https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Parcele dla miejskich ogrodników w sąsiedztwie Lasu Wolskiego. Jak na działce, ale na innych zasadach

Małgorzata Mrowiec
PAP
Jeśli nie ogród działkowy, to poletko z subskrypcją?
Jeśli nie ogród działkowy, to poletko z subskrypcją? Aneta Żurek
Pierwszy w Krakowie społeczny ogród parcelowy ma powstać przy ul. Orlej na Woli Justowskiej. Zainteresowani będą mogli skorzystać z kawałka ziemi i uprawiać na niej warzywa. To nowy pomysł Zarządu Zieleni Miejskiej, wzorowany - jak tłumaczy ZZM - na ogrodnictwie miejski w krajach Europy Południowej

"Tęsknisz za naturą i grzebaniem w ziemi? Marzysz o tym, aby mieć kawałek swojej działki i uprawiać warzywa? Lubisz mieć autentyczny kontakt z ludźmi i chciałbyś nauczyć się jak uprawiać ziemię? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!" - informuje ZZM. Zainteresowanych zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 5 grudnia (wtorek) o godz. 17 w siedzibie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie przy ul. Reymonta 20 (stadion miejski im. Henryka Reymana).

Pomysł na realizację społecznego ogrodu parcelowego zaczerpnięty został z krajów Europy Południowej, gdzie jest on najczęstszym modelem ogrodnictwa miejskiego. Stanowi kombinację idei ogrodu działkowego i ogrodu społecznego.

- Model ten polega na tym, że grupa mieszkańców otrzymuje do dyspozycji określoną parcelę, na której za niewielką opłatą sobie gospodarzy i uprawia. Co do zasady większość zasobów, takich jak np. narzędzia, strefa rekreacyjna, dostęp do wody i innych mediów, są wspólne. Wszystkim zarządza operator, który dba o bieżące funkcjonowanie ogrodu - wyjaśnia Katarzyna Przyjemska-Grzesik, kierowniczka zespołu "Kraków w zieleni" w ZZM.

Jak tłumaczą przedstawiciele ZZM, taki ogród składa się z szeregu parceli (poletek), które za niewielką opłatą wynajmowane są mieszkańcom. Ci mogą na nich uprawiać warzywa i owoce według uznania, ale w zgodzie z przyjętymi w danym ogrodzie zasadami (np. bez nawozów, GMO itp).

W takim ogrodzie narzędzia, woda czy teren do piknikowania są wspólne, a koszty eksploatacji pokrywane są z opłat użytkujących rabaty ogrodników. Ogrodnicy razem troszczą się też o przestrzenie wspólne oraz współdecydują o kluczowych kwestiach.

W Krakowie miejsce dla miejskich ogrodników ma powstać przy ul. Orlej, w bliskim sąsiedztwie Lasu Wolskiego. Zgodnie z planami pod ogród zostanie przeznaczona działka o powierzchni 0,59 ha, z czego na parcele dla ogrodników wydzielone będzie 1850 metrów kwadratowych.

- Można więc założyć, że zmieści się tam spokojnie 50-60 poletek w zależności od projektu. Ziemia jest tam bardzo dobra, całkiem urodzajna - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

Około 900 mkw. zajmie mini farma operatora projektu, a na pozostałym obszarze ma powstać część wspólna o charakterze rekreacyjnym. Planowany jest też wspólny kompostownik i narzędziownia.

Parcelę w krakowskim ogrodzie będzie można zasubskrybować, na pierwsze 2 lata - bezpłatnie. W kolejnych latach mają zostać wprowadzone niewielkie opłaty, jeszcze nie wiadomo, w jakiej wysokości.

Ogród zostanie zrealizowany w ramach unijnego projektu CoFarm4Cities program Interreg Europa Środkowa 2021-2027. Pierwszy sezon ogrodniczy - po zakończonych potrzebnych pracach projektowych i budowlanych - miałby się rozpocząć w 2025 roku.

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam
Ogródki działkowe to ostatni relikt socjalizmu. Próba importu wiejskich genów do miasta. Na to nie może być zgody. Przeznaczeniem tych terenów jest zabudowa mieszkaniowa lub gospodarcza. Co daje miastu profit? 100 altanek czy 100 pokojów hotelowych? 100 altanek czy dwa apartamentowce dla przyszłych podatników. Ziemia to biznes, a wypoczynek robi się poza miastem lub na prywatnej działce.
H
Herta
Kogo chcecie nabić w butelkę? Na ogrodach społecznych można uprawiać tylko jednoroczne lub dwuletnie warzywa...rzadko sadzone są krzewy i drzewa wieloletnie aby teren był ciągle dostępny dla deweloperów...to nigdy nie zastąpi ogródka działkowego z PZD!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska