17 z 22
Sinfonietta Cracovia, koncert Espresso...
fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Sinfonietta Cracovia, koncert Espresso
Krzysztofory, Rynek Główny 35
niedziela, godz. 12.00


Zapoczątkowane w 2022 roku przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia kameralne spotkania muzyczne pod wspólną nazwą Koncerty Espresso w 2023 roku odkrywają nowe miejsca i dostarczają wszystkim poszukującym artystycznych doznań jeszcze więcej koncertowych emocji. które rozbrzmiewają w murach krakowskich muzeów w otoczeniu dzieł sztuki. Mistrzowie muzyki, wyjątkowe miejsca na kulturalnej mapie Krakowa, a wszystko to w niecodziennej konwencji spotkania przy kawie.

Najbliższa okazja do obcowania z muzyką kameralną przy filiżance najlepszej kawy to lutowe spotkanie w Sali Miedzianej pałacu Krzysztofory, oddziału Muzeum Krakowa. Tym razem tematem spotkania będą utwory napisane i zaaranżowanie na dwoje skrzypiec.

18 z 22
"Aftersun" - pokaz specjalny...
fot. materiały prasowe

"Aftersun" - pokaz specjalny
Kino Mikro
niedziela, godz. 12.00


Kino Mikro i Małopolsko-Podkarpacki Oddział Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej zapraszają na pokaz specjalny filmu Aftersun.

Czarny koń sezonu nagród, okrzyknięty przez krytyków jednym z najlepszych filmów minionego roku! Czuły, zabawny, wzruszający i chwytający za serce film produkcji nagrodzonego Oscarem Barry'ego Jenkinsa („Moonlight”) ze znakomitymi rolami Paula Mescala („Normalni ludzie”, „Córka”) oraz debiutującej na wielkim ekranie wspaniałej młodziutkiej aktorki Frankie Corio.
Osobista opowieść o wycieczce ojca i jego nastoletniej córki na wakacje do Turcji to jakby kartka z pamiętnika reżyserki. To jeden z najpiękniejszych portretów rodzicielstwa we współczesnym kinie. Wells tworzy swój film z impresji i ulotnych emocji, opowiadając o budowaniu relacji ojca z córką, o dojrzewaniu i o szczęściu. Ogromna w tym zasługa Paula Mescala oraz Frankie Corio, którzy tworzą jeden z najbardziej niezwykłych duetów ojciec-córka w historii kina. Reżyserka Charlotte Wells porusza w nas najczulsze struny.
W dyskusji po seansie wezmą udział:

Jacek Podskarbi - psychoterapeuta psychoanalityczny
Anna Taszycka - filmoznawczyni

19 z 22
"Kimono. Nieprzebrane inspiracje" - wystawa...
fot. Andrzej Banas

"Kimono. Nieprzebrane inspiracje" - wystawa
Muzeum Manggha
sobota - niedziela, godz. 10.00-18.00


Kimono to charakterystyczny japoński strój rozpoznawalny niemal na całym świecie, postrzegany jako kontynuacja tradycji i wyraz tożsamości narodowej, najwyższej klasy rzemiosło artystyczne, a niejednokrotnie również dzieło sztuki. Geometryczny kształt stworzony z prostych pasów materiału stanowi punkt wyjścia dla projektu kimona i pozostaje doskonałym polem do działań artystycznych.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha posiada obszerną kolekcję kimon, pasów obi i innych akcesoriów tradycyjnego stroju japońskiego, a w tym roku historyczne zbiory jeszcze się powiększyły – dzięki cennemu darowi rodziny Naohiro Kizu z Echizen liczą obecnie ponad trzysta obiektów. Przekazane krakowskiemu muzeum kimona datowane są na pierwszą połowę XX wieku i stanowiły część posagu rodu Kizu.

Na wystawie Kimono. Nieprzebrane inspiracje obejmującej wybór z muzealnej kolekcji dowiemy się, jakie miejsce zajmowało ono niegdyś i zajmuje dzisiaj w życiu Japończyków, którzy wciąż podtrzymują tradycję noszenia tego stroju na najważniejszych uroczystościach takich jak ślub, pierwsza wizyta w świątyni shintō czy ceremonia herbaty chadō. Będzie to również opowieść o inspiracji kimonem, o wzajemnych relacjach oraz przenikaniu się wpływów Wschodu i Zachodu w modzie XX wieku.

20 z 22
'Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga-Tas" - wystawa...
fot. Andrzej Banas

'Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga-Tas" - wystawa
Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
sobota-niedziela, godz. 11:00 – 19:00


Wędrujące obrazy to pierwsza wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas – obecnie najważniejszej reprezentantki romskiej sztuki współczesnej – po wielkim sukcesie podczas tegorocznego 59. Biennale Sztuki w Wenecji. W Galerii MCK pokazujemy szeroki wybór prac artystki z lat 2019–2022, w tym uznany przez międzynarodową publiczność cykl „Wyjście z Egiptu” i serię wielkoformatowych tkanin zatytułowaną „Herstorie”. Prezentujemy także nowe dzieła, które skupione są między innymi wokół historii nowohuckich Romów i romskiej pamięci.

Małgorzata Mirga-Tas inspiruje się sztuką dawną, szczególnie malarstwem renesansowym, ale także codziennością. Z jednej strony, przeobraża na swój użytek najbardziej znaczące motywy dziedzictwa europejskiego i sztuki nowożytnej. Z drugiej, bada i wykorzystuje fotografie z rodzinnych archiwów.

Pozostało jeszcze 1 zdjęcie.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Święto Bożego Miłosierdzia. Tysiące wiernych na uroczystościach w Łagiewnikach

Święto Bożego Miłosierdzia. Tysiące wiernych na uroczystościach w Łagiewnikach

Koncert Kwiatu Jabłoni  odbył się w dniu żałoby. Dlaczego nie odwołano imprezy?

Koncert Kwiatu Jabłoni odbył się w dniu żałoby. Dlaczego nie odwołano imprezy?

Kraków w żałobie? Tak wyglądał Rynek w dniu pogrzebu papieża. Jedna wielka impreza

Kraków w żałobie? Tak wyglądał Rynek w dniu pogrzebu papieża. Jedna wielka impreza

Zobacz również

Najpiękniejsze kościoły, cerkwie i synagoga na Sądecczyźnie. Warto je zobaczyć

Najpiękniejsze kościoły, cerkwie i synagoga na Sądecczyźnie. Warto je zobaczyć

Kwiat Jabłoni w Krakowie. Tłumy fanów przybyły do Tauron Areny

Kwiat Jabłoni w Krakowie. Tłumy fanów przybyły do Tauron Areny