Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe centrum zdrowia psychicznego w Krakowie. Z jego opieki mogą skorzystać wszystkie pełnoletnie osoby w kryzysie psychicznym

Redakcja
Centra zdrowia psychicznego są elementem pilotażowego programu psychiatrii środowiskowej dla dorosłych. Oferują one osobom w kryzysie psychicznym bezpłatne wsparcie. Pomoc jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Zdjęcie ilustracyjne
Centra zdrowia psychicznego są elementem pilotażowego programu psychiatrii środowiskowej dla dorosłych. Oferują one osobom w kryzysie psychicznym bezpłatne wsparcie. Pomoc jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay
Od 1 marca w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką działa Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Krowodrza dla dorosłych w kryzysie psychicznym. Z jego opieki mogą skorzystać wszystkie pełnoletnie osoby w kryzysie psychicznym, które mieszkają w dzielnicy Kraków-Krowodrza oraz gminach Liszki, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.

Model opieki psychiatrycznej zmienia się z izolacyjnego, na taki kładący nacisk na opiekę środowiskową, blisko domu i rodziny chorego. Centra zdrowia psychicznego są ważnym elementem tej zmiany. W Małopolsce jest ich już 11. Do każdego można zgłosić się bez skierowania i otrzymać profesjonalne wsparcie – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Bezpłatne wsparcie w kryzysie

Centra zdrowia psychicznego są elementem pilotażowego programu psychiatrii środowiskowej dla dorosłych. Oferują one osobom w kryzysie psychicznym bezpłatne wsparcie. Pomoc jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb.

Plan leczenia może obejmować regularne wizyty u psychiatry, psychoterapię indywidualną czy grupową, pobyt na oddziale dziennym, wizyty w domu pacjenta zespołu leczenia środowiskowego i pracę z nim oraz jego rodziną, w razie potrzeby – także pobyt w szpitalu.

Jeśli specjaliści uznają, że chory wymaga pilnej pomocy, leczenie startuje w ciągu 72 godzin od pierwszej wizyty w centrum.

Wystarczy się zgłosić

Od początku marca kolejny taki ośrodek w Małopolsce działa w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie. Z jego opieki mogą skorzystać wszystkie pełnoletnie osoby w kryzysie psychicznym, które mieszkają w dzielnicy Kraków-Krowodrza oraz gminach Liszki, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki. Nie obowiązują skierowania, wizyty nie trzeba wcześniej umawiać.
Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów koordynacyjno-zgłoszeniowych, w których specjaliści dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8-18:

Centrum w szpitalu wojskowym jest 11 tego rodzaju ośrodkiem w Małopolsce. Pozostałe działają na terenie m.in. Krakowa, Myślenic, Gorlic, Tarnowa i Chrzanowa. W ub. roku z ich pomocy skorzystały ponad 43 tys. osób – najwięcej w Szpitalu Klinicznym im. J. Babińskiego w Krakowie, Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie oraz Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie.
Pracę centrów zdrowia psychicznego finansuje Narodowy Funduszu Zdrowia. W tym roku małopolski NFZ przeznaczy na ten cel ponad 112 mln zł.

Pomoc także dla dzieci

W Małopolsce nieustannie rozwijany jest również model wsparcia dla dzieci i młodzieży w kryzysach psychicznych. W ich przypadku jest on podzielony na trzy tzw. poziomy referencyjne. W ramach każdego z nich placówki udzielają pomocy pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych.
Pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Oferowane przez nie wsparcie składa się m.in. z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej czy rodzinnej. Podstawą leczenia jest zaś praca w środowisku pacjenta, czyli w domu i gronie rówieśników. Za wsparcie tych najmłodszych pacjentów, którzy wymagają także ambulatoryjnej pomocy lekarzy psychiatrów, odpowiadają lecznice z II poziomu referencyjnego – centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, na III poziomie referencyjnym lecznice udzielają całodobowej, stacjonarnej pomocy.
Łącznie w Małopolsce za takie wsparcie odpowiada 48 placówek. 32 to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, 13 to centra zdrowia psychicznego, 3 to szpitala z całodobową opieką.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska