
Bukszpan - ulubiony przysmak ćmy bukszpanowej
Ćma bukszpanowa uwielbia gęste bukszpany, w których nie ma odpowiedniego przepływu powietrza. Warto zatem pamiętać, aby każdego roku wykonać cięcie prześwietlające i wygrabić wszystkie pozostałe resztki.

Opryski na ćmę bukszpanową. Środki z odpowiednim składnikiem
W ubiegłym roku wynikami swoich obserwacji dotyczących ćmy bukszpanowej dzielił się naukowiec z Instytutu Ochrony Roślin.
- Na pewno obiecujące efekty daje stosowanie biopreparatów zawierających bakterię »Bacillus thuringiensis« do ekologicznego zwalczania gąsienic ćmy. Z kolei w metodzie chemicznej sprawdza się użycie acetamiprydu oraz benzoesanu emamektyny, które to substancje wchodzą w skład kilku zarejestrowanych insektycydów dostępnych na rynku. Nasze doświadczenia z wykorzystaniem tych oraz kilku innych substancji czynnych w zwalczaniu ćmy bukszpanowej sprawiły, że rośnie zainteresowanie rejestracją kolejnych preparatów - tłumaczył wówczas dr hab. Paweł K. Bereś, prof. IOR – PIB.
Zwykle jeden zabieg nie wystarcza do skutecznego powstrzymania szkodnika.

Uważaj podczas stosowania środków ochrony roślin
PIORIN: Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem

Jak zwalczać ćmę bukszpanową?
Bukszpany trzeba bacznie obserwować. Czujność powinna zwrócić cienka pajęczynka. To może być znak, że żerować zaczyna ćma bukszpanowa. Koniecznie zaglądajmy też do środka, bo to dam pojawią się gąsienice.