Urząd Miasta Zakopane ogłosił, że od 30 kwietnia 2025 r. wznawia działalność Ekopatrolu. W jego skład wchodzą funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska. Celem patrolu będzie weryfikacja przestrzegania przepisów małopolskiej uchwały antysmogowej przez mieszkańców oraz edukacja ekologiczna.
Zaskakujący jest jednak termin wznowienia działań - dopiero pod koniec kwietnia, kiedy większość domów przestała już korzystać z ogrzewania. Pojawiają się głosy, że takie kontrole powinny być prowadzone głównie zimą, gdy emisje z pieców najbardziej zanieczyszczają powietrze.
- Co oni teraz chcą kontrolować? Zimą, to czasem aż w oczy szczypie, takimi cudami sąsiedzi palą w piecu. Teraz, jak już jest ciepło, a przez zimę spalone zostało wszystko to, co nie powinno, to co oni chcą kontrolować - pyta się zdziwiony zapowiedzią kontroli mieszkaniec Zakopiańskiej Olczy.
Co będą sprawdzać?
Podstawowym zadaniem Ekopatrolu będzie sprawdzenie, czy mieszkańcy nie używają starych, nieekologicznych pieców na paliwa stałe. Przypomnijmy: od 1 maja 2024 roku w Małopolsce obowiązuje zakaz korzystania z kotłów niższej niż trzecia klasa oraz tych, które nie mają określonej klasy emisji - czyli bez dokumentacji lub tabliczki znamionowej.
Oprócz kontroli, członkowie Ekopatrolu mają również edukować mieszkańców na temat ekologicznego ogrzewania oraz dostępnych programów dofinansowania wymiany źródeł ciepła.
Informacja do CEEB obowiązkowa
Urząd przypomina też, że każdy, kto wymienił źródło ogrzewania, ma obowiązek zgłosić ten fakt do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Mieszkańcy, którzy jeszcze tego nie zrobili, mogą liczyć na pomoc ekodoradców w specjalnym punkcie konsultacyjnym przy Wydziale Ochrony Środowiska.
Edukacja zamiast mandatu?
Choć Ekopatrol ma prawo nakładać mandaty, urząd podkreśla, że równie ważna będzie działalność informacyjna. Celem ma być zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców, a nie tylko karanie za naruszenia. Pracownicy będą udzielać porad, informować o możliwościach uzyskania dofinansowania i pomagać w wypełnianiu deklaracji.
Mieszkańcy pytają: po co teraz?
Wznowienie działań Ekopatrolu po sezonie grzewczym budzi jednak pewne kontrowersje. Mieszkańcy Zakopanego zastanawiają się, dlaczego kontrole nie odbywały się w miesiącach zimowych, gdy problem smogu był najbardziej odczuwalny. Urząd nie odniósł się bezpośrednio do tej kwestii, ale zaznacza, że działania będą kontynuowane również w kolejnych miesiącach, by zdążyć przed następnym sezonem grzewczym.
