Najlepsze liceum ogólnokształcące w Małopolsce to V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie. Wśród techników liderem jest Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu.
Tak pokazuje ranking opublikowany wczoraj przez portal edukacyjny Perspektywy, który już po raz dwudziesty uszeregował szkoły ponadgimnazjalne pod kątem najlepszych wyników z egzaminu maturalnego i sukcesów na olimpiadach przedmiotowych. Tak powstają listy najlepszych szkół w poszczególnych województwach, ale też ranking ogólnopolski.
Nasze placówki od wielu lat zajmują w nim czołowe miejsca, choć ostatnio o wiele lepiej wypadają tam małopolskie technika niż licea. Wystarczy podać, że w pierwszej „100” najlepszych polskich liceów z naszego regionu jest 6, w setce najlepszych techników mamy aż 13 reprezentantów.
Ranking Perspektywy 2018. TOP 20 Liceów w Małopolsce. Sprawd...
Powrót na pozycję lidera
Poza tym Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu jest najlepszym w kraju. Przez ostatnie dwa lata ta placówka zajmowała trzecie miejsce ogólnopolskiego rankingu, ale wcześniej była już jego liderem (w latach 2014 i 2015).
– Ten sukces daje nam wiele satysfakcji – mówi Krystyna Rembiasz, zastępca dyrektora ZSE-M w Nowym Sączu. – _To sytuacja bezprecedensowa w tej ogólnopolskiej rywalizacji szkół, bo chyba jako jedyni sięgamy po najwyższe miejsce w rankingu już trzeci raz. Wróciliśmy na sam szczyt po dwóch latach, których też nie można nazwać chudymi _– podkreśla.
Informacja o zwycięstwie zarówno w Polsce, jak i w Małopolsce dotarła do szkoły rano, ale świętowanie rozpoczęło się dopiero po godz. 12, gdy zakończyły się maturalne egzaminy zawodowe. Uczniowie zaimprowizowali dyskotekę, wicedyrektorka „Elektryka częstowała wszystkich kawałkami tortu ozdobionego napisem z gra- tulacjami, nad głowami tańczących rozrzucano czekoladki. Fetowanie sukcesu trwało dwie godziny lekcyjne.
Nowosądeckie technikum zepchnęło z pozycji regionalnego lidera krakowskie Technikum Łączności nr 14. Ta szkoła przez ostatnie dwa lata była druga w ogólnopolskim zestawieniu, teraz zajmuje 4. miejsce.
Oczko w głowie
Ogromny awans odnotowało w rankingu Technikum Turystyczno-Gastronomiczne Małopolskiej Szkoły Gościnności. Dwa lata temu ta szkoła z Myślenic znalazła się na 253. miejscu, w ubiegłym roku wskoczyła na 102., a teraz jest już na 14.
– Bardzo nas cieszy także to, że w Małopolsce zajmujemy już czwarte miejsce – mówi Jerzy Niedenthal, dyrektor MSG. Według niego tak znakomitą pozycję placówka zawdzięcza nie tylko wielkim inwestycjom, na które pieniądze wyłożył Urząd Marszałkowski, ale także nauczycielom i ich pracy z uczniami. – Mamy jeszcze pewne mankamenty, chcemy poprawić wyniki matury na poziomie rozszerzonym, więc może wkrótce trafimy do dziesiątki najlepszych techników w kraju – dodaje dyrektor Niedenthal.
– Ta szkoła to nasze oczko w głowie – mówi Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa Małopolskiego. Ale podkreśla, że w ostatnich latach całe szkolnictwo zawodowe w regionie mogło liczyć na ogromne wsparcie finansowe i teraz widać tego efekty w rankingu ogólnopolskim.
Piątka ciągle w czołówce
W przypadku liceów ta pozycja nie jest już tak wyśmienita. Wprawdzie nadal mamy szkoły w czołówce, ale ostatni raz ranking krajowy wygraliśmy 17 lat temu.
Ten sukces ma na koncie V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie. W tym roku znalazło się na 4. pozycji, o dwie wyżej niż poprzednio. –_ To mały, ale i duży awans, bo rywalizacja w czołówce od lat jest wyrównana, poszczególne szkoły dzielą niewielkie różnice punktowe _– ocenia Marcin Chruściel, zastępca dyrektora w krakowskiej piątce. I podkreśla, że o jakości kształcenia w V LO świadczy to, że w zestawieniu 20-lecia zajmuje ono 3. miejsce.
Od lat w najlepszej „100” jest kilka krakowskich liceów, ale do tej czołówki dobijają się: Akademickie LO im. Króla Bolesława Chrobrego i Społeczne LO SPLOTz Nowego Sącza. Pierwsza szkoła w ogólnopolskim rankingu awansowała w ciągu roku z 77. na 34. miejsce (i jest już trzecia w Małopolsce), druga – z 475. na 137.
– Osobiście większą satysfakcję odczuwam z rankingu małopolskiego – nie kryje twórca i dyrektor Akademickiego LO, prof. oświaty Bogusław Kołcz. – _Wyprzedzamy renomowane placówki z Krakowa – przed nami są tylko dwa licea Nowodworskiego i Witkowskiego _– dodaje.
* Niewykluczone, że w rankingu techników dojdzie do zmiany. Jak poinformowała nas dyrekcja Technikum im. ks. prof. J. Tischnera w Limanowej, punkty należne tej szkole przypisano innemu technikum z Limanowej. W redakcji Perspektyw usłyszeliśmy, że sprawa będzie wyjaśniana.
KONIECZNIE ZOBACZCIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Poważny program odc. 9: Kraków zmienia się na lepsze
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto