Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wsi panuje pesymizm. Rolnictwo opłaca się tylko 10% największych gospodarstw

Redakcja
pixabay.com, AGW
Jak rolnicy oceniają ogólną sytuację gospodarstw, opłacalność produkcji i popyt?

Producenci buraków cukrowych i hodowcy świń mieli najwięcej negatywnych opinii. Najkorzystniej swoją sytuację i opłacalność produkcji w II półroczu 2015 r. oceniali rolnicy, którzy prowadzą plantacje drzew i krzewów owocowych, uprawy warzyw gruntowych oraz uprawy pod osłonami, podaje Główny Urząd Statystyczny w wynikach badania. GUS omawia koniunkturę w gospodarstwach rolnych w drugim półroczu 2015 roku i prognozy na I półrocze 2016.

 

"W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w II półroczu 2015, jak i bieżąca (grudzień 2015 r.) koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych kształtowała się niekorzystnie. Pesymistyczne były również prognozy dotyczące zmian w I półroczu 2016 r. Nastroje rolników były mniej negatywne w porównaniu do poprzedniej edycji badania", czytamy w raporcie..

 

W grudniowym badaniu prawie 3/4 rolników uznało bieżącą ogólną sytuację swoich gospodarstw rolnych jako normalną, jak na tę porę roku lub dobrą.

 

Od poprzedniej, czerwcowej edycji badania zmniejszyła się przewaga opinii o złej sytuacji gospodarstw rolnych nad opiniami przeciwnymi. Kto wyraża najmniej pesymistycznych opinii? Oczywiście najwięksi rolnicy, prowadzący gospodarstwo o powierzchni 100 ha i więcej, ukierunkowani na produkcję roślinną, głównie prowadzący uprawy pod osłonami oraz plantacje drzew i krzewów owocowych oraz gospodarstwa specjalizujące się w produkcji jaj.

Najgorzej swoją sytuację oceniali rolnicy prowadzący uprawy zbóż, ziemniaków i buraków cukrowych oraz hodowcy świń. 

 

Co z opłacalnością produkcji rolniczej? Tu ankietowani negatywnie ocenili w grudniu opłacalność produkcji rolniczej. "Jednak saldo odpowiedzi poprawiło się i wynosiło -30,2% wobec -33,5% w czerwcu 2015 r.", odnotowuje GUS. Ci, którzy prowadzą gospodarstwa wielokierunkowe są najbardziej pesymistyczni, tak, jak i w I półroczu. Zdecydowanie mniej pesymistycznie nastawieni są użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną. Nieco ponad 10% respondentów uznało, że prowadzenie produkcji rolniczej jest opłacalne. W tym gronie najczęściej znajdowali się prowadzący gospodarstwo co najmniej 100-hektarowe oraz gospodarstwa specjalizujące się w chowie drobiu z przeznaczeniem na produkcję jaj. Kolejne obszary działalności rolniczej, w których rolnicy wyrażali optymizm co do sytuacji branży, to producenci specjalizujący się w uprawie roślin pod osłonami i prowadzący plantacje drzew i krzewów owocowych.

W grudniu 2015 prognozy dotyczące ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych, opłacalności produkcji oraz popytu na wytwarzane produkty rolne były niekorzystne. Najwięksi pesymiści to producenci ziemniaków, zbóż, buraków cukrowych oraz hodowcy świń i bydła mlecznego. Najmniej pesymistyczne opinie wyrażali rolnicy, którzy swoją pracę skupili na produkcji roślinnej. "Wśród użytkowników gospodarstw nastawionych na produkcję zwierzęcą, najwięcej opinii o poprawie ogólnej sytuacji gospodarstwa, opłacalności produkcji i popycie wyrażali rolnicy specjalizujący się w chowie drobiu nieśnego oraz bydła rzeźnego", podaje GUS. 

______________________________________

Badaniem koniunktury Główny Urząd Statystyczny objął gospodarstwa rolne osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz wylosowaną próbę gospodarstw indywidualnych (25,5 tys.) o wielkości ekonomicznej powyżej 15,6 tys. zł.

 

Źródło: GUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na wsi panuje pesymizm. Rolnictwo opłaca się tylko 10% największych gospodarstw - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska