Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb ostatniego kuriera konspiracyjnej Harcerskiej Poczty PCK

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża pożegnał 22 lipca druha Bolesława Wójcika, który zmarł w wieku 95 lat. Pogrzeb Bolesława Wójcika odbył się na Cmentarzu Podgórskim.

Bolesław Wójcik - kurier Harcerskiej Poczty PCK, harcmistrz, podporucznik Wojska Polskiego, architekt - biegły do spraw architektury i urbanistyki. Był rodowitym podgórzaninem; urodził się w roku 1924, w forcie na Krzemionkach, w rodzinie zawodowego wojskowego. Do harcerstwa wstąpił w roku 1937 i był z nim związany aż do śmierci, do roku 2019.

W tym czasie zdążył zaliczyć rekordową liczbę 243 dni obozowych. Podczas okupacji na wezwanie przełożonych zgłosił się do tzw. Harcerskiej Poczty, działającej w Krakowie przy Polskim Czerwonym Krzyżu. Została powołana w Krakowie, już w pierwszych dniach wojny, we wrześniu 1939 roku. Decyzję w tej sprawie podjął pułkownik Stanisław Plappert, pełnomocnik Zarządu Głównego PCK na Okręg Krakowski. Misję utworzenia poczty otrzymał instruktor harcerski - druh Edward Poradzisz - który skierował do harcerzy apel o bezinteresowną służbę Polsce i jej mieszkańcom.

W ramach aktywności Harcerskiej Poczty harcerze roznosili przesyłki, listy i kartki nadchodzące do PCK z rozlicznych obozów (jenieckich, koncentracyjnych, pracy), w których znaleźli się Polacy. Jak wspominał Bolesław Wójcik - wielu adresatom przynosili radosne wiadomości, że ich bliscy odnaleźli się, żyją i mają prawo do korespondencji, lecz dla innych przynosić musieli złe wieści, ponieważ PCK dostarczało również zawiadomienia o śmierci. Harcerscy kurierzy przekraczali także granicę niemiecko-radziecką na Bugu i dostarczali wiadomości na i z terenu okupacji sowieckiej.

Poza listami i wiadomościami dla polskich rodzin, także o osobach poszukiwanych oraz o zabitych w czasie wojny, kurierzy byli kontaktem między organizacjami podziemnymi po obu stronach granicy, na przykład między członkami Szarych Szeregów a Komendantem mającym siedzibę w Krakowie. W roku 1943 druh Bolek podjął służbę w Armii Krajowej, w której ukończył konspiracyjną podchorążówkę.

Po wojnie studiował architekturę i przez wiele lat pracował w firmie Miastoprojekt. Druh Wójcik, wraz z innymi członkami kręgu - Marianem Hampelem, Alojzym Misztą i Ferdynandem Kijakiem - odznaczony został Krzyżem ZHP wręczonym mu przez przewodniczącego Rady Chorągwi Krakowskiej ZHP Bogdana Nowaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogrzeb ostatniego kuriera konspiracyjnej Harcerskiej Poczty PCK - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska