Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnali wielkiego sportowca. Pogrzeb Jana Magiery w Starym Sączu [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Pogrzeb śp. Jana Magiery w Starym Sączu
Pogrzeb śp. Jana Magiery w Starym Sączu UMWM
Był najpopularniejszym polskim kolarzem drugiej połowy lat 60. XX wieku, dwukrotnym olimpijczykiem oraz trzykrotnym mistrzem Polski, który „Biało-czerwonych” poprowadził do sensacyjnych zwycięstw w Wyścigu Pokoju w 1967 i 1968 roku. W Starym Sączu odbył się pogrzeb Jana Magiery.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

Jan Magiera nie był rodowitym starosądeczaninem, a stał się nim z wyboru. Na świat przyszedł 30 listopada 1938 r. w Jelnej, a to dziś obszar gminy Gródek nad Dunajcem, czyli obrzeża Jeziora Rożnowskiego.

Po ukończeniu Szkoły Rzemieślniczo-Budowlanej w Nowym Sączu został ślusarzem, ale pasjonował go sport. Konkretnie kolarstwo. Był zawodnikiem klubów Czarni i Broń w Radomiu oraz chlubą Cracovii, która wtedy miała stadion przystosowany do rozgrywania zawodów w kolarstwie torowym.

W czasie, kiedy w Pekinie trwały zimowe igrzyska olimpijskie, sportowiec, który reprezentował Polskę na dwóch letnich igrzyskach - w Tokio oraz w Meksyku, zginął tragicznie.

Niemal w samo południe w środę, 9 lutego 2022 r., znakomity kolarz Jan Magiera stracił życie w nieszczęśliwym wypadku, gdy spalał gałęzie, porządkując ogród przy swoim domu w miejscowości Mostki, położonej tuż za rogatkami Starego Sącza. Zmarł w wieku 83 lat.

Był zawodnikiem Cracovii, mistrzem Polski w kolarstwie szosowym i torowym. Startował na igrzyskach w Tokio w wyścigach indywidualnych i drużynowych, a na igrzyskach w Meksyku jechał w drużynie. Był wielokrotnym mistrzem i wicemistrzem Polski. Pięć razy ścigał się w Wyścigu Pokoju. W imprezie uznawanej wtedy za jedną z najbardziej prestiżowych w świecie, odnosił liczące się sukcesy

Kiedy przestał się ścigać został szkoleniowcem. Był asystentem głównego trenera kadry narodowej podczas mistrzostw świata w Barcelonie (1973 r.), podczas których najwyższą klasę kolarską pokazali Szurkowski i Szozda. Później szkolił kolarska młodzież w Nowym Sączu i Dębicy, a w Starym Sączu miał sklep rowerowy.

Jeszcze na początku XXI wieku, w celu propagowania sportu kolarskiego jeździł w popularnych w Nowym Sączu Piknikach Rowerowych zainicjowanych i organizowanych przez ówczesnego radnego Rady Miasta Antoniego Rączkowskiego.

Tragiczna śmierć wybitnego sportowca zasmuciła nie tylko mieszkańców Sądecczyzny, ale także kibiców oraz sympatyków kolarstwa w całym kraju. Wszystkie te osoby uczestniczyły w jego pogrzebie, który odbył się w sobotę 19 lutego w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu.

- Janek był najwybitniejszym małopolskim kolarzem XX wieku. Wielokrotnie powtarzał: na sukces składa się 20 procent talentu i 80 procent pracy. Tak działał jako zawodnik i trener w kadrze Polski i w klubie z Dębicy. Wszyscy podziwialiśmy Janka za pracowitość, prawość i szlachetność - podsumował Marek Kosicki, prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego

.

Jan Magiera otrzymał pośmiertnie Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska