Wiceminister wymienił, co będzie należało do zadań Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, któremu od 20 sierpnia podlegają ODR-y:
- zatwierdzanie rocznego programu działalności ODR i sprawozdania z jego wykonania,
- zatwierdzenie rocznego planu finansowego ODR, jego zmian i sprawozdania z jego wykonania,
- zatwierdzanie cennika usług odpłatnych, świadczonych przez ODR,
- powoływanie dyrektora ODR i - na wniosek dyrektora - zastępców dyrektora,
- wydawanie zgody na decyzje dyrektora przekraczające zwykły zarząd,
- kontrola i ocena działalności ODR i Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego działającej przy ODR.
ODR-y z samorządowych wojewódzkich osób prawnych stały się państwowymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną, przy czym zachowują swój dotychczasowy majątek
Znowelizowana ustawa z 22 czerwca nakłada na Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi obowiązek powołania Rad Społecznych Doradztwa Rolniczego, działających przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego. - Zmianie ulegnie skład poszczególnych rad, ponieważ liczba członków zwiększa się z 11 do 12 - mówił wiceminister Zarudzki i dodał, że dodatkowo w skład każdej rady wejdzie przedstawiciel ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Nowe rady mają zostać powołane w terminie 60 dni od wejścia ustawy w życie.
Do końca 2016r. Ośrodki Doradztwa Rolniczego będą funkcjonować na podstawie programu działalności, planu finansowego i cennika, zatwierdzonych przez zarząd województwa.
Według resortu rolnictwa obecne rozwiązanie, dzięki któremu minister może bezpośrednii wpływać na działalność ośrodków, w tym wyznaczanie priorytetów ich pracy na dany rok, pozwoli na efektywniejsze zarządzanie środkami dotacji, lepsze funkcjonowanie wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Zmiana podległości i nadzoru będzie miała konsekwencje w postaci ujednolicenia organizacji pracy i sposobów działania ODR. Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki, mówił też, że skupienie nadzoru nad systemem doradztwa w jednej instytucji "usprawni komunikację pomiędzy wszystkimi jednostkami doradztwa rolniczego, a także pomiędzy tymi jednostkami, a pozostałymi agendami rządowymi działającymi w obszarze rolnictwa i rozwoju wsi".
Ryszard Zarudzki zapewnił, że zakładane efekty zmian w przepisach dotyczących jednostek doradztwa rolniczego pozwolą na podniesienie jakości pracy ośrodków, dostosowanie programów ich działalności do oczekiwań klientów, a przede wszystkim na zwiększenie roli ODR w realizacji założeń Wspólnej Polityki Rolnej i nowych wyzwań, jakie stają przed rolnictwem.
Jednocześnie ministerstwo zaznacza - "nie zmieniają się przepisy, w myśl których ODR-y w ramach swojej działalności powinny współpracować z jednostkami samorządu terytorialnego oraz uwzględniać kierunki rozwoju wyznaczone w regionalnych i lokalnych programach rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, ustalonych przez właściwe organy samorządu terytorialnego. Jednostki samorządu terytorialnego mogą także udzielać ODR-om dotacji podmiotowych na wykonywanie zadań z zakresu doradztwa rolniczego".
Źródło: minrol.gov.pl
Przeczytaj też: Ośrodki Doradztwa Rolniczego przechodzą z rąk marszałków do ministra