Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powiatowy tydzień w pigułce

Halina Gajda
Siedem dni w Gorlickiem czyli co się działo w gminach i mieście.

Podziękowania, podsumowania
W obecności zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie - insp. Jacka Fabisiaka gorliccy policjanci podsumowali 2014 rok. Lokalny komendant insp. Michał Gawlik omówił wyniki pracy lokalnej komendy. Przygotowana prezentacja przedstawiała m.in. wyniki pracy dochodzeniowo-śledczej, prewencyjnej oraz poziom bezpieczeństwa na gorlickich drogach.

Szpik na Dzień Kobiet
8 marca w Gorlicach odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. Wespół z inicjatorem Dnia Gabrielem Antoszakiem, sędzią piłkarskim, będziemy szukali potencjalnych dawców szpiku.

Na staż z pośredniaka
Urząd Pracy ma do rozdysponowania 13 miejsc pracy w ramach stażu. Poszukiwani są pracownicy biurowi, doradca klienta, fizjoterapeuta, sprzedawcy, magazynierzy, kucharz oraz technik logistyk. Chętni mogą się zgłaszać do doradców zawodowych.

Place zabaw w nowej odsłonie
Gmina Biecz zamierza wyposażyć place zabaw oraz oddziały przedszkolne w ZS 1 w Bieczu, podstawówkach w Grudnej Racławicach, Bugaju i Sitnicy. Wszystko w ramach projektu Słoneczne Przedszkolaki.

Kilkugodzinne opady śniegu doprowadziły do niegroźnych stłuczek
Zima w lutym nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, tymczasem po niedzielnym jej ataku okazało się, że wcale nie jest to takie oczywiste. W niedzielne wczesne popołudnie, na drodze krajowej K-28 na wysokości Delikatesów Centrum przy ul. Bieckiej, do rowu wpadło terenowe auto. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Pomoc drogowa miała co robić. Z kolei w Korczynie kierowca volkswagena transportera na oblodzonej nawierzchni nie ustąpił pierwszeństwa i wbił się w golfa. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Do podobnej sytuacji doszło w Ropie. Kierująca vw sharanem straciła panowanie nad autem i uderzyła w seicento. Skończyło się mandatem w wysokości 220 złotych. Na konto sprawczyni wpadło też sześć punktów karnych.

Dziecięca buzia z motywem Spider-Mana, czyli co dzieciaki lubią najbardziej
Tygrys, Batman, Spider-Man to jak się okazuje ulubione dziecięce postaci i motywy. Przynajmniej jeśli chodzi o wybór, co namalować na buzi. W tym przypadku decyzja była szybka, bez chwili wahania. Malowanie twarzy odbyło się w sobotnie popołudnie w hali OSiR podczas sportowych zmagań na rzecz fundacji Wyjdź z Domu, która zbiera pieniądze na pielgrzymkę niepełnosprawnych do Rzymu.

Pieniądze od ministra
Muzeum Ziemi Bieckiej otrzymało 92 500 złotych z Ministerstwa Kultury na modernizację wystawy traktującej o tradycjach aptekarskich Biecza. W ramach przyznanych środków ma powstać między innymi oświetlenie i udźwiękowienie.

Film do odbioru w bibliotece
W libuskiej bibliotece można odbierać płytki DVD z filmem-spotem promocyjnym nakręconym dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Libuskiej. Chętni mogą zostawić datek, który zostanie przekazany na działania stowarzyszenia.

Zbiórka dla pogorzelców
W najbliższą niedzielę mieszkańcy Binarowej będą zbierali datki na pomoc dla jednego z mieszkańców poszkodowanego w wyniku pożaru. Żywioł zniszczył mu gospodarstwo rolne. W akcję pomocy zaangażowała się również tamtejsza parafia.

Jest jeszcze czas na film promocyjny
Do 31 marca można zgłaszać się do konkursu na teledysk promujący stulecie bitwy gorlickiej. Konkurs skierowany jest do uczniów i zespołów muzycznych.

Dotacja dla miejskiej biblioteki
Prawie 180 tysięcy złotych na realizację festiwalu imienia Zygmunta Haupta otrzyma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego gorlicka biblioteka. Zygmunt Haupt był pisarzem, malarzem i architektem, autorem głównie opowiadań i reportaży.

Po zgubę do starostwa
W starostwie działa biuro rzeczy znalezionych. Na właścicieli czeka m.in. kask, motocykl, cztery rowery "zwykłe", 13 rowerów górskich, kanister, dziesięć telefonów komórkowych, broń pneumatyczna. W celu udokumentowania własności przedmiotu należy pisemnie określić jego rodzaj z podaniem cech charakterystycznych umożliwiających identyfikację np. model, typ, kolor, numer fabryczny, ślady użytkowania, zdjęcia itp., bądź też przedłożyć inny dokument potwierdzający własność - fakturę, umowę.

Chwila nieuwagi, dwa rozbite auta
O dużym pechu może mówić kobieta, która kierowała mercedesem. Chwila nieuwagi, czerwone światło i dwa rozbite samochody. Do zdarzenia doszło na ul. 11 Listopada, na wysokości straży pożarnej. Akurat przy wyjeździe zapaliło się czerwone światło - z komendy wyjeżdżały wozy strażackie. Kierowca nissana, który jechał przed mercedesem, zatrzymał się, mercedes nie. Obu samochodom potrzebna jest wizyta u mechanika i blacharza.

Zielony susz w rękach strażników
Kilka dni temu, podczas codziennego patrolu w centrum miasta, podejrzenia funkcjonariuszy Straży Miejskiej wzbudziło zachowanie jednej z osób. W trakcie legitymowania i kontroli odkryli u niej zielony susz. Osoba została przekazana policji, a znalezione podejrzane substancje zabezpieczono do dalszej analizy.

Rewitalizacja - drugie rozdanie?
Michał Diduch, radny miejski, podczas ostatniej sesji przypomniał o unijnym programie rewitalizacji głównych ośrodków miejskich. Na zadania w ramach tegoż można będzie zdobyć pieniądze zewnętrzne. Dokumentem niezbędnym do realizacji takich projektów jest Lokalny Plan Rewitalizacji. Zaapelował więc o jak najszybsze jego przygotowanie. W jego opinii można by skorzystać z projektów i pomysłów zgłoszonych do tej pory w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zaproponował też stworzenie forum internetowego, gdzie mieszkańcy mogliby zgłaszać pomysły, opinie dotyczące przebudowy infrastruktury miejskiej. Czy miasto podejmie wyzwanie - przynajmniej w części dowiemy się podczas najbliższej sesji Rady Miasta.

Wieści z sesji w formie filmu
Mieszkańcy miasta mogą teraz oglądać telewizyjne relacje z sesji Rady Miasta. Materiały wideo dostępne są na stronie internetowej urzędu.

Aktywność seniorów
Gładyszowski Eleos prowadzi w Wysowej-Zdroju Ośrodek Wsparcia. Główny cel jest taki, by w jak najlepszy sposób integrować młodych i starszych, czyli chodzi ni mniej ni więcej o międzypokoleniową integrację, która ma zaktywizować seniorów, tak by poszerzyli przydatną im wiedzę. Ośrodek jest otwarty dla wszystkich 60+ oraz dzieci i młodzieży począwszy od klasy V szkoły podstawowej. Informacje o udziale w projekcie można uzyskać pod nr. telefonu 18 3532076.

Inwestycje w kanalizację
Trwa budowa sieci kanalizacyjnej od szkoły w kierunku przepompowni. Dzięki temu będzie można podłączyć m.in. szkołę.

Biecz ma budżet, ale pełen oszczędności
Radni w Bieczu przyjęli długo oczekiwaną uchwałę budżetową. Finansowy rozkład jazdy przygotowany przez poprzedników, w opinii obecnego burmistrza Mirosława Wędrychowicza wymagał zmian. Przede wszystkim porzucono pomysł sprzedaży za 3,5 miliona złotych sieci kanalizacyjnej na rzecz spółki komunalnej. Gmina nie będzie także sprzedawała dziesięciu hektarów sadów. Tym samym budżet będzie szczuplejszy o milion złotych. - Wartość tych gruntów po dokonaniu podziału na działki budowlane i ich uzbrojeniu będzie znacznie wyższa - zapewnia Wędrychowicz. Co do sprzedaży sieci - na cały zakup gmina musiałaby zaciągnąć kredyt. Gdyby do tego doszło, suma zadłużenia bieckiego MPGK przekroczyłaby 6,5 miliona złotych.

Wielka rekonstrukcja w małej Sękowej
Gmina zaczęła promocję majowych wydarzeń związanych ze stuleciem Bitwy pod Gorlicami. W przygotowywanej rekonstrukcji walczyć będą grupy z Polski, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier. Organizatorzy zapowiadają niespotykane dotychczas efekty pirotechniczne. Specjalnie na potrzeby wydarzenia przyleci samolot i balon z epoki.

Szkolne wyróżnienie za bezpieczeństwo
Szkoła Podstawowa w Hańczowej została wyróżniona w Ogólnopolskim Programie Wiarygodna Szkoła ze względu na osiągnięcie wysokich standardów edukacyjnych, ciekawą bazę oraz zapewnianie bezpieczeństwa w szkole.

Zabytkowy kościół z dotacją od ministra
Wniosek złożony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez parafię w Binarowej został rozpatrzony pozytywnie. W tym roku do zabytkowego kościółka klasy Unesco trafi kolejna dotacja na prace konserwatorskie w Kaplicy Aniołów Stróżów. Dzięki nim dokończona zostanie konserwacja ołtarza z XIX wieku. Wykonane zostaną także potrzebne roboty przy chórze w kaplicy.

Biecka "dwójka" z nowym boiskiem
Na ten rok zaplanowana została budowa boiska szkolnego dla Zespołu Szkół nr 2 w Bieczu.

Drogowe remonty za trzy miliony złotych
Około półtora miliona złotych będzie wynosiła dotacją, którą powiat otrzyma z programu przebudowy dróg lokalnych. W ramach inwestycji przebudowany zostanie 600-metrowy odcinek ul. Krakowskiej, 1,5-kilometrowy odcinek drogi powiatowej Rożnowice - Sitnica z modernizacją skrzyżowania z drogą powiatową Turza-Sitnica-Strzeszyn. Os tanim zadaniem będzie przebudowa 700-metrowego odcinka drogi powiatowej Ropa - Łosie - Bielanka. Wszystko ma kosztować w sumie około trzech milionów złotych.

Biecz ma kredyt i ponad cztery miliony odsetek
Nasze finanse są zagrożone - twierdzi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. Gmina może nie być w stanie spłacać swoich zobowiązań. Ocena wynika z audytu i analizy procedury przejęcia długu gminy przez bank. Na taką usługę rozpisywany jest przetarg, to normalna procedura stosowana przez samorządy. W bieckim przypadku chodzi o to, że w wyniku tego przetargu gmina przekazała swoje zobowiązania, dokładnie 16 727 000 złotych FM Bank PBP. Okazało się również, że spłatę zadłużenia trzeba wydłużyć w czasie. Pierwotnie kredyt miał zostać spłacony do 2020 roku, a całkowity koszt miał wynieść nieco ponad 19,5 miliona złotych. Po tym, jak poprzednie władze miasta przesunęły termin do 2015 roku, całkowity koszt to już prawie 23,6 mln złotych.

W latach 2016 i 2017 wskaźnik zadłużenia będzie bliski dopuszczalnego poziomu. - Skutkiem tego może być brak możliwości uchwalenia budżetu. Są obawy, że w latach 2020-2025 gmina nie będzie w stanie spłacać zaplanowanych trzech milionów rocznie zobowiązań - przestrzega Wędrychowicz. W związku z wysokimi kosztami obsługi długu oraz koniecznością jego spłaty do 2025 roku, podstawowym i niezbędnym działaniem będzie ograniczenie wydatków bieżących do niezbędnego minimum, tak by nie przekroczyć indywidualnych wskaźników zadłużenia bieckiej gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska