Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Grad i nawałnice uszkodziły budynki w skansenie i Miasteczku Galicyjskim. Zarząd Małopolski przeznaczy 600 tys. zł na naprawę

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Gradobicie uszkodziło obiekty w Miasteczku Galicyjskim i skansenie
Gradobicie uszkodziło obiekty w Miasteczku Galicyjskim i skansenie Piotr Gaborek
W wyniku czerwcowych nawałnic i gradobicia, które przeszły nad Nowym Sączem, ucierpiały unikatowe obiekty w Sądeckim Parku Etnograficznym oraz Miasteczku Galicyjskim. Zarząd Małopolski na naprawę szkód przekazał 600 tys. zł do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, które sprawuje nadzór nad oddziałami.

FLESZ - Przez pandemię rośnie liczba samobójstw

od 16 lat

Zarząd województwa przyznał znaczne środki na naprawę szkód jednostek Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, czyli Miasteczka Galicyjskiego i Sądeckiego Parku Etnograficznego.

- Pod koniec czerwca tego roku przez Sądecczyznę przeszły nawałnice z ulewnymi deszczami i gradobiciem, które uszkodziły także budynki naszych jednostek kultury. Zniszczeniu uległy tu dachy, elewacje budynków, silny grad wybił szyby w oknach. Pozytywnie rozpatrzyliśmy informację w sprawie wsparcia finansowego dla Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, a to aż blisko 600 tys. złotych, z przeznaczeniem na pokrycie strat spowodowanych nawałnicą i gradobiciem - mówi marszałek Witold Kozłowski.

Według danych, na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego uszkodzone zostało m.in. sześć obiektów w zespole kolonistów niemieckich, zbór ze Stadeł; szopa kieratowa z Maszkowic, czy budynki zaplecza, uszkodzone zostały także rynny i elektronika. Na terenie Miasteczka Galicyjskiego grad i ulewny deszcz zniszczył m.in. budynek ochrony, budynek fryzjera, dwór, karczmę, ale też remizę i antykwariat.

Oba obiekty są bardzo atrakcyjne dla turystów. W Sądeckim Park Etnograficznym można podziwiać ok. 70 zabytków architektury wiejskiej typowych dla grup etnicznych zamieszkujących tereny Sądecczyzny. Miasteczko Galicyjskie jest rekonstrukcją galicyjskiej, małomiasteczkowej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku, znajduje się tam m.in. ratusz czy remiza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska