Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Tarnowa będą tropić oszustów w internecie

Andrzej Skórka
Oddelegowani do zwalczania przestępczości elektronicznej na co dzień dokładnie prześwietlają ruch w internecie
Oddelegowani do zwalczania przestępczości elektronicznej na co dzień dokładnie prześwietlają ruch w internecie Andrzej Skórka
Komputer wyposażony w specjalistyczne oprogramowanie to dla nich podstawowe narzędzie pracy. W Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie od kilku dni działa zespół do walki z przestępczością komputerową. Jedno z głównych zadań to tropienie oszustów internetowych. Liczba tego typu przestępstw rośnie lawinowo.

Podzielona tarnowska rada będzie głosować nad budżetem

- Przestępczość komputerowa to zagadnienie obejmujące nie tylko kradzieże i oszustwa w internecie, ale też cyber-przemoc czy rozpowszechnianą za pomocą sieci pornografię - mówi insp. Zbigniew Ostrowski, szef tarnowskiej policji.

Tarnowianom, tak jak mieszkańcom całego kraju, głównie doskwierają oszuści wyłudzający pieniądze na fikcyjnych aukcjach internetowych. Przed dekadą takich spraw w Tarnowie zgłaszano najwyżej kilka rocznie. Obecnie są ich setki.

Policjanci nie stoją jednak wcale na straconej pozycji. Udało im się m.in. wytropić osobnika, który kradł tożsamość legalnych użytkowników serwisu aukcyjnego i nieuczciwie zarobił ponad 40 tys. zł. Końca dobiega postępowanie w sprawie innego oszusta, który wyłudził w sieci setki tysięcy złotych.

Teraz działania śledczych powinny być jeszcze skuteczniejsze. Nowy zespół do walki z przestępczością komputerową składa się z pięciu policjantów. - To doświadczeni pracownicy operacyjni i dochodzeniowo-śledczy - podkreśla Olga Żabińska z tarnowskiej policji. Wszyscy mieli już okazję wcześniej pracować przy tego typu sprawach. Do ich dyspozycji jest nowoczesny sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie pozwalające śledzić poczynania podejrzanych w internecie.

- Nikt nie może się czuć zupełnie anonimowo w sieci - mówi policjant z zespołu. - Odwiedzając witryny internetowe zostawiamy swoje ślady w postaci adresu IP, danych dotyczących komputera i używanego oprogramowania.

Policjanci zajmują się także przypadkami naruszania praw autorskich przez rozpowszechniających w internecie pliki z muzyką, filmami lub oprogramowaniem. Zdarzają się im również sprawy dotyczące tak zwanych "oszustw nigeryjskich".

- Bywają przypadki, że ktoś wierzy w otrzymaną e-mailem obietnicę zarobienia na majątku afrykańskiej księżniczki przebywającej w obozie uchodźców. I wpłaca na wskazane przez oszusta konto pieniądze rzekomo potrzebne do transferu fortuny - mówi anonimowy funkcjonariusz.

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska