ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK EDUKACYJNY!
Uniwersytet Jagielloński pierwszą turę rekrutacji na rok akademicki 2025/26 rozpocznie 2 czerwca w południe. Potrwa ona do 9 lipca (studia I i II stopnia, na których przewidziany jest egzamin wstępny) lub do 16 lipca (pozostałe studia II stopnia). Ogłoszenie wyników zaplanowane jest na 18 lipca (studia I stopnia) i 24 lipca (studia II stopnia).
W sumie najstarsza uczelnia w Polsce przygotowała (dla obywateli polskich) ponad 9,6 tys. miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia oraz niemal 7 tys. miejsc na studiach II stopnia. Jeśli chodzi o te pierwsze, można wybierać spośród 130 kierunków, zaś na studiach II stopnia – spośród 138 kierunków (szczegóły: studia.uj.edu.pl).
Jak informuje Kinga Mieszaniec-Nowak z Biura Prasowego UJ, można się spodziewać, że największym zainteresowaniem kandydatów będą cieszyć się ubiegłoroczni liderzy rekrutacji – a kierunki, na które w zeszłym roku zgłosiła się największa liczba kandydatów, to:
psychologia (jednolite magisterskie, profil ogólnoakademicki, WFilz) – 1598 kandydatów;
prawo (jednolite magisterskie) – 1587 kandydatów;
psychologia (jednolite magisterskie, profil praktyczny, WZiKS) – 1335 kandydatów;
kierunek lekarski (jednolite magisterskie) – 1085 kandydatów;
fizjoterapia (jednolite magisterskie) – 995 kandydatów.
Od biolingwistyki aż po kryminalistykę
Na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie rekrutacja online rozpocznie się 1 czerwca i potrwa (w przypadku studiów stacjonarnych) do około połowy lipca. Uczelnia w roku akademickim 2025/26 przygotowała dla nowych studentów 13 054 miejsca na 85 kierunkach studiów. Kandydaci będą mieli możliwość wyboru studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich.
Do wyboru będą na przykład takie kierunki jak: architektura informacji, bezpieczeństwo militarne i wojskowość, bioinformatyka, biololingwistyka z komunikacją kliniczną, cyberbezpieczeństwo, finanse, geodezja i geoinformacja, informatyka, kognitywistka, kryminalistyka, lingwistyka kliniczna, prawo, psychologia, studia nad wizualnością – visual studies czy zarządzanie kryzysowe.
Warto przy tym wspomnieć, że od kilku lat najbardziej obleganym kierunkiem na UKEN jest psychologia, można się więc spodziewać, że podobnie będzie w nowym roku akademickim. W czołówce znajdą się prawdopodobnie również, jak w poprzednich latach, filologia angielska, kryminalistyka, grafika, cyberbezpieczeństwo, prawo i zarządzanie.
Ponad 50 kierunków do wyboru
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie rozpocznie rekrutację 2 czerwca (szczegółowy kalendarz rekrutacji pojawi się pod koniec maja). Uczelnia ma w swojej ofercie ponad 50 kierunków – studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Wśród nich największą popularnością cieszą się m.in. finanse i rachunkowość oraz marketing i komunikacja rynkowa. Wśród kierunków chętnie wybieranych przez kandydatów chcących studiować na UEK są również: informatyka stosowana, logistyka międzynarodowa, prawo, ekonomia, zarządzanie czy rachunkowość i controlling.
Studia po polsku i po angielsku
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie rekrutację na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie rozpocznie 2 czerwca, a pierwszy jej etap potrwa do 11 lipca. Natomiast rekrutacja na studia prowadzone w języku angielskim jest w toku i potrwa do 30 czerwca.
Uczelnia oferuje kształcenie na 35 kierunkach studiów stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich oraz 19 kierunkach studiów niestacjonarnych I stopnia w języku polskim, pięciu kierunkach II stopnia oraz na sześciu kierunkach prowadzonych w języku angielskim (I i II stopnia).
Na kandydatów czeka w sumie 5145 miejsc, w tym 3260 na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich oraz 1885 na studiach II stopnia. Warto tu dodać, że w porównaniu do obecnego roku akademickiego URK zwiększył ogólny limit przyjęć o 155 miejsc. Wzrost dotyczy m.in. kierunków finanse i rachunkowość czy inżynieria mechatroniczna.
Wśród oferowanych przez URK kierunków są np.: architektura krajobrazu, bioinformatyka i analiza danych, browarnictwo i słodownictwo, dietetyka, gastronomia i catering dietetyczny, inżynieria środowiska, technologia biokosmetyków, zarządzanie i inżynieria produkcji. Jeśli zaś chodzi o kierunki prowadzone w języku angielskim, to do wyboru mamy np.: Agriculture, Environmental and Plant Biotechnology, Food Engineering czy Food Processing Safety and Quality.
– Spodziewamy się, że największym zainteresowaniem kandydatów w nadchodzącej rekrutacji będą cieszyć się weterynaria, finanse i rachunkowość, a także etologia i psychologia zwierząt – kierunek unikatowy i nowoczesny, dietetyka oraz biotechnologia. Utrzymujące się wysokie zainteresowanie dotyczy także odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami, architektury krajobrazu, ekonomii oraz zarządzania – wymienia rzeczniczka URK dr inż. Izabella Majewska.
Nie zabraknie unikatowych nowości
Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II rekrutacja rozpocznie się 30 maja. Na studiach I stopnia i jednolitych studiach magisterskich potrwa ona do 21 lipca. Kształcenie studentów odbywa się tu obecnie na 20 kierunkach. W nowym roku akademickim uczelnia przygotowała ok. 1000 miejsc na studiach polskojęzycznych, a także kilkadziesiąt na anglojęzycznych (np. Communication and media studies, Philosophy, Ethics and Religion).
Śledząc dane z lat ubiegłych, można się spodziewać, że najbardziej oblegane będą: psychologia, pedagogika, digital media – kreatywność, analiza, zarządzanie, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations, historia, historia sztuki, archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo oraz turystyka i zarządzanie dziedzictwem.
Warto też wspomnieć, że w nadchodzącym roku akademickim UPJPII rusza z nowymi kierunkami, a są to:
studia nad cywilizacjami (unikalny kierunek przygotowujący do pracy w środowiskach wielokulturowych);
historia i społeczeństwo.
W organizacji pozostają natomiast pedagogika specjalna i prawo.
Federacja naukowa i bogatsza oferta
Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie z rekrutacją na rok akademicki 2025/26 ruszył już 15 maja. W ofercie jednolitych studiów magisterskich uczelnia ma kierunki: kierunek lekarski, fizjoterapia, psychologia, prawo, aktorstwo, pedagogika szkolna i wczesnoszkolna.
Jeśli chodzi o studia I stopnia, to do wyboru są np.: architektura, bezpieczeństwo narodowe, dietetyka, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria, kosmetologia, kryminologia i kryminalistyka, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, stosunki międzynarodowe. Natomiast na osoby chcące kontynuować kształcenie na studiach II stopnia, czekają m.in.: administracja, logopedia i pedagogika szkolna czy zarządzanie.
Dodajmy, że 30 kwietnia UAFM i Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie utworzyły federację naukową, co pozwala na uruchamianie na obu uczelniach kierunków przyporządkowanych do dyscyplin naukowych posiadających kategorie min. B+. W związku z tym w tegorocznej ofercie UAFM pojawi się wiele nowości, a wśród nich unikatowe behawiorystyka i psychologia zwierząt oraz Chillout Studies – nauki o dobrostanie człowieka. Prócz tego również m.in.: architektura wnętrz, cyberbezpieczeństwo, ekonomia, logistyka, media społecznościowe i marketing cyfrowy i resocjalizacja.
UAFM rozszerza też w tym roku ofertę studiów w języku angielskim. Znalazły się w niej m.in.: architektura, kierunek lekarski, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, psychologia, dietetyka, fizjoterapia, stosunki międzynarodowe, turystyka i rekreacja.
Stawiają na praktyczne kształcenie
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie rozpoczęła rekrutację już 12 maja. Oferuje szeroki wybór kierunków na studiach I i II stopnia, jak np.: zarządzanie, finanse i rachunkowość, informatyka, przedsiębiorczość cyfrowa, komunikacja i psychologia w biznesie, marketing cyfrowy, zarządzanie.
Uczelnia łączy tradycję z nowoczesnym podejściem do edukacji, dlatego stawia na praktyczne kształcenie – aż 80% zajęć ma formę warsztatową, a w ich trakcie studenci korzystają m.in. z gier strategicznych i symulacji biznesowych.
Rosnące znaczenie dietetyki
W Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia rekrutacja trwa od 8 kwietnia do 23 września. W nadchodzącym roku akademickim uczelnia planuje kontynuację kształcenia na kluczowych kierunkach, takich jak dietetyka, fizjoterapia oraz kosmetologia. W tym roku szczególną uwagę KWSPZ poświęca dietetyce, podkreślając jej rosnące znaczenie w kontekście zdrowia publicznego i profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Więcej o ofercie edukacyjnej uczelni będzie można dowiedzieć się podczas jej dnia otwartego – 11 czerwca.
