MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami rok podwyżek. Ceny żywności powinny być stabilne, ale podatki, prąd i zakupy na AliExpress będą nas kosztowały więcej

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Pomimo wielu podwyżek wzrost cen żywności ma wyhamować
Pomimo wielu podwyżek wzrost cen żywności ma wyhamować Oskar Nowak
Jeśli uważacie, że 2020 rok przyniósł podwyżki, to przygotujcie się na gorsze wieści. Nadchodzący rok przyniesie wzrost cen w wielu przestrzeniach naszego życia. Wzrośnie kilkanaście podatków, ceny prądu, słodkich napojów, abonamentu RTV i zakupów na AliExpress. Eksperci uspokajają jednak, ze wzrost cen żywności powinien wyhamować.

FLESZ - Co zdrożeje w 2021 roku?

Nie ma co ukrywać, że kończący się właśnie rok był czasem drożyzny. Tempo wzrostu cen mierzone wskaźnikiem inflacji było najwyższe od 2012 roku. W ostatnich latach podwyżki cen były na poziomie średnio 3 proc., a warto pamiętać, że w lutym tego roku dochodziły do prawie 5 proc.

Niestety nowy rok powitamy z kolejnymi solidnymi podwyżkami ustalonymi przez władzę. Wszyscy więcej zapłacą za prąd, śmieci, psa czy telewizję. W Krakowie podwyżka za segregacje śmieci weszła w życie w listopadzie. Teraz za każdą osobę w gospodarstwie domowym zapłacimy 23 zł miesięcznie (Wcześniej było to 15 zł). W sklepach też nie będzie taniej, choć np. podwyżki cen żywności znacząco wyhamują.

Wzrost żywności wyhamowuje

Zdaniem analityka sektora Food&Agri w Banku BNP Paribas Pawła Wyrzykowskiego w przyszłym roku wzrost cen żywności powinien być mniejszy niż w poprzednich dwóch latach.

Według eksperta w 2021 roku mniej zapłacimy też za jabłka, cebulę i ziemniaki, których ceny w 2020 roku również były wysokie. Według eksperta lepsze zbiory, a także w przypadku ziemniaków, ograniczony popyt ze strony zamkniętych hoteli i restauracji będą wpływać na niski poziom ich cen przez większość 2021 roku.
Paweł Wyrzykowski uspokaja, że w przypadku zdecydowanej większości surowców rolnych nie ma przesłanek do wzrostu cen żywności w 2021 roku.

Wyjątkiem może być pieczywo. Waldemar Topolski, prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa. wskazuje, że na cenach pieczywa odbijają się i będą odbijać w 2021 roku: wzrost cen surowców (np. mąki o ponad 10%) i kosztów produkcji w tym płac czy prądu oraz brak wykwalifikowanych kadr.

Z kolei Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności przypomina, że niemal cały mijający rok był gospodarczo postawiony na głowie. - Z tego powodu trzeba być przygotowanym na skokowe wzrosty cen, tak jak w ubiegłym roku z cenami pietruszki sięgającymi 20 zł za kilogram - mówi Andrzej Gantner.

Ekspert podkreśla również, że z powodu pandemii i jej wpływu na gospodarkę nie ma możliwości wskazania jakie produkty żywnościowe podrożeje i o ile.

Kosztowne prowadzenie domu

Dr Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan zwraca uwagę na to, że w przyszłym roku możemy mniej pieniędzy przeznaczać na zakupy z powodu rosnących kosztów prowadzenia domów.

- Tradycyjnie za sprawą wzrostu cen wywozu śmieci (53,5 proc), usług wodno-kanalizacyjnych (4,1-4,5 proc) oraz większości grup nośników energii np. ropy, węgla, (4,7 proc). Warto przypomnieć, że wzrost cen energii będziemy w najbliższych miesiącach odmieniać przez wszystkie przypadki - także ten zaszyty w wyższych cenach dóbr i usług – mówi Sonia Buchholtz.

Ekspertka zwraca uwagę na to, że koszty odzieży i obuwia spadają średnio o 3,4 proc, podobnie jak koszty transportu (4,4 proc).

- W tym pierwszym wypadku powodem były przede wszystkim zmieniające się priorytety konsumentów przy ograniczeniu funkcjonowania galerii handlowych. W przypadku odzieży i obuwia konsumentom zaoferowano przeceny – wyjaśnia Sonia Bucholtz.

Ceny prądu w górę

W ostatnich tygodniach głośno było o wnioskach największych dostawców prądu, którzy prosili Urząd Regulacji Energetyki (URE) o pozwolenie na podniesienie stawek opłat. Już wiadomo, że taryfy od stycznia pójdą w górę o ok. 3.5 proc. To dodatkowe około 1,5 zł na miesiąc.

Do tego dojdzie m.in. nowa opłata mocowa, która zapewnia bezpieczeństwo energetyczne (stałe i bezproblemowe dostawy prądu). Dla większości gospodarstw domowych będzie to ponad 10 zł miesięcznie.
W sumie, jak szacują ekonomiści mBanku, rachunki za prąd dla przeciętnej rodziny mogą skoczyć o 12-13 proc. Podobnie, jak miało to miejsce rok wcześniej.

Oglądanie telewizji też podrożeje

Od stycznia 2021 r. wzrośnie także abonament RTV. Posiadacze radia zamiast 7 zł miesięcznie będą płacić 7,5 zł. Z kolei ci, którzy oprócz radia mają też telewizor, zapłacą o 1,80 zł więcej – w tym przypadku abonament wzrośnie z 22,70 zł do 24,50 zł.

Banki zmieniają cenniki i zapowiadają podniesienie opłat w nowym roku. Od marca 2021 r. wzrosną opłaty bankowe w mBanku. O 3 zł (z 7 do 10 zł) wzrośnie opłata za kartę do kilku rodzajów konta. Droższa o 2 zł będzie usługa „Wypłaty ze wszystkich bankomatów”. Wzrośnie też prowizja za wpłatę gotówki we wpłatomatach Euronetu.

Z kolei maksymalna stawka podatku od budynków mieszkalnych ustalona przez resort finansów w 2021 roku wyniesie 0,85 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej (wzrost o 0,04 zł). Dla przedsiębiorców wyniesie 24,84 zł od 1 m kw (wzrost o 0,96 zł).

Koniec tanich zakupów w Chinach

Polacy pokochali zakupy na AliExpress, ale czy ta miłość przetrwa wprowadzenie podatku VAT? Od 1 lipca 2021 r. trzeba będzie liczyć się z podatkiem VAT nie tylko od zakupów na AliExpress, ale także Amazon, eBay i Wish. Wszystko przez zmiany, które zlikwidują w całej UE zwolnienie z VAT dla przesyłek o wartości do 22 euro, wysyłanych spoza krajów członkowskich. Teraz podatek trzeba będzie zapłacić nawet od drobnych zakupów u sprzedawców spoza UE.

Od stycznia wchodzi w życie tzw. podatek cukrowy. Objęte nim zostaną napoje słodzone, a opłata będzie składała się z części stałej i zmiennej. Część stała wynosi 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Z kolei część zmienna to dodatkowe 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju oraz dodatkowe 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeiny lub tauryny). W praktyce oznacza to, że na przykład półlitrowa butelka Coca-Coli zdrożeje o 45 groszy.

Skuteczna akcja szczepionkowa może uratować gospodarkę

Prof. Stanisław Gomułka, Główny ekonomista BCC przypomina, że według prognoz Narodowego Banku Polskiego duże wzrosty cen z 2 ostatnich lat nie powtórzą się. - Inflacja ma być na poziomie 2,5 proc. Aktualnie wydaje się być to pozytywna ale i najbardziej wiarygodna prognoza – mówi prof. Gomułka.
Ekspert podkreśla jednak, że powrót do normalnego funkcjonowania gospodarki, które zapewnia m.in. stabilność cenową będzie możliwy dopiero po skutecznym przeprowadzeniu akcji szczepionkowej w całym kraju, bo to pozwoli na wycofanie obostrzeń najbardziej uderzających w gospodarkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska