Przedsięwzięcie prowadzone przez krakowski Zarząd Dróg Wojewódzkich przy udziale finansowym gmin (pokrywają one 30-60 proc. kosztów inwestycji), zaplanowano w tym roku w rejonach wielickim, niepołomickim i gdowskim: w Wieliczce, Pawlikowicach i Niepołomicach (droga wojewódzka 964) oraz w Fałkowicach i Marszowicach (DW 967).
Przy „zebrach” w tych miejscowościach zamontowane zostaną lampy z czujnikami ruchu (z tzw. inteligentnym systemem), oświetlające „pasy” i ich okolicę już w chwili, gdy pieszy zbliży się do przejścia. Dzięki temu kierowcy będą widzieli przechodnia czekającego na możliwość wejścia na drogę.
Oświetlenie poprawiające bezpieczeństwo pieszych powinno zostać zainstalowane przed tegorocznym sezonem jesienno-zimowym. Wykonawca prac, który ma zostać wybrany we wrześniu, dostanie trzy miesiące na przeprowadzenie robót.
Program ten jest realizowany przez województwo małopolskie drugi rok z rządu.
W minionych miesiącach w powiecie wielickim lampy z czujnikami ruchu zamontowano m.in.: w Podłężu (przy skrzyżowaniu z ul. Kolejową i przy „Paleo”), Zakrzowie (w rejonie zjazdu na Węgrzce Wielkie), Woli Batorskiej (przy szkole), Nieznanowicach (w okolicy skrzyżowania DW 967 z drogą na Sobolów), Marszowicach (przy szkole).
Najwięcej takich „systemów” jest na dziś na drogach wojewódzkich w gminie Gdów. Jak mówi wójt Gdowa Zbigniew Wojas, lampy z czujnikami ruchu funkcjonują także m.in. w Bilczycach i Podolanach.
- W tym roku mają zostać doświetlone przejścia w Fałkowicach i Marszowicach („pasy” bliżej Gdowa). Na współfinansowanie tych inwestycji zabezpieczyliśmy w naszym budżecie 30 tys. zł. W kolejnym roku będziemy wnioskować o wykonanie takich prac także na drogach wojewódzkich w Winiarach, Pierzchowie i Książnicach - powiedział nam Wojas.
FLESZ - Którzy kierowcy są najbardziej niebezpieczni?
- Najbardziej urokliwe zakątki solnych podziemi [ZDJĘCIA]
- Niepołomice. Bieg w pogoni za żubrem [NOWE ZDJĘCIA]
- Najlepsze lody w twojej okolicy. Internauci polecają! [LISTA MIEJSC]
- Dawne Niepołomice. Takie było miasto w drugiej połowie XX wieku [ZDJĘCIA]
- Dawna Wieliczka. Takie było miasto w latach 1974-1976 [ZDJĘCIA]
- Zatrzymana chwila, czyli archiwalny portret Gdowa [ZDJĘCIA]
