https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potrąciłeś dzikie zwierzę na drodze? Za to grozi mandat. Jak się zachować po potrąceniu dzika, czy sarny? Gdzie zadzwonić?

Jakub Pikulik
Potrącenie zwierzęcia na drodze może się wiązać z poważnymi konsekwencjami. Często pojazd jest mocno uszkodzony.
Potrącenie zwierzęcia na drodze może się wiązać z poważnymi konsekwencjami. Często pojazd jest mocno uszkodzony. unsplash.com
Potrącenie zwierzęcia na drodze może się przytrafić każdemu kierowcy. Ważne, aby wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Regulują to odpowiednie przepisy. Jeśli się do nich nie dostosujemy, może nas spotkać wysoka kara. Konsekwencje są naprawdę poważne.
  • Potrącenie zwierzęcia na drodze może się wiązać z poważnymi konsekwencjami. Często pojazd jest mocno uszkodzony.
  • Po zderzeniu ze zwierzęciem nie powinniśmy odjeżdżać z miejsca zdarzenia.
  • W takim przypadku zawsze należy wezwać odpowiednie służby. Sprawdź, jak się zachować

Przypadki potrącenia zwierzęcia na drodze nie są niczym nowym. Dochodzi do nich szczególnie wieczorem lub w nocy, gdy widoczność jest ograniczona, a dzikie zwierzęta przemieszczają się między kompleksami leśnymi lub po polach uprawnych. Zderzenie ze zwierzyną leśną bywa dramatyczne w skutkach. Pojazd może zostać poważnie uszkodzony. Często w takich przypadkach są osoby ranne.

Potrącenie zwierzęcia na drodze - jak się zachować?

Przepisy jasno mówią o tym, jak się zachować w przypadku potrącenia zwierzęcia na drodze. Artykuł 25. Ustawy o Ochronie Zwierząt mówi o obowiązkach kierowcy, który potrącił zwierzę:

Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 zasady uśmiercania zwierząt, ust. 3.

Warto wiedzieć, że za udzielenie pomocy uważa się np. zawiadomienie służb. Nikt nie wymaga, by kierowca bezpośrednio sprawdzał stan zwierzęcia, szczególnie takiego, które może być niebezpieczne jak dzik, łoś, jeleń. Pamiętajmy również, aby dobrze oznakować miejsce zdarzenia. Należy włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy.

Nie powiadomisz służb? Narażasz się na mandat

Jeżeli kierowca po potrąceniu zwierzęcia nie zawiadomi odpowiednich służb, naraża się na karę aresztu lub grzywny (może ona wynosić do 5 tysięcy złotych). Jakby tego było mało, jeśli sprawa trafi do sądu, wobec kierowcy może zostać orzeczona nawiązka w wysokości do tysiąca złotych na cel związany z ochroną zwierząt.

Odszkodowanie za potrącenie zwierzęcia

Jeśli mamy wykupione AC, zgłaszamy szkodę do ubezpieczyciela. Jeżeli go nie mamy, w ramach OC możemy się ubiegać o odszkodowanie od zarządcy drogi. Ważne! Nie otrzymamy odszkodowania jeśli wypadek wydarzył się w obrębie drogi oznakowanej jako A18b, czyli "uwaga na zwierzęta leśne".

Za poszczególne drogi odpowiadają następujące podmioty:

  • krajowe - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad
  • wojewódzkie - zarząd danego województwa
  • powiatowe - zarząd danego powiatu
  • gminne - burmistrz/ prezydent miasta lub wójt
Potrąciłeś zwierzę na drodze? Uważaj, możesz dostać wysoki mandat. Jak się zachować po potrąceniu dzika, czy sarny? Gdzie zadzwonić? Sprawdź
Jeżeli kierowca po potrąceniu zwierzęcia nie zawiadomi odpowiednich służb, naraża się na karę aresztu lub grzywny (może ona wynosić do 5 tysięcy złotych). archiwum

Polecamy wideo: Stado jeleni przebiega przez drogę koło Szczecinka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pan Komentator
2 grudnia, 12:15, abc:

może wreszcie autor tego napisze gdzie dzwonić jakby co....???

"Art. 25. Obowiązki kierowcy, który potrącił zwierzę

Dz.U.2020.0.638 t.j. - Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt

Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 zasady uśmiercania zwierząt, ust. 3."

=====================================================

"Art. 33. Zasady uśmiercania zwierząt ust. 3: 3. W przypadku konieczności bezzwłocznego uśmiercenia, w celu zakończenia cierpień zwierzęcia, potrzebę jego uśmiercenia stwierdza lekarz weterynarii, członek Polskiego Związku Łowieckiego, inspektor organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, funkcjonariusz Policji, straży ochrony kolei, straży gminnej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej."

a
abc

może wreszcie autor tego napisze gdzie dzwonić jakby co....???

G
Gość
6 sierpnia, 11:36, Borsq:

I dalej nie wiem gdzie zadzwonić i jakie służby wezwać.

6 sierpnia, 19:16, Gość:

Artykuł 25. Ustawy o Ochronie Zwierząt napisano po polsku ? Chyba że jesteś z mniejszości niemieckiej to lepiej zacznij się uczyć języka kraju w którym mieszkasz.....

kierowce intewresuje kodeks drogowy ,a nie cos tam .... praktycznie tylko posiadacz AC moze liczyc na odszkodowanie bo znaki ostrzegawcze o dziczyznie beztrosko biegajacej stoja wszedzie ...

B
Borsq

I dalej nie wiem gdzie zadzwonić i jakie służby wezwać.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska