W wydarzeniu bierze udział 16 drużyn - po jednej z każdego województwa. Wyłonione zostały podczas wojewódzkich przeglądów musztry. Na zakopiańskim placu prezentują się najlepsi z najlepszych: uczniowie klas mundurowych, oddziałów przygotowania wojskowego oraz klas o profilu cybermilitarnym.
Jak mówi kapitan Zbigniew Czapik, rzecznik prasowy Krakowskiego Ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji - Każda drużyna składa się z 13 osób. 12 uczestników i dowódcy. W środę realizowany jest program obowiązkowy, w którym zespoły wykonują zadania losowane z regulaminu musztry Sił Zbrojnych RP. Czwartek to czas na kreatywność - wtedy prezentowane są pokazy musztry paradnej w formie dowolnej.
Rywalizacja i edukacja
Celem przeglądu jest nie tylko rywalizacja, ale także popularyzacja edukacji wojskowej wśród młodzieży. Jak podkreśla kapitan Michał Gełej, rzecznik Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, program klas wojskowych rozwija się dynamicznie. - Obecnie w Polsce funkcjonuje 544 oddziały przygotowania wojskowego w 433 szkołach. W tego typu klasach kształci się około 28 tysięcy uczniów. Przegląd musztry to dla nich okazja, by zaprezentować swoje umiejętności i zyskać motywację do dalszej służby.
Poza musztrą, na miejscu można zobaczyć wojskowy sprzęt, m.in. transporter Rosomak czy pojazdy rozpoznania Żmija oraz porozmawiać z rekruterami Wojska Polskiego o możliwej ścieżce kariery.
Kobiety w mundurze? Coraz częściej!
Wśród uczestników nie brakuje dziewcząt. Kadetki Hanna Musiał i Klaudia Orszak z Zespołu Szkół Mundurowo-Technicznych im. Armii Krajowej w Ostrowie podkreślają, że wojsko to nie tylko domena mężczyzn.
- Od zawsze ciągnęło mnie do wojska, do broni. Miałam rodzinę w armii i od małego mnie to fascynowało - mówi Hanna.
- Momentami bywa trudno, ale nie uważam, żeby to był zawód tylko dla mężczyzn. Dziś kobiety coraz częściej wybierają klasę mundurową, a po szkole planują iść do Akademii Wojsk Lądowych albo do oddziałów reprezentacyjnych - dodaje Klaudia.
Kiedy i gdzie oglądać?
Pokazy musztry trwają w środę w godz. 9.00-16.00 i czwartek w godz. 9.00-15.00 na Placu Niepodległości w Zakopanem. Najbardziej widowiskowa część - pokazy programów dowolnych, zaplanowana jest właśnie na czwartek 15 maja. To wtedy kadeci mogą wykazać się pomysłowością, synchronizacją i precyzją, które często dorównują profesjonalnym oddziałom wojskowym.
Organizatorzy zapraszają mieszkańców i turystów do kibicowania młodym kadetom i poznawania tajników służby wojskowej.
