FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

- Nauka jest ważna, ale badania to najbardziej istotny element kształcenia, na który stawiamy nacisk w kontekście rozwoju naszej uczelni. To pierwszy tego typu projekt, który realizujemy, choć już wcześniej podejmowaliśmy współprace z sądeckimi spółkami. W ramach realizacji tego zadania został już powołany zespół naukowo - badawczy, który będzie starał się o dofinansowanie powstania farmy fotowoltaicznej - mówi rektor uczelni Mariusz Cygnar.
Jak zaznacza, tego typu przedsięwzięcia sprzyjają rozwojowi studentów, którzy w ten sposób zdobywać będą nie tylko kwalifikacje, ale również umiejętności zawodowe. Dostrzega również w tym projekcie szansę na rozwój dla pracowników naukowo - dydaktycznych.
- Lada moment staniemy się Akademią Nauk Stosowanych i do tego konieczna jest współpraca zarówno z miastem, jaki i przemysłem - dodaje Cygnar.
Farma znajdować się będzie na obszarze 5 ha terenu, a moc paneli będzie na poziomie dwóch megawatów. Uczelnia oraz spółka są już w posiadaniu projekt oraz pozwolenia na budowę. Cały czas w projekcie wnoszone są jednak modyfikacje, aby zainstalowane panele były możliwie najbardziej zaawansowane technologicznie.
- Zgodnie z procedurami podpisana zostanie umowa z Tauronem, w ramach które prąd będzie oddawany do sieci - wyjaśnia Krzysztof Krawczyk, prezes spółki Nova w Nowym Sączu.
Jeżeli uda się znaleźć finansowanie, projekt ma szansę realizacji jeszcze w tym roku. Całkowity koszt inwestycji to około 8 milionów złotych. W przyszłości w planach jest także budowa w tym miejscu laboratorium. Tam będzie możliwość prowadzenia badań i opracowywania innowacyjnych rozwiązań przydatnych do pisania prac licencjackich, magisterskich i doktoranckich.
Dodatkowo spółka Nova zajmująca się zagospodarowaniem odpadów chciałaby, aby w ramach współpracy na mocy podpisanego porozumienia uczelnia mogła wspierać ją w kwestiach związanych z recyklingiem.
- Jeżeli byłaby taka możliwość chcielibyśmy w przyszłości móc przetwarzać jak największy procent odbieranych od mieszkańców odpadów. W tym może pomóc nam współpraca badawczo naukowa z uczelnią - dodaje Krawczyk.
W stworzeniu farmy fotowoltaicznej sądecką PWSZ wspierać będzie również Uczelnia Akademicka z Wrocławia - studenci obu uczelni będą mogli korzystać z jej zaplecza.
- Laboratoria, będą dawały możliwość rozwoju studentom oraz nauczycielom akademickim. Chcielibyśmy, aby aspekt badawczy był na jeszcze wyższym poziomie - żeby nie była to sama dydaktyka - zaznacza rektor sądeckiej PWSZ.
- Sądeccy milionerzy, niektórzy zaczynali w garażu. Zna ich cała Polska
- Przyłapani w czasie przerwy. Nie wiedzieli, że robią im zdjęcia do Google Street View
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- Karnawał po sądecku czyli lachowskie zapusty. Impreza przyciągnęła tłumy
- Kordian nagrał piosenkę idealną na Walentynki. Do klipu zaprosił finalistkę Miss