Poseł Szramka z Kukiz'15 chce by przechodzenie na czerwonym świetle było dozwolone. Jest odpowiedź MI na interpelację posła

  • Dziennik Zachodni

TK

Poseł Paweł Szramka z Kukiz'15 chce by przechodzenie na czerwonym świetle było dozwolone, a obecnie obowiązujące przepisy uważa za zbyt restrykcyjne w porównaniu do innych krajów Europy. Poseł Szramka zzłożył w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Sprawiedliwości i do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w której przedstawia propozycję zmian organizacji ruchu pieszych na drogach. MI udzieliło odpowiedzi na zapytanie posła, sugerując, że proponowane przez niego zmiany nie przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa.
Poseł Szramka z Kukiz'15 chce by przechodzenie na czerwonym świetle było dozwolone. Jest odpowiedź MI na interpelację posła
 Wikipedia / pixabay

Poseł Szramka: zakaz wejścia przez pieszych na przejście na czerwonym świetle jest zbyt restrykcyjny

Poseł Paweł Szramka z Kukiz'15 w złożonej interpelacji przekonuje, że przepisy dotyczące przechodzenia przez pieszych na czerwonym świetle są zbyt restrykcyjne i o wiele surowsze niż w innych krajach Europy.

Przechodzący we własnym zakresie ma upewnić się, iż przechodząc, nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie ani innych uczestników ruchu drogowego. Sygnał czerwony jest jedynie ostrzeżeniem dla pieszego, wskazówką, że trzeba uważać na nadjeżdżające samochody, a nie nakazem bezwzględnego zatrzymania się i czekania na zielone - przekonuje poseł Szramka.

Ponadto Szramka powołuje się na przepisy obowiązujące w takich krajach jak:

  • Szwecja
  • Norwegia
  • Wielka Brytania

Poseł Kukiz'15 tłumaczy, że w tych krajach przechodzenie na czerwonym świetle nie jest zabronione. Ponadto zwraca uwagę na wysokość mandatu - 100 złotych to wysokość kary za przejście na czerwonym świetle w Polsce.

 Małgorzata Genca

Taryfikator Mandatów 2018. Tyle musisz zapłacić za te przewi...

Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury

Do interpelacji posła Szramki ustosunkował się podsekretarz stanu z Ministerstwa Infrastuktury - Marek Chodkiewicz, podkreślając, że takie rozwiązanie nie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych.

Biorąc pod uwagę ilość zdarzeń drogowych, w tym ze skutkiem śmiertelnym, z udziałem pieszych do których dochodzi corocznie na polskich drogach, wydaje się, że proponowane w interpelacji rozwiązanie prawne nie wpłynie w żaden sposób na poprawę stanu bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, wręcz przeciwnie – mając na uwadze, że zastosowanie takiego rozwiązania wymaga bardzo wysokiej kultury w relacjach kierowca-pieszy – może skutkować zwiększeniem liczby wypadków i kolizji z udziałem pieszych - powiedział Marek Chodkiewicz.

Czy wiesz, za co możesz dostać mandat? O tych przepisach zapomina większość kierowców [QUIZ]

Te SAMOCHODY są NAJTAŃSZE w naprawie. Zobacz TOP 10 marek na...

To nie pierwszy taki pomysł posła Szramki

Wcześniej poseł Szramka proponował, wzorem takich krajów jak Litwa, czy Austra wprowadzenie zmian w sygnalizacji świetlnych. Cały zabieg miał polegać na tym, żeby przed zmianą koloru światła, miał migać ten, który obecnie świeci.

 Wojciech Wojtkielewicz

Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, c...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

06.12.2018, 23:37

ZALEGALI ZOO WAŃE SAMO BÓJSTWA

12.11.2018, 22:44

Naoglądał się poślina telewizji, a tuż za miedzą w DE też tak jest. Tylko jakoś w Polsce tego nie widzę bo nasze Św. krowy nie potrafią przejść prawidłowo przez przejście bez świateł, a co dopiero jak dadzą umożliwią im przejście na czerwonym. To jak loża samobujców. Polak przed wejściem na drogę patrzy tylko w prawo albo wcale!!

07.11.2018, 22:33

W dniu 07.11.2018 o 10:00, czytelnik napisał: Niestety, ale większość osób w Polsce nie grzeszy ani rozumem, ani zdrowym rozsądkiem. Strach wyjechać na ulicę, tylu idiotów na drodze, i pieszych, i kierowców.
Dlaczego uważasz, że w Polsce ludzie są mniej rozumni niż w innych krajach? Sam do nich należysz?

07.11.2018, 22:27

Byłam w Wielkiej Brytanii i tam można przechodzić na czerwonym świetle - robi się to na własną odpowiedzialność. Co więcej na własną odpowiedzialność ulicę można przejść w dowolnym miejscu. Państwo nie ubezwłasnowolnia swoich obywateli dyktując im gdzie i co mogą zrobić, a gdy się nie zastosują karząc mandatami. Śmieszą mnie przyciski wywołujące zielone światło - zazwyczaj zapalają zielone gdy pojawiają się samochody, gdyby się nie czekało na zielone dawno by się już przeszło.

07.11.2018, 18:53

Tak,dla emerytów i rencistów!!!

07.11.2018, 17:29

W Wielkiej Brytanii to działa. Wystarczy pojąć, że to światła są dla ludzi, a nie odwrotnie. Jeśli nic nie jedzie, to po kiego licha mam obowiązek stać przed czerwonym pod groźbą 100-złotowego mandatu?! Co innego, jeśli jadą samochody. Po to jest czerwone, aby zasygnalizować, że samochody mają prawo jechać i nie wolno wchodzić, bo one mają zielone. Tak powinny być uczone dzieci ale większość dorosłych ma już swój rozum i potrafi o siebie zadbać. Niestety komentarze pokazują, że niektórzy nie ogarniają i potrafią tylko zrozumieć: czerwone/zielone i nic więcej.

07.11.2018, 13:56

To nie przejdzie. Jak inaczej policja mialaby wyrobic statystyke mandatow. Przeciez taki pieszy, pprzechodzacy przez pusta jezdnie na czerwonym, jest idealnym celem. Wykroczenie oczywiste, potencjalna ofiara awanturowac sie nie bedzie, a mandat to mandat. A ze w zasiegu wzroku nie bylo zadnego samochodu? A kogo to obchodzi

07.11.2018, 12:22

Myślę że trzeba pana wysłać posła na jakieś duże skrzyżowanie jak przejdzie wkoło na czerwonym świetle i mu się uda to można o tym pomyśleć

07.11.2018, 11:01

Jaki kraj tacy pseudo antysytemowcy, niedlugo zakazą mycia zebow i zawiązywania butow,wczesniej razem z korwinistami chcieli zakazu zapinania pasow a autach, ich ograniczenie umyslowe poraża ale wiekszym problelem jest ich realna dzialanosc czyli wspieranie finansowanych z moskwych antyszczepionkowcow ,oraz koalicje z januszem "krulem" kucow i narodowcami, ktorzy wszyscy oni sa anty UE i anty NATO a tu chcieli by rzady ala Turcja,Rosja czy gen.Franco , nie dajcie sie zwiesc pozorom ,to jest bardzo szkodliwe towarzystwo.

07.11.2018, 11:00

W dniu 06.11.2018 o 19:35, Maciej napisał: Szkoda, bo w Wielkiej Brytanii to się sprawdza. Ale w naszym kraju szary obywatel traktowany jest jak idiota, który o siebie nie potrafi zadbać, więc mamy sytuacje w nocy, że czekamy na zielone światło na pustym przejściu, ponieważ obok w samochodzie siedzą policjanci i tylko czekają na okazję wyrobienia normy. Oczywiście wraz ze zmianą przepisu w tym zakresie należałoby, moim zdaniem, zwiększyć karę, za przejście na czerwony świetle, jeśli utrudniałoby to ruch pojazdów z nadawany sygnałem zielonym.
 
Niestety, ale większość osób w Polsce nie grzeszy ani rozumem, ani zdrowym rozsądkiem. Strach wyjechać na ulicę, tylu idiotów na drodze, i pieszych, i kierowców.

07.11.2018, 10:23

W wymienionych krajach przechodzenie na czerwonym nie jest karane mandatem. Nie znaczy to, że nie jest zabronione. Jeżeli pieszy spowoduje wypadek płaci za to pieniędzmi albo życiem. W naszej kulturze zachowań będzie to selekcja naturalna w wersji hard.

07.11.2018, 09:28

Piesi w Polsce nie potrafią kupić pieprzonego odblasku za 3 złote, a pan poseł chce by mogli przechodzić legalnie na czerwonym świetle? Brawo!

07.11.2018, 08:57

W dniu 07.11.2018 o 07:54, Grzegorz napisał: Jestem również za powolnym wprowadzeniem takich wydawać by się moglo "drobnych" zmian. Wiekszosc dookoła narzeka jak to w Polsce jest źle a ma zachodzie SUPER ale wszystkie pomysły mające Nas przybliżać do owego zachodu są od razu odrzucane i krytykowane.

07.11.2018, 08:54

Jestem również za powolnym wprowadzeniem takich wydawać by się moglo "drobnych" zmian. Wiekszosc dookoła narzeka jak to w Polsce jest źle a ma zachodzie SUPER ale wszystkie pomysły mające Nas przybliżać do nowego zachodu są od razu odrzucane i krytykowane.

07.11.2018, 08:52

Kukiz porypaniec

07.11.2018, 08:27

Oczywiście ze trzeba zezwolić na przechodzenie na czerwonym , takie zakazy pachną komuną

07.11.2018, 08:16

Jak nic nie jedzie i na odpowiedzialnosc pieszego.

07.11.2018, 06:21

Polacy to bydlo,wiec beda wlazic na czerwonym tuz pod samochod. Nie mozna porownywac dzikiego narodu slowianskiego do normlnych ludzi z Norwegi,Wielkiej Brytani czy Szwecji,bo My nie mamy wogole z Nimi sie co rownac. Szczepionki juz dawno zlasowaly mozgi Polakom. Tu trzeba zaostrzyc przepisy i tepic . 

07.11.2018, 05:24

Już widzę zachowania dzieci, które zostają wychowane w duchu "na czerwonym można przechodzić"... Żałosny kretyn z tego Szramka - Takich jak on powinni izolować w psychiatrykach! Jeśli mu się podoba w innych krajach, to niech tam jedzie i zostanie na stałe!!!

06.11.2018, 23:03

To morze zaczniemy tez jezdzic na czerwonym albo po co wogule swiatla zlikwidujmy je niech ludzie sami oceniaja kiedy moga przejsc lub przejechac na skrzyzowaniu co nie kturym poslom brakuje wyobrazni masakra co oni biora

06.11.2018, 23:03

dgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG3645932762761237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
121237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
@3#$%#$%^&REKDDHABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJ1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
MRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHA
ER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG3645932762761237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
121237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@%&()_+??>><<l:kddddgHHDSJDTYSBDJMRIOKLDFD+=||..,’’;S/SSGHATHG36459327627612@3#$%#$%^&REKDDH ABSGERHD
@3#$%#$%^&REKDDHABSGERHD
1237DHT3356HHSTFER5HDYARBNDKL&*^%$#@!@
 

06.11.2018, 23:02

To morze zaczniemy tez jezdzic na czerwonym albo po co wogule swiatla zlikwidujmy je niech ludzie sami oceniaja kiedy moga przejsc lub przejechac na skrzyzowaniu co nie kturym poslom brakuje wyobrazni masakra co oni biora

06.11.2018, 23:02

W dniu 06.11.2018 o 21:08, aNtek napisał: Dopiero Patole z pińcet mieli by czyste sumienie. bo mi wszystko wolno! Ja jestem panem na chodniku bo jezdnia też dla mnie
nawet tu schizolu kiełku bredzisz?

06.11.2018, 22:20

Taki przepis w Polsce!? W kraju gdzie 2/3 społeczeństwa i tak ma za nic obowiązujące przepisy? No chyba że w razie potracenia/śmierci przechodnia przechodzącego na czerwonym kierowca będzie niewinny a przechodzący ponosi za to 100% odpowiedzialność!!!  Grabarze będą zadowoleni....

06.11.2018, 22:20

Jest bardzo proste uzasadnienie absurdu tego pomysłu - w Polsce brak jakiejkolwiek kultury w relacji człowiek - człowiek a co dopiero w relacji kierowca - pieszy. W innych krajach europejskich, które zostały przywołane, taka kultura istnieje natomiast u nas zarówno kierowcy jak i piesi są zbyt aroganncy aby wprowadzić takie rozwiązanie. Smutne ale prawdziwe.