W poniedziałek, 29 listopada, minister zdrowia Adama Niedzielski zapowiedział podczas konferencji prasowej nowe obostrzenia. Powstały w związku z pojawieniem się w Europie nowego wariantu koronawirusa, omikron.
- Ten element zmienia nasze podejście do dalszej walki z pandemią. Musimy docenić wagę tego zjawiska - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Na tę okoliczność rząd przygotował tzw. pakiet alertowy obostrzeń. Ma on uświadomić, że pojawia się nowe ryzyko, które może zmienić wszystkie dotychczasowe prognozy rozwoju czwartej fali pandemii.
Musisz to wiedzieć
Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Co się zmieni?
Pierwsza część pakietu dotyczy m.in. uszczelnienia granic. Od 1 grudnia zacznie obowiązywać zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich, uznanych szczególnie ryzykowne. Chodzi o Botswanę, Eswatini, Lesoto, Mozambik, RPA, Namibię i Zimbabwe. Polacy powracający z nich, zostaną objęci dłuższą kwarantanną, bez możliwości skrócenia jej.
Z 10 do 14 dni wydłużona zostanie także kwarantanna dla powracających z krajów spoza strefy Schengen. Jeśli jednak sytuacja w Europie zacznie się pogarszać, Niedzielski nie wyklucza objęcie nią także państw należących do strefy.
Zaostrzeniu ulegną także niektóre obowiązujące limity. Hotele, restauracje, ośrodki kultury i kościoły będą mogły być wypełnione w połowie (aktualnie limit wynosi 75 proc.).
W zgromadzeniach i uroczystościach rodzinnych, jak wesela, jubileusze czy urodziny, będzie mogło brać udział do 100 osób, a nie jak obecnie 150. W imprezach sportowych poza obiektami sportowymi, zamiast 500, tylko 250 kibiców. W siłowniach, klubach fitness, muzeach, galeriach sztuki, sklepach, kongresach i konferencjach na jedną osobę powinno przypadać 15 m kw. Wcześniej było to 10 m kw.
Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia włącznie. Zwolnieni są z nich zaszczepieni. Jak organizatorzy imprez mają to weryfikować? Aktualnie brakuje podstawy prawnej, aby egzekwować okazanie paszportu covidowego.
W tej chwili organizatorzy imprez poprzestają jedynie na oświadczeniu nabywcy biletu, że jest osobą zaszczepioną. Minister zapowiedział jednak zmiany i w tym zakresie.
- Rozporządzenie daje organizatorom możliwość tworzenia regulaminu ze zgodą domyślną okazania certyfikatu covidowego przez uczestników eventów. Pracujemy nad tym, aby obowiązek wpisać do ustawy. Będzie także w tym obszarze większa liczba kontroli. Regulaminy imprez i wydarzeń powinny jednak opierać się na domyślnej zgodzie na okazanie paszportu covidowego na żądanie organizatora - mówił Niedzielski.
Póki jednak nie będzie podstawy prawnej, organizatorzy powinni wpuszczać na widownię osoby do wysokości limitu. Nie wliczają do niego tych, którzy zgodzą się okazać paszport covidowy.
Nie przeocz
- Najlepsze porodówki w woj. śląskim. Tu urodzisz w komfortowych warunkach
- Czerwone strefy w woj. śląskim. Jakie obostrzenia rząd wprowadzi w 35 powiatach?
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach trwa. Co możemy kupić i w jakiej cenie?
- Ceny karpia na święta 2021 wyższe niż przed rokiem. Ponad 20 złotych za kilo WIDEO
Wariant omikron. Blisko 30 mutacji
W konferencji udział wzięli także Krzysztof Saczka z GIS i Grzegorz Juszczyk z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.
– Wariant Omikron zawiera blisko 30, a nawet trochę więcej mutacji, co jest bardzo nietypową sytuacją. Dotychczas nowe warianty zawierały kilka mutacji, zmian, które prowadzą do modyfikacji białka kolca – mówił Grzegorz Juszczyk.
Nowy wariant koronawirusa został potwierdzony już w Belgii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech, ale prawdopodobieństwo zakażenia nim zgłoszono już także w Holandii, Niemczech, Czechach i Danii.
Jak tłumaczył Juszczyk, podstawową rekomendacją obecnie jest szczepienie, dlatego że w ciągu najbliższych tygodni możemy zyskać dodatkową tarczę przed działaniem tego wariantu.
Premier: Kto przyjął drugą dawkę, zachęcam do wzięcia też trzeciej
O zaszczepienie się apelował dzisiaj także premier Mateusz Morawiecki, który będąc na Śląsku zatrzymał się na chwilę w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach. Jak wyliczył, placówka od początku swojego funkcjonowania przyjął już ponad tysiąc pacjentów. Powołując się na rozmowy z lekarzami szpitala, poinformował, że około 3/4 hospitalizowanych to osoby niezaszczepione, które bardzo źle przechodzą chorobę.
- Dlatego chcę zaapelować o to, aby wykorzystać to, że mamy pod dostatkiem szczepionek, że są bezpłatne, i zaszczepić się - mówił Mateusz Morawiecki. - Tych wszystkich z państwa, którzy pięć miesięcy temu przyjęli drugą dawkę, chciałbym zachęcić do tego, żeby przyjąć trzecią dawkę. Ona chroni lepiej po obniżeniu przeciwciał w naszym organizmie - dodał.
Musisz to wiedzieć
