Jak poinformował Karpacki Oddział Straży Granicznej do zatrzymania migrantów doszło w środę 24 listopada. Policjanci z Brzeska zatrzymali wtedy do rutynowej kontroli drogowej samochód, który prowadził obywatel Ukrainy. Wiózł ze sobą dwóch pasażerów. Jak się okazało byli to nielegalni imigranci. Mundurowi z Brzeska zawiadomili więc funkcjonariuszy z tarnowskiej jednostki straży granicznej.
Po sprawdzeniu ich tożsamości w dostępnych bazach danych okazało się, że są to obywatele Turcji. Mężczyźni nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do przebywania na terytorium Polski.
- Ponadto ich dane figurowały w bazach do celów odmowy wjazdu oraz w wykazie cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany. Ustalono także, że obywatele Turcji otrzymali wcześniej postanowienia o opuszczeniu terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z orzeczonym zakazem wjazdu na terytorium Polski i innych państw obszaru Schengen na okres 3 lat - informuje mjr SG Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy Komendanta KOSG.
Przekroczyli granicę z Polską nielegalnie
Zatrzymani Turcy zeznali, że swoją ojczyznę opuścili około miesiąc temu. Granicę polską mieli przekroczyć nielegalnie w nieznanym im miejscu. Następnie udali się do Warszawy, a stamtąd samochodem, którego kierowcą był obywatel Ukrainy dojechali do Brzeska.
- W związku z tym, że zaszły przesłanki do wydania obywatelom Turcji decyzji o zobowiązaniu do powrotu, Sąd Rejonowy w Brzesku - na wniosek Komendanta Placówki SG w Tarnowie - wydał postanowienie o umieszczeniu obywateli Turcji w Areszcie dla Cudzoziemców w Przemyślu na okres 3 miesięcy, gdzie oczekiwać będą na dalsze czynności związane z powrotem do kraju pochodzenia - zaznacza mjr Kądziołka.
Kierowca z Ukrainy usłyszał zarzuty
Kłopoty czekają również obywatela Ukrainy, który przewoził migrantów. Usłyszał zarzut ułatwiania cudzoziemcom pobytu na terytorium Polski, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Grozi mu za to do lat 5 więzienia.
Dodatkowo Komendant Placówki SG w Tarnowie wydał decyzję o objęciu go zakazem wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez okres 5 lat, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
- Cudzoziemiec został doprowadzony przez funkcjonariuszy SG do przejścia granicznego w Medyce, celem przymusowego wykonania decyzji - informuje rzeczniczka prasowy KOSG.
Bądź na bieżąco i obserwuj
