Rynek magazynowy w Polsce wciąż jest w bardzo dobrej kondycji - ocenia Colliers International, firma doradcza działająca w obszarze rynku nieruchomości komercyjnych. Z jej najnowszego raportu wynika, że w 2017 roku oddanych zostało 2,3 mln metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej.
Najwięcej w Warszawie
Najwięcej trafiło na rynek warszawski. Deweloperzy oddali tu do użytku 456,2 tys. m kw. Tym samym łączne zasoby magazynowe Warszawy wzrosły do 3,6 mln m kw.
Drugi najwyższy wynik pod względem nowej podaży odnotowano na Górnym Śląsku. Liczba dostępnej powierzchni logistyczno-magazynowej wzrosła tu o ok. 408 tys. m kw. w 15 nowych halach. W budowie znajduje się nadal 16 obiektów, po ukończeniu których zasoby rynku zwiększą się o kolejne 398 tys. m kw.
Wiele inwestycji logistyczno-przemysłowych na Górnym Śląsku lokowanych jest w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wysoka podaż nie ma negatywnego wpływu na wskaźnik pustostanów, który zmalał w porównaniu do roku ubiegłego i na koniec 2017 roku wyniósł 4,6 proc.
Popyt w Łodzi
Trzeci najlepszy wynik pod względem nowej podaży zajmuje Szczecin, gdzie oddano do użytku 6 obiektów o łącznej powierzchni około 320 tys. m kw. Na kolejnych miejscach uplasowały się Poznań (212 tys. m kw.), Wrocław (161 tys. m kw.), Lublin (154,2 tys. m kw.), Kraków (111,2 tys. m kw.) i Rzeszów (105 tys. m kw.).
Najmniej nowoczesnej powierzchni logistyczno-magazynowej oddano do użytku w Trójmieście zaledwie 81,2 tys. m kw.
Najwięcej umów najmu podpisano we regionie Wrocławia - w sumie 71., w ramach których wynajęto ponad 412 tys. m kw. powierzchni logistyczno-magazynowych.
Region łódzki może z kolei pochwalić się rekordem pod względem popytu - w 2017 r. wynajęto tam ponad milion metrów kwadratowych hal i magazynów w ramach 44 umów. Kontrakty zawarte w Łodzi i okolicach stanowiły około jednej czwartej całkowitego krajowego popytu.
Drogo w Krakowie
W 7 z 12 regionów badanych przez Colliers International cena najmu nie przekracza 3 euro za m kw. powierzchni za miesiąc. Najwięcej - od 2,6 do 4,0 euro - trzeba zapłacić w Warszawie i Krakowie.
- Jak na razie czynsze pozostają na stabilnym poziomie i nie różnią się zbyt mocno pomiędzy regionami - mówi Tomasz Kasperowicz, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers International. - W najbliższej przyszłości możemy jednak spodziewać się wzrostu stawek najmu, co będzie spowodowane rosnącym popytem na powierzchnie magazynowe w obszarach miejskich, malejącą podażą terenów inwestycyjnych oraz bardzo szybko rosnącymi kosztami wykonawstwa - zastrzega.
Według szacunków Colliers International, w 2018 roku oddane zostanie 1,3 mln m kw. powierzchni magazynowej klasy A, z czego najwięcej w rejonie Górnego Śląska (około 398 tys. m kw.), Warszawy (227 tys. m kw.) i Polski Centralnej (240 tys. m kw.).
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
