Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
4 z 9
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
"Filozofia na bruku"...

Oryginalne pomysły mieszkańców Krakowa na budżet obywatelski

"Filozofia na bruku"

Projekt zakłada stworzenie pierwszego przystanku ścieżki filozoficznej R.Ingardena u ujścia Wilgi. Zostanie umieszczona na nim rzeźba 8 metrowego Krzesła wraz z przewodnią myślą filozoficzną. Poprowadzimy odbiorców przez różne sposoby interpretacji sztuki i otaczającej ich przestrzeni, jednocześnie czyniąc przestrzeń miejską bardziej barwną i intrygującą.

Krzesło kształtem przypominałoby krzesło z pl. Bohaterów Getta, a wykonane byłoby w części ze stali kortenowskiej (por. Cricoteca). Nogi krzesła byłyby niesymetryczne, a jedna z nich byłaby częściowo „otwarta” z wglądem do jej wnętrza, wypełnionym różnego rodzaju materiałem. Na poziomej poprzeczce nogi, wyprofilowane byłyby miejsca, by usiąść. W pobliżu rzeźby znalazłoby się dodatkowo kilka krzeseł standardowej wielkości o różnym wyglądzie (np. krzesło zdekomponowane czy krzesło dziecięce)
Nieopodal krzesła znajdą się dwie tabliczki w obudowie ze stali kortenowskiej; jedna tradycyjna z wybranymi myślami R.Ingardena i ich wyjaśnieniem, druga interaktywna z tekstami z obszarów filozofii i antropologii przedmiotu, należącymi do innych autorów.

Wybór padł na krzesło ponieważ, obiektem tym ma być przedmiot powszedni, prosty, zwyczajny, codziennego zastosowania, towarzyszący nam od bardzo dawna. Przedmiot, który na myśl o słowie „przedmiot”, byłby jednym z częstszych naszych skojarzeń. Przedmiot, który jest już obecny w przestrzeni Krakowa, o bogatych i różnych odniesieniach.

Przesadnie powiększony traci swój walor użytkowy, jednak mimo tego przypisujemy mu wciąż tę samą nazwę. Co zatem czyni krzesło, krzesłem? Z których warstw możemy go odrzeć, aby wciąż pozostało krzesłem? Jakie są jego konieczne własności, aby w spostrzeżeniu był nam dany jako krzesło?

Dzięki niejednolitości materiału z którego byłoby wykonane krzesło, jego wielkości oraz lokalizacji i możliwości oglądania go z różnych perspektyw: z poziomu statku, drugiej strony brzegu, „od góry” z mostu, z bliska przed, pod i przy, powyższa myśl stanie się bardziej unaoczniona.
Krzesło-rzeźba, przywołując sobą inne krzesła i ich znaczenia, może nas pobudzić do namysłu nad jego znaczeniem (np. puste krzesło, jako brak obecności osoby, która odeszła lub na którą czekamy) czy sposobem funkcjonowania w kulturze.

W rzeźbie krzesła, zawierają się inne krzesła; krzesła codziennego użytku, krzesło Kantora, Van Gogha, czy te reprezentujące historyczne wydarzenia z placu Bohaterów Getta oraz te wszystkie inne, których obrazy odbiorca ma w swoim umyśle. „Krzesło” ma być zaproszeniem do podróży w przedmiot, w jego istotę oraz to co przywołuje i do czego się odnosi. Jest krzesłem, w którym przenikają się inna krzesła, ale też tym konkretnym krzesłem, „stąd”. Wytłumaczenie powyższych znaczeń i interpretacji byłoby integralną częścią projektu.

Zobacz również

Szczęsny bez czystego konta, ale uratował Juventusowi remis w Rzymie

Szczęsny bez czystego konta, ale uratował Juventusowi remis w Rzymie

Była świetna zabawa, muzyka ludowa i potańcówka na dechach w Wirze [FOTO, VIDEO]

Była świetna zabawa, muzyka ludowa i potańcówka na dechach w Wirze [FOTO, VIDEO]

Polecamy

Aleksandra Kałucka na podium zawodów Pucharu Świata w Salt Lake City

Aleksandra Kałucka na podium zawodów Pucharu Świata w Salt Lake City

Niesłychany wyczyn Messiego. Pobił dwa rekordy naraz [WIDEO]

Niesłychany wyczyn Messiego. Pobił dwa rekordy naraz [WIDEO]

„Polska Księżniczka” w brazylijskim ogniu. Jednoznaczny werdykt w walce Kowalkiewicz

„Polska Księżniczka” w brazylijskim ogniu. Jednoznaczny werdykt w walce Kowalkiewicz