https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: Dzień otwarty i bezpłatne badania w szpitalu

Iga Michalec
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – takie hasło przyświecało akcji bezpłatnych badań zorganizowanej dzisiaj (21 października) w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta i regionu

Chętnych, by, w ramach dnia otwartego zrobić sobie badania w szpitalu nie brakowało. Sądeczanie mogli wykonać nieodpłatnie prześwietlenie płuc, a także badanie na krew utajoną w kale. Długa kolejka pacjentek ustawiła się również do szpitalnej pracowni mammograficznej. Tylko dzisiaj mammografię zrobiło pięćdziesiąt pań. Przyjmowane były pacjentki w wieku od 35 do 65 lat. Część kobiet zapisało się na to badanie w innym terminie

- O możliwości zrobienia bezpłatnych badań dowiedziałam się z mediów i przyjechałam do szpitala – mówi Iwona Michalik, mieszkanka Krasnego Potockiego. – Oczywiście popieram takie akcje. Trzeba się systematycznie kontrolować. Przynajmniej ja wyznaję taką zasadę. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Mieszkańcy, którzy poświęcili część soboty, by się zbadać nie kryli, że choroby nowotworowe stały się schorzeniami cywilizacyjnymi, ale też podkreślali, że w społeczeństwie w ostatnich latach wzrosła świadomość, że trzeba dbać o swoje zdrowie i systematycznie się kontrolować.

Na raka zapadają, niestety coraz młodsze osoby.

- Bardzo mi przykro, że tych zachorowań jest tak dużo – dodaje mieszkanka Krasnego Potockiego. – Na raka zapadają dzieci i dorośli. Więc trzeba trzymać rękę na pulsie.

Do dyspozycji pacjentów był dr n. med. Waldemar Dutkiewicz, ordynator oddziału chirurgii onkologicznej w sądeckim szpitalu.

- Profilaktyka w chorobach nowotworowych jest bardzo ważna – mówi chirurg onkolog. – Dlaczego jest tak istotna? Lekarze mogą zdiagnozować raka, zanim się on ujawni, zanim pojawią się pierwsze niepokojące objawy kliniczne. Im wcześniej wykryjemy raka, tym lepsze rokowania na wyleczenie. To jest połowa sukcesu.

Dzięki między innymi takim akcjom darmowych badań wielu pacjentów dowiedziało się o podstępnej chorobie, zanim dała znać o sobie. Lekarze wychwycili ją we wczesnym stadium rozwoju.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lemur
Jakich darmowych niema darmowego leczenia. Ponieważ kazdy albo prawie kazdy płaci składke zdrowotną na NFZ. jakie darmowe pieniądze drukują by opłacic ?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska