Chociaż pole do paintballa przy ul. Staromiejskiej w Nowym Sączu działa już od dwóch lat, dopiero teraz zainteresował się nim nadzór budowlany, stwierdzając, że jest to... strzelnica niemająca stosownych pozwoleń budowlanych. To stwierdzenie może mieć poważne reperkusje dla właścicieli firmy.
- Przecież niedawno w Polsce odbyła się akcja mająca na celu tworzenie miejsc, gdzie można bezpiecznie spędzać czas - mówi Paweł Jurczak, szef firmy Devil-Paintball. - Paintball to przecież nie to samo co strzelanie z broni palnej. To bezpieczna zabawa - w strojach ochronnych i porządnych kaskach, który każdy gracz musi mieć na głowie.
Szef firmy podejrzewa, że osoba, która poinformowała inspektorów o istnieniu pola, chociaż do tej pory nie było żadnych skarg, chce po prostu kupić teren ulokowany nad Dunajcem.
- W żaden sposób nie przeszkadzamy ani temu panu, ani innym osobom - dodaje Łukasz Jacak z firmy Devil-Paintball. - Konsultowałem się już z prawnikami. Stwierdzili, że to całe postępowanie jest śmieszne.
Na razie panowie z Devil-Paintball otrzymali zawiadomienie z inspektoratu po tym, jak jego pracownicy przeprowadzili na miejscu wizję lokalną. Jak nam powiedziała Bogusława Mikołajczyk, szefowa PINB dla Nowego Sącza, nie zapadły jeszcze żadne decyzje.
- Nie nakazałam zamknięcia tego pola i do momentu wydania postanowienia mogą się tam odbywać gry - informuje Mikołajczyk. - Badamy tę sprawę. Zajmują się nią prawnicy. To pierwszy taki przypadek na naszym terenie.
Według pani inspektor, teren jest ogrodzony ponadtrzymetrową siatką. Znajdują się na nim wykonane z drewna i słomy przeszkody - i, zgodnie z przepisami, mają to być "obiekty budowlane przeznaczone do czasowego użytkowania (...)", na których "wybudowanie" właściciele firmy powinni mieć pozwolenie. Poważnym problemem związanym z terenem przy ul. Starowiejskiej jest jednak to, że dla tej części miasta nie ma aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, i co z tego wynika - nie ma też ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy tego terenu. Jak czytamy w piśmie z inspektoratu - "W przypadku pozyskania pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy (...) organ nadzoru budowlanego wdroży procedurę umożliwiającą zalegalizowanie samowoli budowlanej strzelnicy paintballa (...)". Według Wikipedii, paintball to rodzaj gry zespołowej, polegającej na prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu markerów, urządzeń zbliżonych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej, które za pomocą sprężonego powietrza wyrzucają kulki wypełnione farbą na bazie żelatyny spożywczej. Trafienie, podczas którego kulka rozbija się, pozostawiając kolorowy ślad na ciele, masce bądź markerze zawodnika, eliminuje go z gry.