
ZAMBIA
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia stanem wyjątkowym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Zambii.
Sytuacja bezpieczeństwa w Zambii może ulegać pogorszeniu. Mogą mieć miejsce akty wandalizmu i podpalenia oraz demonstracje i zamieszki uliczne. Należy liczyć się także ze wzrostem napięcia politycznego wywołanego wystąpieniami przeciwników urzędującego prezydenta Zambii.
Wprowadzony w dn. 11 lipca br. stan zagrożenia stanem wyjątkowym został przedłużony na okres 90 dni, do 8 października br. Może on oznaczać wprowadzenie godziny policyjnej, zakazu strajków i zgromadzeń, blokady niektórych dróg oraz ograniczeń w przemieszczaniu się ludności wewnątrz kraju.

ETIOPIA
W związku z utrzymującym się napięciem społecznym oraz zagrożeniem ze strony organizacji terrorystycznych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Etiopii.
Stan wyjątkowy, wprowadzony w 2016 r. w związku z niepokojami społecznymi, został zniesiony w sierpniu 2017 r. Niemniej jednak na terenie całego kraju możliwe są protesty i zamieszki. Nie są również wykluczone akty wandalizmu i grabieży, których celem mogą być m.in. obiekty hotelowe i pojazdy osobowe.
MSZ odradza podróże do:
- obszarów przygranicznych z Erytreą, Sudanem, Sudanem Południowym i Kenią (z wyjątkiem regularnych tras turystycznych w regionie Tigraj i Dolinie Omo);
- północnej części Pustyni Danakilskiej (z wyjątkiem regularnych tras turystycznych);
- pogranicza pomiędzy stanami Oromo i Somali, w szczególności miast Dire Dawa, Harar, Jijga i okolic;
- regionu Somali, a w szczególności obszarów położonych w pobliżu granicy z Somalią (także z Puntlandem);
- regionu Gambela.
Podczas podróży po regionie Narodów, Narodowości i Ludów Południa nie należy zbaczać z głównych szlaków komunikacyjnych.
Na całym pozostałym obszarze Etiopii należy zachować szczególną ostrożność.

KOREA PÓŁNOCNA
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Korei Północnej o ile nie są one konieczne.
Półwysep Koreański jest miejscem napięć o charakterze politycznym i militarnym. Ich wzrost jest szczególnie odczuwalny w związku z północnokoreańskimi testami rakiet balistycznych i prób jądrowych, amerykańsko-koreańskimi ćwiczeniami wojskowymi (dwa razy w roku), w okresie świąt państwowych obchodzonych w Korei Północnej, a także po trudnych do przewidzenia incydentach w strefie zdemilitaryzowanej.
Prawdopodobieństwo gwałtownego pogorszenia sytuacji jest obecnie wysokie. W takim wypadku możliwości udzielenia pomocy konsularnej obywatelom RP mogą zostać znacznie ograniczone.

MJANMA
W związku z utrzymującą się napiętą sytuacją, MSZ odradza podróże do stanów Kachin (z wyjątkiem stolicy Mytkyina), północny Shan, południowy Chin i Rakhine (z wyjątkiem miejscowości Thandwe i Ngapali).
Na wyżej wymienionych obszarach może dochodzić do walk wojsk rządowych z ugrupowaniami zbrojnymi i bojówkami.
Obszary przygraniczne z Bangladeszem, Chinami i częściowo z Indiami są zamknięte dla ruchu turystycznego. Cudzoziemcy (z wyjątkiem obywateli kraju sąsiedniego) nie mogą tam też przekraczać granicy. W związku z trwającymi na tych obszarach konfliktami etnicznymi, wjazd na nie wymaga zgody MSW i/lub miejscowego dowództwa armii.
Na całym terytorium Mjanmy, w tym w Rangunie, występuje zagrożenie atakami terrorystycznymi.