https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogłowie świń znacznie spadło

pixabay
Pogłowie świń znacznie spadło. Takie wnioski napływają po danych Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych 26 stycznia. Zgodnie ze wstępnymi danymi z pogłowie świń w grudniu 2015 r. wyniosło 10,59 mln sztuk wobec 11,27 mln sztuk w grudniu 2014 r. (spadek o 6,0%). Spadek pogłowia odnotowano w przypadku wszystkich grup struktury stada.

Na szczególną uwagę zasługuje silny spadek pogłowia prosiąt o wadze do 20 kg (-9,1% r/r) oraz loch prośnych (-16,4% r/r). Sygnalizuje on, iż część producentów ogranicza wielkość stad lub likwiduje działalność ze względu na jej niską opłacalność i tendencja ta utrzyma się w najbliższych kwartałach. Średnia relacja cen mięsa wieprzowego do ceny paszy obniżyła się bowiem w 2015 r. o ponad 12% w stosunku do 2014 r. i ukształtowała się na najniższym poziomie przynajmniej od 2006 r. (dostępne dane nie umożliwiają obliczenia porównywalnych wskaźników dla wcześniejszego okresu). Głównymi przyczynami spadku opłacalności produkcji mięsa wieprzowego w Polsce jest rosyjskie embargo, przypadki ASF uniemożliwiające eksport polskiej wieprzowiny do części krajów azjatyckich oraz jej niska cenowa konkurencyjność na tle innych krajów UE.

 

Struktura pogłowia trzody chlewnej w UE oraz w Polsce wskazuje, że w I poł. 2016 r. osiągnięty zostanie najprawdopodobniej dołek cyklu świńskiego na unijnym rynku i w II poł. br. rozpocznie się faza wzrostu cen wynikająca z popytu przewyższającego podaż. W Polsce wzrost cen będzie jednak ograniczany przez utrzymującą się niską dynamikę polskiego eksportu wieprzowiny z uwagi na rosyjskie embargo, ASF oraz jego relatywnie niską cenową konkurencyjność, a także przez dużą podaż wieprzowiny na światowym rynku ze strony jej największych eksporterów (m.in. z USA i Brazylii).

 

Zgodnie ze wstępnymi danymi GUS pogłowie bydła w grudniu 2015 r. wyniosło 5,762 mln sztuk wobec 5,660 mln sztuk w grudniu 2014 r. (wzrost o 1,8%). Zwiększenie pogłowia wynikało ze wzrostu pogłowia cieląt (+11,5% r/r) oraz młodego bydła w wieku 1-2 lat (+6,0% r/r). Wskazuje to na utrzymujące się zainteresowanie hodowlą bydła, będące konsekwencją jej relatywnie wysokiej opłacalności. Średnia relacja cen mięsa wołowego do ceny paszy zwiększyła się bowiem w 2015 r. o ponad 2,3% w stosunku do 2014 r.

 

Na uwagę zasługuje kontynuacja spadku pogłowia krów mlecznych, które w grudniu 2015 r. było o 5,1% niższe w ujęciu rocznym. Mimo, iż spadkowy trend pogłowia krów mlecznych utrzymuje się od kilku lat w 2015 r. nastąpiło jego przyspieszenie. Wynikało ono z kryzysu na światowym rynku mleka, który przyspieszył proces zwiększania efektywności kosztowej poprzez wzrost wydajności i ubój krów o niższej mleczności.

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska