Przyszpitalna szkoła powstała w 1919 roku. Na początku były dwie klasy szkolne w budynku „Nosal”. - Nauka obejmowała zakres sześciu klas szkoły podstawowej. Zostało rzucone ziarno, z którego w przyszłości wyrośnie pierwsza w Polsce szkoła sanatoryjna – czytamy na stronie internetowej szkoły.
Placówka była dedykowana dla dzieci, które leczyły się w zakopiańskim szpitalu na Bystrem – głównie z gruźlicy.
W 1937 roku szkoła zostaje przemianowana na Publiczną Szkołę Powszechną. Rok później w zostaje tam przeprowadzona pierwsza w warunkach sanatoryjnych matura. Od 1951 roku szkoła mieściła się w Kuźnicach, by wrócić na Bystre w 2007 roku do nowo wybudowanego budynku tuż przy szpitalu. Po dziś dzień działa w tej samej lokalizacji. Od 1999 roku organem prowadzącym szkoły jest Województwo Małopolskie.
Przez ten niemal wiek zmieniły się jednak bardzo mocno uwarunkowania – zwłaszcza jeśli chodzi o aspekty medyczne i sposoby leczenia. O ile dawniej dzieci leczyły się w zakopiańskim sanatorium przez długie tygodnie, a nawet miesiące, o tyle obecnie takich długich pobytów na Bystrem już nie ma.
- Mniej więcej od 25 lat zmieniły się techniki operacyjne i generalnie rzecz biorąc też profil pacjentów naszego szpitala. W tej chwili dzieci stanowią zaledwie jedną czwartą pacjentów. Najdłuższe pobyt w naszym szpitalu to 10 dni, przy takich najbardziej skomplikowanych procedurach operacji skoliozy. Natomiast krótsze procedury wiążą się z pobytem trzydniowym. Więc nie jest to aż tak długi czas, by dziecko powinno albo musiało korzystać z jakichkolwiek zabezpieczenia dydaktycznego przy szpitalu. Tym samym zapotrzebowania szpitala na dydaktykę dla naszych pacjentów zaniknęło – mówi Katarzyna Zarzycka, wicedyrektor ds. organizacyjno-ekonomicznych Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem.
Sejmik województwa małopolskiego zdecydował o likwidacji placówki. Szkoła zaprzestanie funkcjonować 31 sierpnia 2025 roku. - Liczba uczniów objętych opieką dydaktyczną i wychowawczą szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Specjalnych z roku na rok spadała. W roku szkolnym 2021/2022 było to 17 uczniów, w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 – 6 uczniów. Obecnie naukę w szkole podstawowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem kontynuuje 2 uczniów – czytamy w uzasadnieniu uchwały sejmiku województwa małopolskiego. Uczniowie ci będą mieli zagwarantowaną możliwość kontynuacji nauki w swoich obwodowych szkołach - Szkole Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Maruszynie Dolnej, oraz Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Zakopanem.
W budynku, gdzie działała szkoła, w części pomieszczeń funkcjonuje oddział rehabilitacyjny szpitala, działa także pracownia rezonansu komputerowego.
- Chcielibyśmy poszerzyć potencjał łóżkowy oddziału rehabilitacji, który tam funkcjonuje, ponieważ zapotrzebowanie dla rehabilitacji jest bardzo duże, mamy dużą kolejkę oczekujących. Związane jest to z ilością przeprowadzanych u nas zabiegów. Ale jest to uzależnione od rozmów z władzami Urzędu Marszałkowskiego – zaznacza wicedyrektor Zarzycka.
Zarząd województwa małopolskiego nie podjął jeszcze decyzji w sprawie przyszłości budynku w Zakopanem.
