Jak ocenia Pan pracę strażaków w Małopolsce?
Mam ogromny szacunek do małopolskich strażaków. Ich pracę, poświęcenie i profesjonalizm obserwuję od wielu lat i nie mam wątpliwości, że są bohaterami, na których w najtrudniejszych chwilach zawsze możemy liczyć. Praca strażaka to zawód wysokiego ryzyka, ale również – jak wskazują badania – wysokiego zaufania społecznego. To determinuje popularność i rozwój Ochotniczych Straży Pożarnych, tak licznych w naszym województwie. Dają one szansę tym osobom, które z własnej woli chcą nieść pomoc społeczności lokalnej.
Zdecydował się Pan objąć honorowym patronatem plebiscyt, w którym Czytelnicy oddają głosy na strażaków.
Obejmując patronat nad plebiscytem „Strażak Małopolski” 2018, chciałem wesprzeć ciekawą i realizowaną już kolejny raz akcję promującą zasługi naszych strażaków, o których zawsze staram się pamiętać.
W Pana opinii takie akcje są potrzebne?
Sądzę, że warto wspierać inicjatywy, które pokazują trud, poświęcenie i profesjonalizm strażaków, a także są dowodem na zaufanie, jakim się cieszą. Pamiętajmy, że mimo ryzyka utraty zdrowia i życia, strażacy udowadniają, że męstwo w dzisiejszych czasach jest nadal aktualne i potrzebne. To niesłychanie ważne.
Ochotnicza straż jest równie ważna, co państwowa?
Nie mam co do tego wątpliwości. Wszystkich strażaków łączy dewiza: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Tradycja Ochotniczych Straży Pożarnych ma w Polsce bardzo duże znaczenie. Jest przekazywana z pokolenia na pokolenie jako element kanonu wartości. Kilka miesięcy temu uruchomiliśmy w Małopolsce Fundusz Sprawiedliwości, z którego środki – pochodzące m.in. z kar nałożonych na sprawców wypadków drogowych – trafiają właśnie do strażaków ochotników i są przeznaczane na zakup nowoczesnego sprzętu. Bo to – jak się okazuje – właśnie druhowie z OSP są najczęściej pierwsi na miejscach wypadków.
I nie tylko na miejscach wypadków.
Oczywiście, pamiętajmy też, że straż pożarna – zarówno ta ochotnicza, jak i państwowa – to nie tylko akcje polegające na gaszeniu pożarów, ale także działania związane z zabezpieczeniem powodziowym czy podczas usuwania skutków wichur.
Jako wojewoda, czego chciałby Pan życzyć strażakom?
Życzę wszystkim strażakom satysfakcji i poczucia dumy z pełnienia tej wyjątkowej służby. A także – małej ilości pożarów oraz innych zdarzeń, a przede wszystkim szczęśliwych powrotów z akcji do swoich rodzin. Składam im wyrazy uznania oraz wyrażam wdzięczność za zaangażowanie i gotowość o każdej porze dnia i nocy; w szczególności dziękuję strażakom za poświęcenie i determinację w ratowaniu ludzkiego życia, zdrowia i mienia.