W starostwie są zaskoczeni tak słabym zainteresowaniem pozostałych samorządów.
- Dziwi fakt, że gminy nie skorzystały z takiej prostej okazji zdobycia pieniędzy na montaż instalacji wykorzystujących energię słoneczną - mówi starosta oświęcimski Józef Krawczyk.
W Brzeszczach tłumaczą, że koniec stycznia, gdy ogłoszono konkurs, to zbyt późno.
- Takie konkursy, gdzie trzeba zabezpieczać własny udział, powinny być ogłaszane przed przygotowaniem przez samorządy budżetów - uważa burmistrz Teresa Jankowska.
W Oświęcimiu z kolei nie mają opracowanego systemu przyznawania dopłat do kolektorów słonecznych zgodnie z nowymi przepisami. Jak tłumaczą w Urzędzie Miasta, obecnie działania skierowali na przygotowanie zasad udzielania dotacji do przydomowych oczyszczalni ścieków i zmiany w zakresie gospodarki odpadami. Na solary zabrakło.
- Zamierzamy również opracować nowe zasady przyznawania dopłat do kolektorów - mówi Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta miasta.
Z małego zainteresowania konkurencji ekologicznymi rozwiązaniami cieszą się w Kętach, które w ten sposób zagarnęły trzy czwarte puli. Dlaczego nie całość?
- Były to pieniądze do podziału. W Kętach i tak nie mogli się spodziewać, że dostaną taką bardzo dużą kwotę - dodaje starosta Krawczyk.
Resztę puli powiat ma przeznaczyć na inne działania proekologiczne.
Okazuje się, że przygotowanie dokumentacji i wniosku nie było problemem w Kętach.
- Wcześniej przeprowadziliśmy ankietę w gminie, z której wynikało, że około 100 właścicieli domów jednorodzinnych jest chętnych do udziału w projekcie - mówi burmistrz Tomasz Bąk.
Zgodnie z przyjętymi założeniami, każdy z zakwalifikowanych do udziału mieszkańców może liczyć na dofinansowanie w wysokości do połowy kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 6 tys. zł, co oznacza, że łączna kwota, licząc z udziałem gminy (która musi dołożyć drugie tyle, czyli 150 tys. złotych) wystarczy na montaż kolektorów słonecznych na 50 domach jednorodzinnych. Podczas najbliższej sesji rady miejskiej mają być przygotowane szczegółowe zasady podziału pieniędzy. Jeśli chętnych będzie więcej, odbędzie się losowanie. Kolektory zostaną zainstalowane do października.
- To wstyd, że w czasach gdy tyle się mówi o ekologii, a do tego energia jest tak droga, gminie nie chciało się pomyśleć o korzyści dla mieszkańców - oburza się oświęcimianka Lucyna Gołąb.
Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!
Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!