W każdą niedzielę miesiąca, Hala Targowa otwiera swe podwoje dla kupujących i ciekawskich.
Na pchlim targu można znaleźć książki, stare monety, przedmioty codziennego użytku z przeszłości, obrazy czy figurki z mosiądzu, brązu itp., ale też ubrania, biżuterię czy zabawki.
W niedzielę 12 stycznia najwięcej krakowian stało w kolejce po książki. Panie i panowie szperali po kilka dobrych minut w poszukiwaniu tej właściwej lektury. Wiele osób stało przy stoisku zaczytane w kolejne strony. Sprawne oko dostrzeże tu wyjątkowe wydania, których na próżno szukać w księgarniach.
Na plus działało też zadaszenie, co przy dzisiejszej pogodzie i opadach śniegu znacznie ułatwiało klientom zakupy.
Nowe czasy pod Halą Targową
W ostatnich latach zaczął zmieniać się jednak asortyment podczas niedzielnej giełdy. Na stoiskach można zobaczyć coraz mniej książek i staroci. Pojawia się za to coraz więcej odzieży, produktów pierwszej potrzeby. Wiele osób chce dorobić do pensji czy emerytury i przynosi do sprzedaży ubrania, urządzenia wyciągnięte z szaf.
Dyskoteki nie będzie?
Co jakiś czas wraca temat planowanego w budynku hali klub nocnego. Jednak dziś gdy odwiedziliśmy halę, nie widać było żeby trwały jakieś prace.
Czy wpis zabudowań targowych do wojewódzkiego rejestru zabytków oznacza, że na pewno nie będzie mógł powstać tam oprotestowany przez mieszkańców nocny klub i inna tego typu działalność?
- Obszar ten leży w kompetencjach terenowych Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, w zakresie wydawania pozwoleń konserwatorskich na roboty budowlane w zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Tym samym ewentualne opinie dotyczące funkcji zabytku również – zaznaczał w lipcu ubr. rzecznik WUOZ w Krakowie.
Kawał historii
Zespół zabudowań Hali Targowej przy ul. Daszyńskiego 3 w Krakowie budowano od 1937 roku, na podstawie projektu architekta Juliusza Dumnickiego. Obiekt, w którym było pierwotnie 36 stoisk handlowych otwarto w sierpniu 1940 roku. W latach 90. minionego stulecia budowlę przedzielono stropem tworzącym dodatkową kondygnację. Zespół zabudowań, wpisany przed laty do gminnej ewidencji zabytków, stanowi własność gminy Kraków i jest w użytkowaniu wieczystym – od 1994 roku - Społem Podwawelskiej Spółdzielni Spożywców, która w części obiektu prowadzi działalność handlową.
W 2023 roku spółdzielnia „Społem” wynajęła najwyższą część Hali Targowej – dawną chłodnię - prywatnej spółce, która rozpoczęła tam prace zmierzające do adaptacji obiektu na ogromny nocny klub. Projekt oburzył i zaniepokoił wielu mieszkańców. Pomysł skrytykowali także m.in. przedstawiciele krakowskiego samorządu oraz parlamentarzyści.
czytaj
