https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studia techniczne zawsze w cenie. Nie zwlekaj, aplikuj! Rekrutacja wkrótce się rozpocznie

Paulina Szymczewska
W tym roku warto postawić m.in. na kierunki związane m.in. z automatyką i sztuczną inteligencją.
W tym roku warto postawić m.in. na kierunki związane m.in. z automatyką i sztuczną inteligencją. 123RF
Krakowskie uczelnie techniczne – Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Krakowska – przygotowały bogatą ofertę na nadchodzący rok akademicki 2025/2026. Warto się z nią zapoznać, bo studia techniczne są zawsze w cenie. Ich absolwenci mogą przebierać w ofertach zatrudnienia.

Odpowiedź na potrzeby gospodarki i pracodawców

Politechnika Krakowska rozpocznie elektroniczną rekrutację 2 czerwca o godz. 9. W semestrze zimowym jubileuszowego, 80. roku akademickiego 2025/2026 uczelnia zaoferuje blisko 4 tys. miejsc na studiach I stopnia – 3150 na stacjonarnych i 693 na niestacjonarnych (więcej: rekrutacja.pk.edu.pl). W tym roku szczególnej uwadze PK poleca kierunki związane z inżynierią procesów produkcyjnych, automatyką i sztuczną inteligencją. Postawi także na wzmocnienie kształcenia na energetyce jądrowej.

Duże zmiany programowe przechodzą sztandarowe kierunki politechniczne. Ich efektem jest m.in. nowe podejście do kształcenia specjalistów w obszarze transportu i wprowadzenie do oferty nowego kierunku: transport i logistyka.

– Jeszcze mocniej postawimy także na kierunki, które Politechnika Krakowska oferuje jako jedyna w Polsce, a które są odpowiedzią na pilne potrzeby gospodarki i pracodawców, takie jak: biotechnologia przemysłowa, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, inżynieria i gospodarka wodna, infotronika – wymienia rzeczniczka PK Małgorzata Syrda-Śliwa.

Na kandydatów czeka w letnim naborze 35 kierunków studiów. W ofercie studiów I stopnia znajdują się m.in.: architektura, budownictwo, informatyka, mechanika i budowa maszyn, energetyka, automatyka i robotyka. Są także w ofercie nowości z ostatniego czasu, m.in.: biotechnologia przemysłowa, ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju, geoinformatyka, nanotechnologie i nanomateriały, informatyka materiałowa, elektrotechnika i automatyka.

Znaczącą transformację przeszły studia na kierunku transport i logistyka. To odpowiedź na potrzeby współczesnego rynku pracy i oczekiwania studentów. Najważniejsze zmiany obejmują zmniejszenie liczby godzin wykładów na rzecz zajęć praktycznych. Na studiach stacjonarnych liczba godzin wykładów spadła z 411 do 257, a na studiach niestacjonarnych – z 327 do 180. To pozwala skupić się na rozwijaniu kompetencji praktycznych i interdyscyplinarnych.

Jednym z najważniejszych elementów nowych studiów jest ścisła współpraca z partnerami z branży transportowej i logistycznej – Departamentem Infrastruktury Drogowej i Transportu, Zarządem Transportu Publicznego w Krakowie, PKP PLK, Kolejami Małopolskimi i Łódzką Koleją Aglomeracyjną, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, firmą ekspercką ViaVistula oraz wieloma samorządami gminnymi na terenie województwa małopolskiego. Współpraca ta obejmuje m.in. wykłady gościnne, warsztaty, wyjazdy techniczne oraz realizację projektów studenckich w oparciu o rzeczywiste problemy branżowe.

Nasza uczelnia łączy rzetelną wiedzę techniczną z nowoczesnym podejściem do edukacji. Studenci mają tu możliwość pracy z zaawansowanymi technologiami, udziału w kreatywnych projektach oraz współpracy z wykładowcami i ekspertami z firm – mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.

Studia inżynierskie dla każdego

Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza uruchomi elektroniczną rejestrację na studia 2 czerwca. Ostatni cykl rekrutacyjny na I stopień potrwa do 14 września (szczegóły na stronie rekrutacja.agh.edu.pl).

Warto wspomnieć, że w tym roku AGH promuje szczególnie swoją ofertę na II stopniu – dla absolwentów studiów licencjackich (także z innych uczelni), którzy chcą kontynuować kształcenie na studiach technicznych i uzyskać tytuł magistra inżyniera.

– Dla wybranych kierunków oferujemy czterosemestralne studia inżynierskie II stopnia z tzw. semestrem wyrównawczym. Nabór kandydatów na te kierunki prowadzony jest w rekrutacji letniej – informuje rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

Semestr wyrównawczy to dodatkowy semestr studiów magisterskich (II stopnia), który umożliwia uzupełnienie brakujących kompetencji inżynierskich. Jest przeznaczony wyłącznie dla osób z tytułem licencjata. Po semestrze wyrównawczym do grupy dołączają osoby z tytułem inżyniera przyjęte na studia w rekrutacji zimowej i rozpoczynają się standardowe trzysemestralne studia magisterskie inżynierskie.

W AGH stale poszukujemy sposobów, by otwierać nauki techniczne na osoby z różnych ścieżek edukacyjnych i wspierać ich dalszy rozwój. Wprowadzenie semestru wyrównawczego oraz rozszerzenie oferty dla absolwentów studiów licencjackich to wyraz naszej otwartości i odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów łączących różne dziedziny wiedzy. Absolwenci studiów licencjackich, którzy dotąd nie mieli możliwości zdobycia tytułu magistra inżyniera, zyskują dziś realną szansę na poszerzenie swoich kompetencji i rozwój kariery w sektorze technologicznym – podkreśla rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Możliwość kontynuacji kształcenia na studiach technicznych dla osób bez studiów inżynierskich pojawiła się w AGH jako nowość rok temu. W obecnej rekrutacji takie kierunki w swojej ofercie ma już osiem wydziałów. Opcja semestru wyrównawczego jest oferowana na kierunkach:

  • edukacja techniczno-informatyczna,

  • ekologiczne źródła energii,

  • energetyka,

  • energetyka odnawialna i zarządzanie energią,

  • fizyka techniczna,

  • geofizyka,

  • geoinformatyka,

  • geologia stosowana,

  • geośrodowisko miasta,

  • informatyka – Data Science,

  • informatyka – uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja,

  • inżynieria akustyczna,

  • inżynieria i ochrona środowiska,

  • inżynieria materiałowa,

  • inżynieria metali,

  • metalurgia,

  • nowoczesne technologie paliwowe,

  • Space Technologies,

  • technologia chemiczna.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK EDUKACYJNY!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska