Hołd dla ppłk pilota Stanisława Chałupy
Spotkanie historyczne miało miejsce przy obelisku ppłk. Stanisława Chałupy na placu parafialnym przy Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Zalasiu. Zaczęło się od zaciągnięcia przez strażaków z OSP Zalas warty honorowej przy obelisku. Tu oddano cześć walczącemu na frontach II wojny światowej, urodzonemu w Zalasiu kapitanowi pilotowi Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii Stanisławowi Chałupie, kawalerowi Orderu Virtuti Militari. Przy obelisku upamiętniającym tego bohatera przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich, gminnych oraz organizacji społecznych złożyli kwiaty.
Odgrywając scenki historyczne wspominano też wydarzenia z czasów odzyskiwania niepodległości. W przemówieniach posłanka na Sejm Dorota Marek przypominała również najnowszą historię Polski i integrację z Unią Europejską, a poseł Andrzej Adamczyk przypominał dzieje sprzed 1000 lat, tworzenie się polskiej państwowości od czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz syna Bolesława - Mieszka II.
Z Zalasu do Gniezna. Koronacja króla
Inscenizację koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski przedstawili członkowie Rady Sołeckiej w Zalasiu. Wcielili się w bohaterów koronacji. W roli władcy polskiego Bolesława Chrobrego wystąpił Sylwester Sołtysik, a Stanisław Sak odegrał rolę arcybiskupa gnieźnieńskiego Hipolita, bo najprawdopodobniej on koronował Chrobrego. A odbywała się ona tysiąc lat temu - w Wielkanoc w 1025 roku, w katedrze gnieźnieńskiej.
Asystą królewską były damy dworu, czyli panie z Rady Sołeckiej Zalasu: Anna Kurdziel i Iwona Palus oraz postacie towarzyszące wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Zalasu "Amonit" Anna Tataruch oraz Józef Tataruch.
Wydarzenie to zainicjował sołtys Zalasu Henryk Woszczyna, który prowadził uroczystość w stroju - sukmanie XVIII-wiecznego wójta. Całość organizował wraz z Radą Sołecka Zalasu oraz dyrekcją, nauczycielami i uczniami Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu, miejscowymi organizacjami: Stowarzyszeniem Miłośników Zalasu "Amonit", paniami z KGW Zalas, druhami z OSP Zalas, przedstawicielami LKS Victoria Zalas.
Sukmana dla naczelnika Tadeusza Kościuszki
Podczas przemarszu historycznego przez wieś odbyła się też inscenizacja związana z przekazaniem naczelnikowi insurekcji Tadeuszowi Kościuszce sukmany chłopskiej. Tę inscenizacje przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Zalasu wraz z młodzieżą.
125-lecie jednostki OSP Zalas
Przy okazji historycznych wydarzeń świętowali strażacy, bowiem OSP Zalas obchodzi w tym roku 125-lecie istnienia jednostki. Z tej okazji dodatkową atrakcją podczas parady historycznej był przejazd zabytkowego samochodu strażackiego wypożyczonego z Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa z Alwerni.
Strażacy byli zaangażowani podczas całego wydarzenia w Zalasiu. Uczestnicy spotkania nie zapomnieli o nich. Po przemarszu przez wieś, gdy dotarli przed remizę, to dla strażaków-jubilatów koncertowała Orkiestra Deta OSP Rybna, a uczestnicy parady śpiewali dla zalaskich druhów życząc im kolejnych stu lat działalności.
- Park siedmiuset jaskiń i słynna kaplica. Magiczne miejsce tak blisko Krakowa
- Tężnia w Krzeszowicach znów działa. Inhalacje na powietrzu cieszą się powodzeniem
- Żołnierze złożyli przysięgę. Zobowiązali się bronić Ojczyzny i strzec honoru
- Rozkwitły kwiaty w parkach krzeszowickich. Zawilce, fiołki, żonkile i drzewa w pąkach
