
Tempo wzrostu cen mieszkań
Niestety, gorzej wypadamy pod względem tego, jak szybko mieszkania drożeją. W 2020 r. znaleźliśmy się w niechlubnej czołówce tempa wzrostu cen lokali mieszkalnych. Wyprzedził nas jedynie Luksemburg. Co gorsza, wiele wskazuje na to, że ceny w Polsce będą nadal rosły.

Średnie czynsze najmu
Pod względem kosztów najmu brak danych dla całych krajów, ale możemy porównać europejskie stolice. W tej kategorii Warszawa plasuje się w środku stawki. To niezły wynik, choć może zaskakiwać fakt, że warszawiacy płacą za wynajem więcej niż np. mieszkańcy Rzymu czy Berlina.

Metraż, jaki można nabyć za przeciętną pensję
Ten wskaźnik tak naprawdę pokazuje dostępność mieszkań, czyli relację naszych zarobków do cen mieszkań. Tu jesteśmy w gorszej połowie wykresu, choć pociesza fakt, że bardzo blisko środka stawki. Na 70-metrowe mieszkanie przeciętny Polak musiałby wydać 7,7 rocznych pensji brutto. Tymczasem u naszych południowych sąsiadów jest to aż 11,4 rocznych pensji.

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania
W tej kategorii zdecydowanie mamy powody do dumy. Miejsce w pierwszej trójce oznacza, że Polska należy do krajów, w których buduje się najwięcej w Europie.
Warto zwrócić uwagę, że to dane za 2019 r. W roku 2020 wynik był jeszcze lepszy: na polski rynek wprowadzono aż 222 tys. nowych mieszkań.