Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: o krok od tragedii. Uratowała ich czujność sąsiadki

Monika Pawłowska
Wanda Tureczek pokazuje kominy swojej kamienicy. Nasada jednego z nich była złamana
Wanda Tureczek pokazuje kominy swojej kamienicy. Nasada jednego z nich była złamana Małgorzata Gleń
Wanda Tureczek, mieszkanka komunalnej kamienicy w Oświęcimiu, nie ma wątpliwości, że ona i jej sąsiedzi żyją tylko dzięki jej czujności. 9 lutego kręciło jej się w głowie i zaczęła tracić przytomność. Otworzyła okna, ostrzegła sąsiadów i wezwała straż pożarną. Miała rację - stężenie dymu i czadu było ogromne. Zaalarmowana przez kobietę straż pożarna zjawiła się w kamienicy natychmiast.

Czytaj też:

- Cały budynek od piwnicy po poddasze był zadymiony - mówi Marek Czardyban, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu. - Dym z pieca kaflowego zamiast na zewnątrz, cofał się do środka. Trzeba było udrożnić przewody kominowe .
O tym, że przewody kominowe w kamienicy są niedrożne, pani Wanda administrację informowała wielokrotnie.

- Regularnie byliśmy podtruwani, ale nikt nie przyszedł tego sprawdzić - oskarża urzędników o bagatelizowanie problemu.
Strażacy wezwali kominiarza, a ten przepchał komin. Zwrócił uwagę na pękniętą nasadę kominową. W ZBM w Oświęcimiu informują, że złamana nasada kominowa (jeśli jest sprawna, powoduje lepszy ciąg) już została wymieniona. Dodatkowo podjęto decyzję o wymianie pieca w mieszkaniu pani Wandy, choć jak podkreślają urzędnicy, za stan i użytkowanie urządzeń odpowiada lokator.

Według danych straży pożarnej główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niedostateczna ilość świeżego powietrza w łazienkach (przez zbyt szczelne okna i pozatykane przewody wentylacyjne) oraz wadliwie działające piecyki łazienkowe i przewody kominowe. Z powodu niedostatecznej ilości świeżego powietrza w pomieszczeniach tworzy się tzw. odwrotny ciąg. Po prostu piecyk pobiera powietrze z komina, którym normalnie wydostają się spaliny. Do zaczadzeń dochodzi zarówno w domach jednorodzinnych, jaki i w budynkach wielomieszkaniowych. Szczególnie w tym ostatnim przypadku czad jest groźny, bo ktoś może mieć sprawny piecyk i drożną wentylację, a zatruć się spalinami od sąsiada.

Strażacy apelują o sprawdzanie stanu technicznego urządzeń grzewczych i przewodów kominowych. Przypominają, że zarządcy nieruchomości są zobowiązani do przeglądu technicznego raz w roku i do czterokrotnego czyszczenia instalacji. - Robimy, co do nas należy, ale śpimy jak na szpilkach. Jeśli jest minus 20 na zewnątrz, a piec kuchenny nie jest w dobrym stanie, wszystko może się zdarzyć - przyznaje Janusz Odrobina, pełniący obowiązki dyrektora oświęcimskiego ZBM. - Tak prawdopodobnie było w domu u pani Wandy.

Najwięcej zatruć czadem było w tym sezonie w powiecie wadowickim. 12 osób podtruło się, a 9 z nich odwieziono do szpitali. Od zatrucia czadem padł też jeden pies. Przebywał w piwnicy domu. W olkuskim i chrzanowskim było po kilka interwencji w związku z tlenkiem węgla. Na szczęście nikt nie został poważnie podtruty.

współpr. Robert Szkutnik

Wybierz Wpływową Kobietę Małopolski 2012 Zobacz listę kandydatek i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Ferie zimowe 2012. Zobacz, jak możesz je spędzić w Krakowie!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska