
Stwórz miesięczny budżet
To nie jest trudne, a bardzo pomoże w oszczędzaniu i ograniczaniu wydatków. Stwórz budżet, w którym dokładnie określisz, na co przeznaczysz swoją wypłatę, nie zapomnij uwzględnić tam również kwoty, którą chcesz w danym miesiącu zaoszczędzić. Budżet gotowy? Dostosuj go w przyszłym miesiącu i zmniejsz każdą pozycję w budżecie o 20 złotych. Jeśli wydałeś na coś 500 złotych, teraz postaw na to tylko 480 złotych. Jeśli nie możesz wyciąć jednego elementu, zmniejsz inny o 40 zł. Prawie nie poczujesz zmiany, ale oszczędności ładnie się zsumują.

Zamiast w knajpie, zorganizuj imprezę w domu
Przenieś przyjęcie urodzinowe, chrzciny, czy piątkowe spotkanie przy winie czy kawie, z knajpy do domu. Możesz też wybrać tańszy alkohol, samodzielnie przyrządzić coś do jedzenia, zamiast zamawiać catering. To pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Pożyczaj narzędzia
Jeśli zdecydowałeś się na drobne naprawy, czy niewielki remont, może nie warto kupować całej skrzyni nowych narzędzi, jeśli mamy sąsiada, czy znajomego, który takie narzędzia posiada i chętnie je pożyczy?

Anuluj subskrypcje i członkostwa
Netflix, HBO GO, Spotify, dostęp do gazet, inne subskrypcje – czy potrzebujesz mieć wszystko? Może nawet zapomniałeś, że płacisz za dostęp do gazety, której nie czytasz lub kanału na YouTube, którego już nie oglądasz. Zastanów się, czy faktycznie używasz regularnie danej platformy. Po co płacić miesięczny abonament za oglądanie dwóch filmów w miesiącu?