Ranking Perspektywy 2018. Technikum z Nowego Sącza znowu najlepsze w Polsce

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Udostępnij:
Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu zajęło pierwsze miejsce w najnowszych rankingu techników portalu edukacyjnego Perspektywy. Wśród liceów na czwartym miejscu znalazło się V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie.

Najlepsze liceum ogólnokształcące w Małopolsce to V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie. Wśród techników liderem jest Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu.

Tak pokazuje ranking opublikowany wczoraj przez portal edukacyjny Perspektywy, który już po raz dwudziesty uszeregował szkoły ponadgimnazjalne pod kątem najlepszych wyników z egzaminu maturalnego i sukcesów na olimpiadach przedmiotowych. Tak powstają listy najlepszych szkół w poszczególnych województwach, ale też ranking ogólnopolski.
Nasze placówki od wielu lat zajmują w nim czołowe miejsca, choć ostatnio o wiele lepiej wypadają tam małopolskie technika niż licea. Wystarczy podać, że w pierwszej „100” najlepszych polskich liceów z naszego regionu jest 6, w setce najlepszych techników mamy aż 13 reprezentantów.

Miejsce 20. Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek w Krakowie.

Ranking Perspektywy 2018. TOP 20 Liceów w Małopolsce. Sprawd...

Powrót na pozycję lidera

Poza tym Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektrycz­no-Me­chanicznych w Nowym Sączu jest najlepszym w kraju. Przez ostatnie dwa lata ta placówka zajmowała trzecie miejsce ogólnopolskiego rankingu, ale wcześniej była już jego liderem (w latach 2014 i 2015).
Ten sukces daje nam wiele satysfakcji – mówi Krystyna Rembiasz, zastępca dyrektora ZSE-M w Nowym Sączu. – _To sytuacja bezprecedensowa w tej ogólnopolskiej rywalizacji szkół, bo chyba jako jedyni sięgamy po najwyższe miejsce w rankingu już trzeci raz. Wróciliśmy na sam szczyt po dwóch latach, których też nie można nazwać chudymi _– podkreśla.

Informacja o zwycięstwie zarówno w Polsce, jak i w Małopolsce dotarła do szkoły rano, ale świętowanie rozpoczęło się dopiero po godz. 12, gdy zakończyły się maturalne egzaminy zawodowe. Uczniowie zaimprowizowali dyskotekę, wice­dyrek­torka „Elektryka częstowała wszystkich kawałkami tortu ozdobionego napisem z gra- tulacjami, nad głowami tańczących rozrzucano czekoladki. Fetowanie sukcesu trwało dwie godziny lekcyjne.

Nowosądeckie technikum zepchnęło z pozycji regionalnego lidera krakowskie Technikum Łączności nr 14. Ta szkoła przez ostatnie dwa lata była druga w ogólnopolskim zestawieniu, teraz zajmuje 4. miejsce.

Oczko w głowie

Ogromny awans odnotowało w rankingu Technikum Tury­stycz­no-Gastronomiczne Małopolskiej Szkoły Gościnności. Dwa lata temu ta szkoła z Myślenic znalazła się na 253. miejscu, w ubiegłym roku wskoczyła na 102., a teraz jest już na 14.

Bardzo nas cieszy także to, że w Małopolsce zajmujemy już czwarte miejsce – mówi Jerzy Niedenthal, dyrektor MSG. Według niego tak znakomitą pozycję placówka zawdzięcza nie tylko wielkim inwestycjom, na które pieniądze wyłożył Urząd Marszałkowski, ale także nauczycielom i ich pracy z uczniami. – Mamy jeszcze pewne mankamenty, chcemy poprawić wyniki matury na poziomie rozszerzonym, więc może wkrótce trafimy do dziesiątki najlepszych techników w kraju – dodaje dyrektor Niedenthal.

Ta szkoła to nasze oczko w głowie – mówi Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa Małopolskiego. Ale podkreśla, że w ostatnich latach całe szkolnictwo zawodowe w regionie mogło liczyć na ogromne wsparcie finansowe i teraz widać tego efekty w rankingu ogólnopolskim.

Piątka ciągle w czołówce

W przypadku liceów ta pozycja nie jest już tak wyśmienita. Wprawdzie nadal mamy szkoły w czołówce, ale ostatni raz ranking krajowy wygraliśmy 17 lat temu.

Ten sukces ma na koncie V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie. W tym roku znalazło się na 4. pozycji, o dwie wyżej niż poprzednio. –_ To mały, ale i duży awans, bo rywalizacja w czołówce od lat jest wyrównana, poszczególne szkoły dzielą niewielkie różnice punktowe _– ocenia Marcin Chruściel, zastępca dyrektora w krakowskiej piątce. I podkreśla, że o jakości kształcenia w V LO świadczy to, że w zestawieniu 20-lecia zajmuje ono 3. miejsce.
Od lat w najlepszej „100” jest kilka krakowskich liceów, ale do tej czołówki dobijają się: Akademickie LO im. Króla Bolesława Chrobrego i Społeczne LO SPLOTz Nowego Sącza. Pierwsza szkoła w ogólnopolskim rankingu awansowała w ciągu roku z 77. na 34. miejsce (i jest już trzecia w Małopolsce), druga – z 475. na 137.

Osobiście większą satysfakcję odczuwam z rankingu małopolskiego – nie kryje twórca i dyrektor Akademickiego LO, prof. oświaty Bogusław Kołcz. – _Wyprzedzamy renomowane placówki z Krakowa – przed nami są tylko dwa licea Nowod­wor­skiego i Witkowskiego _– dodaje.

* Niewykluczone, że w rankingu techników dojdzie do zmiany. Jak poinformowała nas dyrekcja Technikum im. ks. prof. J. Tischnera w Limanowej, punkty należne tej szkole przypisano innemu technikum z Limanowej. W redakcji Perspektyw usłyszeliśmy, że sprawa będzie wyjaśniana.

KONIECZNIE ZOBACZCIE:

Pedofile i gwałciciele z Małopolski. Oni są w Rejestrze Ministerstwa! LISTY GOŃCZE

Oto największe imprezy w 2018 roku w Krakowie! PRZEGLĄD

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Czy umiesz mówić po krakosku? SPRAWDŹ SIĘ W QUIZIE

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Poważny program odc. 9: Kraków zmienia się na lepsze

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Ranking Perspektywy 2018. Technikum z Nowego Sącza znowu najlepsze w Polsce - Dziennik Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sien
Najbardziej poszukiwany technik na rynku pracy to Technik Powierzchni Płaskich. technik produkcji to kandydat do urwania ręki w maglu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie