https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Andrzeja Korzyńskiego. Skomponował muzykę do "Akademii pana Kleksa" i "Człowieka z żelaza"

Redakcja Telemagazyn
AKPA
AKPA Piętka Mieszko
11 maja 2022 r. odbył się pogrzeb Andrzeja Korzyńskiego. Kompozytora pożegnali bliscy, przyjaciele i koledzy z branży. Korzyński skomponował muzykę do takich filmów, jak "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy, "Ocalenie" Edwarda Żebrowskiego, "Pierścień i róża" Jerzego Gruzy i "Akademia pana Kleksa" Krzysztofa Gradowskiego.

W środę 11 maja 2022 r. odbył się pogrzeb Andrzeja Korzyńskiego. Kompozytor i ceniony muzyk spoczął na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Pożegnalna msza święta odbyła się 11 maja 2022 roku o godzinie 11:00 w Kościele Środowisk Twórczych pw. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy placu Teatralnym 18 w Warszawie.

Artystę w ostatniej drodze odprowadzili bliscy, przyjaciele i koledzy z branży, w której zapisał się na zawsze. Andrzej Korzyński przez wiele lat współpracował z reżyserem Andrzejem Żuławskim - skomponował ścieżkę dźwiękową do takich jego filmów jak "Pieśń triumfującej miłości", "Trzecia część nocy", "Na srebrnym globie", "Opętanie i Kosmos". W 2019 stworzył muzykę do filmu "Mowa ptaków" w reżyserii Xawerego Żuławskiego na podstawie scenariusza jego zmarłego ojca. Korzyński skomponował także muzykę do filmów "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy, "Ocalenie" Edwarda Żebrowskiego, "Pierścień i róża" Jerzego Gruzy i "Akademia pana Kleksa" Krzysztofa Gradowskiego.

Andrzej Korzyński - kiedy zmarł

W poniedziałek 18 kwietnia 2022 r. Polskie Radio za pośrednictwem mediów społecznościowych podało informację o odejściu Andrzeja Korzyńskiego. Zmarł w wieku 82 lat. Smutne wieści Polska Agencja Prasowa potwierdziła u Michała Wilczyńskiego z GAD Records, która wydawała płyty zmarłego Andrzeja Korzyńskiego.

Kim był Andrzej Korzyński

Andrzej Korzyński urodził się w marcu 1940 r. i był absolwentem Wydziału Kompozycji i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Pierwsze kroki w branży stawiał już na etapie studiów, współpracując jako pianista i kompozytor z akademickim kabaretem Manekin. W 1964 r. założył zespół instrumentalny Ricercar ’64, z którym nagrywał własne utwory i akompaniował solistom. Rok później współtworzył Młodzieżowe Studio "Rytm" w Polskim Radiu, prezentując twórczość młodych artystów tworzących w klimacie bigbit. To właśnie tam nagrywano utwory m.in. Czerwonych Gitar, Breakout, Trubadurów, Stana Borysa, Marka Grechuty, Czesława Niemena, Wojciecha Gąssowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Styl życia

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Artysta skomponował wiele przebojów lat 60-tych. Jego rozrywkowe utwory śpiewali wybitni artyści: Grupa ABC, Niebiesko-Czarni, Czesław Niemen, Ada Rusowicz, Katarzyna Sobczyk czy Piotr Szczepanik. Korzyński komponował piosenki również m.in. dla Zdzisławy Sośnickiej, Ireny Jarockiej, Testu, Andrzeja i Elizy, zespołu Dwa Plus Jeden, Maryli Rodowicz oraz Violetty Villas. To właśnie Korzyński stworzył w 1983 r. kultową postać Franka Kimono, którego odgrywał Piotr Fronczewski. Jak można się domyśleć - on także był twórcą i kompozytorem utworów, które Fronczewski śpiewał jako Kimono.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska