https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy chętniej wybierają domy zamiast mieszkań

redakcja.regiodom, współpraca: Marcin Krasoń, Home Broker
Zaobserwowany w Polsce trend przenoszenia się do małych miast i na przedmieścia aglomeracji jest widoczny w całej Unii. Odsetek osób, które żyją w takich miejscach rośnie m.in. w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Czechach czy Niemczech, a największy (prawie 50 proc. lub więcej) jest we Włoszech, Belgii i Szwajcarii.
Zaobserwowany w Polsce trend przenoszenia się do małych miast i na przedmieścia aglomeracji jest widoczny w całej Unii. Odsetek osób, które żyją w takich miejscach rośnie m.in. w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Czechach czy Niemczech, a największy (prawie 50 proc. lub więcej) jest we Włoszech, Belgii i Szwajcarii. Magdalena Kmita-Kulesza
Coraz więcej Polaków mieszka w domach. Ich odsetek w ciągu ostatnich 10 lat wzrósł z 49,7 do 57,4 procent. Przy czym więcej osób z mieszkań przenosi się do domów wolnostojących niż do domów w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej.

Z danych Eurostatu wynika jednocześnie, że 42,5 procent Polaków mieszka w domach wielorodzinnych. Większość osób (niemal osiem na dziesięć) żyje w budynkach z 10 lub większą liczbą lokali mieszkalnych. O tym, że mamy do czynienia z tendencją do przenoszenia się z mieszkań do domów, mówią liczby. Jeszcze dziesięć lat temu było to ponad 50 procent Polaków.
Coraz mniej ludzi mieszka w dużych polskich miastach

Z 41 do 39 spadła w ostatnich latach liczba miast liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Maleje też odsetek ludności żyjącej w miastach. Od 2005 do 2016 roku obniżył się on z 40,9 do 32,6 procent – według danych Eurostatu. Spadł również odsetek ludzi żyjących na wsi – z 46,2 do 42,6 procent. Natomiast odnotowano dwukrotny wzrost liczby osób, które mieszkają w małych miastach i na przedmieściach. W roku 2005 było to 12,9 procent, a w 2016 roku – 24,9 procent.

Dom za peryferiach zamiast mieszkania w mieście

W przypadku dużych polskich miast wiele osób rezygnuje z mieszkań na rzecz domów poza granicami aglomeracji.

W jakich budynkach mieszkają Polacy?

W takich budynkach żyją Polacy
Home Broker

W ostatnich latach powstaje dużo deweloperskich osiedli domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. Mimo to szybciej rośnie odsetek osób mieszkających w domach wolnostojących. W latach 2005–2016 wzrósł z 44,4 do 51,9 procent. Natomiast w przypadku szeregówek i bliźniaków zmiana była znikoma – z 5,1 do 5,4 procent. Widać więc, że dziewięciu na dziesięciu Polaków mieszkających w domu, żyje w domu wolnostojącym.

Polski rynek mieszkaniowy na tle innych krajów Unii Europejskiej

Łączny odsetek osób mieszkających w domach w Polsce (57,4 proc.) jest podobny jak w całej Unii (57,3 proc.). W poszczególnych krajach zróżnicowanie jest jednak spore. Na przykład w domach mieszka tylko 34 proc. Hiszpanów, a aż 92,5 proc. Irlandczyków.
Najwięcej wolnostojących domów jest na Bałkanach, mieszka w nich ponad 70 proc. Chorwatów i 65 proc. Serbów i Słoweńców. Z kolei niewiele obiektów tego typu jest na Malcie (ok. 5 proc.) i w Hiszpanii (12 proc.). Szeregówki i bliźniaki są popularne w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Holandii. W budynkach tego typu mieszka tam 50–60 proc. obywateli. Prawie nie występują one za to w Rumunii i na Słowacji (poniżej 2 proc.).

W całej Unii w budynkach wielorodzinnych mieszka ok. 42 proc. ludzi. Najwięcej, bo ponad 60 proc. w Hiszpanii, Łotwie, Estonii i Szwajcarii, najmniej zaś w Irlandii, zaledwie 7,4 proc. 15–20 proc. ludzi mieszka w budynkach wielorodzinnych w Holandii, Chorwacji, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Na Malcie dziewięciu na dziesięciu mieszkańców budynku wielorodzinnego mieszka w budynku niewielkim (do 10 lokali). Odwrotna sytuacja jest w Finlandii, gdzie ponad 95 proc. mieszkańców bloków mieszka w budynkach z 10 lub większą liczbą lokali.

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska