- Przede wszystkim dlatego, że straciliśmy liderów, którzy w swoich konkurencjach zajmowaliby miejsca na najwyższym stopniu podium – zwraca uwagę Marek Dorywalski, trener-koordynator oświęcimskiej SMS i zarazem prezes Unii. - Trudno zastąpić takiego zawodnika, jakim był Wojciech Wojdak, specjalista od długich dystansów stylu dowolnego, który startował także stylem zmiennym i ciągnął sztafety. Z kolei wśród dziewcząt odeszły: Kamila Kunka, Joanna Janiczek, Joanna Szczepanik, czy Anna Kozłowska. W grupie tegorocznych maturzystów nie ma już takich indywidualności, a młode pokolenie zawodników musi mieć czas, żeby okrzepnąć w bojach ze starszymi od siebie przeciwnikami.
Brak dziewcząt widoczny był zwłaszcza w sztafetach. Wszystkie znalazły się poza podium, a kiedyś pracowały na wynik zespołu. Sztafeta kraulowa 4x200 m była piąta, a 4x100 m dopiero szósta. - Na dzisiaj mamy jedną wybijającą się kraulistkę, czyli Kasię Kołodziej, ale jest dopiero w ostatniej klasie gimnazjum – podkreśla trener Dorywalski. - Tymczasem do wystawienia dwóch sztafet potrzeba minimum czterech dziewcząt.
Najlepiej kobiece sztafety spisały się na 4x100 m stylem zmiennym, zajmując 4. lokatę z czasem 4.19,28 (Adrianna Mendyk, Urszula Michalczyk, Wiktoria Musioł, Katarzyna Kołodziej).
Znacznie lepiej zaprezentowały się sztafety chłopców. Na 4x100 m stylem dowolnym była druga, uzyskując czas 3.25,29 (Jakub Pieśniak, Łukasz Goleniec, Bartosz Famulok, Arkadiusz Topolski). Wygrał Szczecin. Z kolei na 4x200 m, także stylem dowolnym, oświęcimianie byli na trzecim miejscu, z czasem 7.35,92. W tej drużynie Famuloka zastąpił Szymon Marczuk.
Oświęcimianie zazwyczaj wygrywali prestiżową mieszaną sztafetę na 8x50 m stylem dowolnym, w której trofeum jest okazały tort. Tym razem zakończyli ją na 4. miejscu, z czasem 3.21,85 (Katarzyna Kołodziej, Bartosz Famulok, Urszula Michalczyk, Jakub Pieśniak, Gabriela Zięba, Marcin Sowa, Adrianna Mendyk, Arkadiusz Topolski). Wygrał Szczecin, przed Krakowem i Wrocławiem.
- W pierwszym dniu rywalizacji byliśmy przez pewien czas na drugim miejscu, ale poza podium spadliśmy po tym, jak zaczęła się rywalizacja grzbiecistów, których też nam brakuje _– tłumaczy Marek Dorywalski. - Do końca zawodów walczyliśmy o podium kosztem Krakowa. Jednak minimalnie przegraliśmy. Myślę, że mamy niezłą pozycję do ataku w rywalizacji wiosennej, na długim basenie, na którym czujemy się znacznie lepiej niż na krótkim._
Na pewno jedną z jaśniejszych postaci w pierwszej rundzie ligi w drużynie SMS Oświęcim był Bartosz Famulok, który w klasyfikacji stylowej zajął 3. miejsce w kraulowym sprincie. Ustąpił tylko szczecinianom Pawłowi Sendykowi i Karolowi Ostrowskiemu. - Ten chłopiec odnalazł się po pewnych perturbacjach zdrowotnych – cieszy się Dorywalski.
Na jego dobrą pozycję złożyły się wyścigi na 50 m stylem dowolnym (23.34), w którym był trzeci za Sendykiem i Ostrowskim, a na 100 m tym samym stylem był drugi (50.75), przegrywając tylko z Sendykiem.
Z kolei Marcin Sowa był drugi wśród żabkarzy. Drugi był na dystansach 50 m (29.23), ustępując Aleksandrowi Olejnikowi ze Szczecina i na 100 m (1.03,07), ale tutaj przegrał z Dawidem Dziedzicem z Raciborza.
Z kolei wśród delfinistek (styl motylkowy) druga była Wiktoria Musiał, a miejsce na najniższym stopniu podium przypadło w udziale Dominice Adamiec. Wygrała wrocławianka Paulina Nogaj.
Musiał wygrała wyścig na 200 m (2.16,96), a Adamiec była trzecia (2.18,77). Oświęcimski duet przedzieliła wrocławianka Jagoda Filipek.
Z kolei na 100 m Adamiec była czwarta (1.03,43), a Musioł piąta (1.03.50).
- Przy naszych obecnych możliwościach personalnych mogę śmiało zaryzykować stwierdzenie, że zajęliśmy aż czwarte miejsce – uważa Dorywalski. - Wciąż utrzymujemy się w czołówce szkół, a konkurencja rośnie. Jeszcze dwa-trzy lata temu było osiem szkół. Bardzo dobrze w swoim debiucie zaprezentowała się placówka z Lublina. Konkurencja rośnie. O dobre wyniki będzie coraz trudniej.
Końcowa kolejność:
1. SMS Szczecin (1629 pkt.); 2. SMS Wrocław (1612 pkt.); 3. SMS Kraków (1562 pkt.); 4. SMS Oświęcim (1544 pkt.); 5. SMS Racibórz (1183,5 pkt.); 6. SMS Bydgoszcz (1179,5 pkt.); 7. SMS Lublin (1098,5 pkt.); 8. SMS Warszawa (954,5 pkt.); 9. SMS Olsztyn (946 pkt.); 10. SMS Poznań ((830 pkt.); 11. SMS Ostrowiec Świętokrzyski (817,5 pkt.); 12. SMS Zielona Góra (733 pkt.); 13. SMS Gdańsk (237 pkt.).