Sprawdź, z powodu jakich zachowań ZUS zdecydował się wstrzymać wypłatę zasiłku:
WIDEO: Krótki wywiad
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie.
Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W sytuacji takich nieprawidłowości zostanie wstrzymana wypłata świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać.
W naszym województwie w całym 2019 r. ZUS przeprowadził 40,8 tys. kontroli zwolnień lekarskich. Wydano w sumie ponad 3 tys. decyzji, które wstrzymały wypłatę zasiłku chorobowego. Ponad połowa z nich, bo aż 1841, dotyczyła nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia.
Kwota oszczędności w wyniku kontroli prawidłowości orzekania i wykorzystywania zwolnień lekarskich w 2019 r. to ponad 3,45 mln złotych.
Wyniki kontroli w 2019 r. w małopolskich oddziałach ZUS:
Liczba kontroli Liczba decyzji pozbawiających prawa do zasiłku Kwota oszczędności
- oddział ZUS w Krakowie 18,7 tys. 1444 1 mln 487 tys.
- oddział ZUS w Nowym Sączu 9,24 tys. 615 568,1 tys.
- oddział ZUS w Chrzanowie 7,1 tys. 455 790,2 tys.
- oddział ZUS w Tarnowie 5,77 tys. 508 609,8 tys.
Zobacz przykłady zachowań osób, którym ZUS zdecydował się odebrać zasiłek:
