5 z 90
Założyciel, pomysłodawca i kierownik Małej Armii Janosika -...
fot. Facebook / archiwum

Damian Pałasz, Raba Wyżna. ZWYCIĘZCA W KATEGORII KULTURA W POWIECIE NOWOTARSKIM

Założyciel, pomysłodawca i kierownik Małej Armii Janosika - największej Kapeli Góralskiej na Podhalu.

Producent, reżyser, muzyk Zespołów InoRos i Zwyk. W wyjątkowy sposób zaraża pasją i miłością do muzyki góralskiej, angażując w to dzieci, młodzież i dorosłych. Jednym z ostatnich sukcesów jest klip pt. „Modlę się o miłość” , do którego zaprosił Cezarego i Katarzynę Żak. Początki „Małej Armii Janosika” datowane są na luty 2015, kiedy Pałasz utworzył sekcję nauki gry na skrzypcach i basach góralskich.

Wówczas pomysłem było sformowanie grupy dzieci, młodzieży oraz dorosłych, która muzyką góralską miała upiększyć liturgię Pasterki w kościele w Rabie Wyżnej, co zrealizowane zostało z sukcesem. Mała Armia Janosika realizuje: utworzenie grupy artystycznej, zainspirowanej kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązującej do innych kultur, potrafiącej wyjść poza utarte schematy, motywującej do kreatywności w muzyce.

SMS o treści OK.99 na numer 72355

6 z 90
Bogusław Waksmundzki jest urzędującym członkiem zarządu...
fot. Archiwum

Bogusław Waksmundzki, przewodniczący Euroregionu Tatry. Zwycięzca w kategorii samorządności i społeczność lokalna w powiecie nowotarskim

Bogusław Waksmundzki jest urzędującym członkiem zarządu powiatu nowotarskiego, a także przewodniczącym rady Euroregionu Tatry.

Został nominowany za zasługi w rozwoju współpracy transgranicznej na rzecz społeczności lokalnej Podhala, Spisza i Orawy, Pienin, Ziemi Sądeckiej, Ziemi Limanowskiej. Jest absolwentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (Wydział Techniki i Energetyki Rolnictwa). Ukończył studia podyplomowe z zakresu administracji publicznej. Pracował w Szkole Podstawowej w Grywałdzie jako nauczyciel fizyki, chemii, techniki, a także był dyrektorem tej placówki. W latach 1999-2002 był wójtem gminy Krościenko. Od 2006 r. pracuje w starostwie nowotarskim. Zajmuje się tam realizacją zadań z zakresu administracji budowlano-architektonicznej, ochrony środowiska, komunikacji i transportu oraz edukacji. Jest aktywny, doświadczony, potrafi szukać możliwości rozwoju regionu.

Waksmundzki startował w ostatnich wyborach parlamentarnych. Starał się o mandat senatora. Jednak bezskutecznie. W ostatnim czasie znalazł się w gronie najlepszych samorządowców. Został laureatem plebiscytu na samorządowca 2017 roku, który zorganizował Portal Samorządowy.

SMS o treści OS.91 na numer 72355

7 z 90
Andrzej Skupień (z prawej) i Stanisław Karp (z lewej) to...
fot. Łukasz Bobek

Andrzej Skupień i Stanisław Karp z firmy Brutal z Zakopanego. Zwycięzcy w kategorii biznes w powiecie tatrzańskim

Andrzej Skupień (z prawej) i Stanisław Karp (z lewej) to właściciele zakopiańskiej hurtowi i sklepu „Brutal” z branży spożywczej. Do plebiscytu zostali zgłoszeni za to, że swoje sklepy zamknęli na niedziele. Zdecydowali tak zanim Sejm przyjął zakaz handlu w ten dzień (na razie w niektóre niedziele). Prowadzona przez nich firma - najpierw hurtownia spożywcza na Skibówkach, potem market na Olczy - znana jest zakopiańczykom od dawna. W ostatnim czasie jednak firma Brutal mocno zaangażowała się w działalność społeczną w Zakopanem. Jest sponsorem wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych w mieście pod Giewontem.

Andrzej Skupień jest prezesem zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan. Mocno angażuje się w życie związkowe i propagowanie góralskie kultury nie tylko wśród turystów wypoczywających w górach, ale także w Polsce, czy za wielką wodą - w Stanach Zjednoczonych. W jego działalności związkowej wspomaga go jego biznesowy wspólnik, ale także jego żona. Udało mu się m.in. odzyskać dla Związku Podhalan w Zakopanem kamienicę w centrum miasta - przy ul. Kościuszki, gdzie mieści się siedziba zakopiańskiego oddziału ZP. Skupień także broni, ale i dyscyplinuje zakopiańskich fiakrów.

SMS o treści OB.129 na numer 72355

8 z 90
Maria Frączysty jest kierownikiem i instruktorem w...
fot. Archiwum

Maria Frączysty z zespołu folklorystycznego Giewont z Zakopanego. Zwyciężczyni w kategorii kultura w powiecie tatrzańskim

Maria Frączysty jest kierownikiem i instruktorem w zakopiańskim zespole folklorystycznym Giewont z Olczy.

W naszym plebiscycie została nominowana za to, że prowadzony przez nią zespół Giewont stał się ważnym filarem wydarzeń kulturalnych na terenie Zakopanego.

- Ogromnie zaskoczyłam się, że zostałam nominowana w tym plebiscycie, a jeszcze bardziej, gdy okazało się, że wygrałam etap powiatowy i aż tyle osób zdecydowały się na mnie zagłosować - mówi Maria Frączysty. W sumie w etapie powiatowym zdobyła aż 1477 głosów. - To dla mnie wielki zaszczyt, ale myślę, że to ważne przede wszystkim dla naszego zespołu Giewont - cieszy się pani Maria, która teraz walczy w etapie wojewódzkim plebiscytu.

Maria Frączysty działa na rzecz popularyzowania kultury regionalnej nie tylko poprzez zespół Giewont. Została właśnie koordynatorem warsztatów regionalnych, jakie przez najbliższe dwa lata będą organizowane w Zakopanem. Na warsztaty udało się uzyskać unijne dofinansowanie. Będzie można tam nauczyć się szydełkowania, haftowania, a nawet wykonywania podhalańskich dud. Dodatkowo Maria Frączysty weszła do rady programowej 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

SMS o treści OK.160 na numer 72355

Pozostało jeszcze 81 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Oferty pracy w Krakowie. Niestety, nie każdy znajdzie coś dla siebie. A zarobki?

Oferty pracy w Krakowie. Niestety, nie każdy znajdzie coś dla siebie. A zarobki?

800 plus pod lupą – nadchodzą zmiany. Co musisz wiedzieć?

800 plus pod lupą – nadchodzą zmiany. Co musisz wiedzieć?

Stadion Cracovii będzie miał tytularnego sponsora

Stadion Cracovii będzie miał tytularnego sponsora

Zobacz również

"Od świtu do świtu". Znamy szczegóły tegorocznych Wianków!

"Od świtu do świtu". Znamy szczegóły tegorocznych Wianków!

800 plus pod lupą – nadchodzą zmiany. Co musisz wiedzieć?

800 plus pod lupą – nadchodzą zmiany. Co musisz wiedzieć?