
CZCHÓW: ZAMEK
Wzniesiony w XIV wieku zamek w Czchowie był jednym z grodów strzegących szlaku handlowego z Węgrami. Jeszcze do niedawna jego jedyną pozostałością była baszta, ale dzięki pozyskanym przez gminę środkom, udało się zrekonstruować część zamku, do którego wiedzie teraz drewniany most.

TROPIE: KOŚCIÓŁ PW. ŚWIĘTYCH PUSTELNIKÓW
Kościół parafialny pw. Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu to kościół romański z przełomu XI/XII w. Należy on do najstarszych świątyń w Małopolsce, miał go fundować około 1045 roku Kazimierz Odnowiciel, zaś poświęcać ok. 1073 r. św. Stanisław męczennik. Według tradycji budynek powstał w miejscu, gdzie znajdowała się pustelnia św. Świerada, mnicha benedyktyńskiego żyjącego na przełomie X i XI w.

TEGOBORZE/JUST
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Juście to drewniany obiekt pochodzący z XVII wieku. Znajduje się na on przełęczy św. Justa (ok. 400 m n.p.m.).Według legendy wzniesiono go w miejscu, w którym znajdowała się pustelnia św. Justa. Kościół leży na Szlaku Architektury Drewnianej woj. małopolskiego.

BOBOWA: SYNAGOGA
Stanowi jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Polsce. Synagoga została zbudowana w 1756 roku. W 1889 roku synagoga spłonęła podczas pożaru, jaki nawiedził miasto. Natychmiast po nim podjęto decyzję o renowacji, która nadała budynkowi dzisiejszy kształt. Obecnie synagoga jest czynnym miejscem kultu, w którym nabożeństwa odbywają się sporadycznie podczas pielgrzymek chasydów do grobów cadyków bobowskich. W mieści się tam również warsztat koronkarski oraz muzeum ze stałą wystawą judaiców.