https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rok temu korona wróciła na wieżę bazyliki Mariackiej. A kiedy znikną rusztowania?

Aleksandra Łabędź
Odnowiona złocona korona królewska na szczycie wieży bazyliki Mariackiej w Krakowie cieszy oko już od ponad roku
Odnowiona złocona korona królewska na szczycie wieży bazyliki Mariackiej w Krakowie cieszy oko już od ponad roku Anna Kaczmarz/Andrzej Banaś
Mija rok odkąd korona królewska wróciła na wieżę bazyliki Mariackiej. Pierwsze elementy złoconej korony zostały wciągnięte na hejnalicę mariacką o poranku w poniedziałek, 28 sierpnia, 2023 roku. Na szczycie wieży umieszczono również kulę, która także przeszła renowację. To właśnie w niej została umieszczona kolejna kapsuła czasu, a wśród opisów prac i najważniejszych wydarzeń ostatniego dziesięciolecia w bazylice Mariackiej, fotografii, monet i medali był również egzemplarz wydania Dziennika Polskiego. Do kapsuły trafiła również lista darczyńców, którzy przyczynili się do odnowy wieży. Mimo, że korona już pod koniec sierpnia wróciła na wieżę, to tak naprawdę w pełnej okazałości można było ją oglądać na początku września 2023 r.

- Korona, która mówi o nas - Polakach powołanych do tego, aby patrząc na tę materialną koronę przyjmować Jej życie jako wzór dla siebie - pokornej służebnicy Pańskiej, oddanej działu zbawienia dokonanego przez Jej Syna aż do końca. Ta korona mówi, że trzeba Ją czcić, że trzeba Ją kochać, że trzeba być wiernym - mówił abp Marek Jędraszewski podczas odpustu parafialnego w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia 2023 r. W tych właśnie słowach metropolita krakowski nawiązał do Korony Królewskiej, która pojawiła się w roku 1628 na hejnalicy mariackiej jako owoc objawień o. Giulio Mancinellemu, w których Maryja poleciła nazywać się Królową Polski.

Tego dnia również, na początku liturgii ks. Dariusz Raś zwrócił uwagę na przeprowadzone prace konserwatorskie przy Koronie Królewskiej z wieży hejnalicy.

– Korona ta stała się jedną z ważnych inspiracji do upowszechnienia tytułu Matki Bożej jako Królowej Polski – mówił proboszcz bazyliki Mariackiej przypominając o objawieniach Matki Bożej włoskiemu jezuicie Giulio Mancinellemu.

– Korona królewska zaprasza nas do modlitwy z Maryją wyniesioną do nieba przed majestat Trójcy Przenajświętszej – dodał ks. Dariusz Raś.

Chociaż złocona korona królewska wróciła na iglicę wieży wyższej bazyliki Mariackiej w ostatnim tygodniu sierpnia ub. r. to po kilku dniach - na początku września ub. roku - można było zobaczyć ją w pełnej okazałości. W poniedziałek, 5 września 2023 r. rozpoczął się demontaż rusztowania, które było umieszczone na hejnalicy i miało ułatwić wykonawcy przeprowadzenie niezbędnych prac. Kiedy już "kieszonkowe" rusztowanie zniknęło, można podziwiać jak w pełnej okazałości prezentuje się odrestaurowana złocona korona.

Na czym polegała renowacja korony?

Po blisko ośmiu tygodniach renowacji, na wieżę hejnałową bazyliki Mariackiej powróciła korona królewska, a także kula, w której umieszczono kolejną kapsułę czasu.

- Zamierzeniem prac konserwatorskich przy koronie królewskiej i kuli głównej było, aby ich efekt był widoczny jak najdłużej. Ważne dla nas były zarówno działania technologiczne zmierzające do powstrzymania dalszej destrukcji tego niezwykle cennego zabytku i symbolu miasta, jak również efekt estetyczny. Chcieliśmy, aby złoty blask cieszył jak najdłużej krakowian i gości. Dlatego też do zabezpieczania warstwy pozłotniczej użyto najnowszej technologii zaczerpniętej m.in. z przemysłu szkutniczego - wyjaśniał archiprezbiter bazyliki Mariackiej ks. infułat dr Dariusz Raś.

To nie tylko dwa miesiące prac ...

Przygotowania do przeprowadzenia prac związanych z renowacją korony, a także pozostałych elementów złoconych i remontu masywu wieżowego bazyliki rozpoczęły się już w 2019 roku. Wtedy to proboszcz parafii ks. infułat Dariusz Raś zainicjował temat przywrócenia świetności korony.

- W tym samym roku powstał też pierwszy program prac konserwatorskich. Niestety z uwagi na pandemię Covid-19 zmuszeni byliśmy zmienić nasze plany remontowe. Do zagadnienia powróciliśmy w 2022 r. przygotowując preliminarz prac i wnioski na prace i dofinansowanie. W czerwcu 2023 r. wyłoniliśmy wykonawcę prac i już początkiem lipca przystąpiliśmy do realizacji zadania. Stąd możemy mówić o dwóch fazach projektu, pierwszej przygotowawczej, niejako spowolnionej czynnikami od nas niezależnymi i drugiej - której efekty dziś oglądamy - mówił Michał Mróz, administrator bazyliki Mariackiej w Krakowie.

Kościół Mariacki nadal w remoncie

Parafia Mariacka rozpoczęła drugi etap projektu na początku marca br. Najpierw zabezpieczono teren, a w kolejnych dniach wykonawca przystąpił do budowy rusztowania.

- Z uwagi na konieczne działania naprawcze działaniom konserwatorskim poddane zostaną wszystkie elementy wieży hejnałowej i ściany szczytowej. W pierwszej kolejności konieczne jest zabezpieczenie luźnych elementów wątku kamiennego i ceglanego, które grożą osypaniem się - wyjaśniała nam w marcu br. Katarzyna Pakuła-Major.

Z kolei Marta Woźniak, specjalista ds. komunikacji społecznej parafii Mariackiej w Krakowie, tłumaczyła nam wówczas, że ze względu na rusztowania należy liczyć się z bardzo ograniczoną widocznością okien wieży, a co za tym idzie – hejnalisty odgrywającego hejnał. - Będzie on niewidoczny. Tradycja odgrywania hejnału pozostaje bez zmian. Za utrudnienia przepraszamy mieszkańców i turystów i prosimy o wyrozumiałość - mówiła.

Całe zadanie (I i II etap) zostało wycenione na ok. 5,5 mln zł, a ubiegłoroczny zakres prac na 600 tys. zł. Inwestycja jest finansowana w 80 proc. przez SKOZK, a 20 proc. ze środków własnych bazyliki.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: CONEKS Sp. z o.o. Sp. k. z Warszawy, Zakład budowlany „Szarek” Czesław Szarek z Nowego Sącza oraz Kompleksowa Obsługa Inwestycji Dawid Szlachta z Krzeszowic, a kierownikiem prac konserwatorskich został dr hab. Jarosław Adamowicz, konserwator dzieł sztuki. Z kolei Inspektorem Nadzoru Konserwatorskiego – mgr Katarzyna Pakuła-Major, konserwator zbiorów artystycznych bazyliki Mariackiej.

W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska