Fotografowanie po zmierzchu różni się od tego w świetle dziennym. Co zrobić, aby stworzyć dobre zdjęcia bajkowym postaciom w Ogrodzie Świateł?
Zdjęcia robione telefonem
- Używaj głównego aparatu, który znajduje się na tyle telefonu. Ma on większą matrycę, dzięki czemu zdjęcia będą lepsze jakościowo.
- Trzymaj telefon stabilnie, obiema rękami, by uniknąć rozmazania obrazu.
- Zastanów się nad tym, gdzie chcesz umieścić fotografię. Standardowo zdjęcia najlepiej wyglądają w poziomie, jednak gdy chcesz np. umieścić fotografię z Ogrodu Świateł w relacji na Facebooku lub Instagramie, rób zdjęcia pionowe, w proporcji 9:16.
- Dostosuj czułość matrycy na światło ISO. Przy dziennym świetle sprawdza się niska wartość ISO, jednak w zdjęciach nocnych spróbuj stopniowo zwiększać czułość.
- Wyłącz lampę błyskową. Zdjęcie z lampą błyskową może nie oddać klimatu, który panuje w Ogrodzie Świateł. W połączeniu z podświetlonymi obiektami, zdjęcie może być prześwietlone.
- Przetrzyj suchą szmatką obiektyw. Pozostawione na nim odciski palców sprawią, że nocne zdjęcia rozświetlonych elementów będą rozmazane.
- Nie używaj cyfrowego zoomu. Lepiej podejść do fotografowanego obiektu, ponieważ zoom w aparacie telefonu rozciąga obraz, czego efektem jest niska jakość zdjęcia.
Zdjęcia robione aparatem fotograficznym
- Ustaw wysokie ISO. Nocne obiekty będą lepiej prezentowały się w kadrze, jednak należy pamiętać, że minusem zbyt wysokiego ISO będą szumy (efekt ziarnistości) na zdjęciach.
- Stosuj najmniejszą przysłonę. Po zmroku najlepiej się sprawdzają obiektywy z małą przysłoną, która sprawi, że do aparatu wpadnie dużo światła.
- Dobierz właściwy balans bieli. Dzięki temu uzyskasz odpowiedni odcień fotografowanych obiektów.
- Użyj trybu manualnego. Ręcznie dostosowane ustawienia aparatu sprawią, że nie będą zbyt ciemne, zbyt jasne lub rozmazane.
- Weź ze sobą statyw. Dzięki temu, że aparat będzie stał nieruchomo, możesz zastosować długi czas naświetlania, który sprawi, że zdjęcia zyskają niepowtarzalny charakter nawet w słabych warunkach oświetleniowych.
- Zapisuj zdjęcia w RAWie. Format ten pozwala na większe możliwości edycji takich zdjęć np. wtedy, gdy zdjęcie będzie zbyt ciemne.

Wideo