Marian Banaś był do tej pory wiceministrem finansów i szefem Krajowej Administracji Skarbowej, odpowiedzialnej za ściganie przestępstw podatkowych. W spekulacjach dotyczących rekonstrukcji rządu był najczęściej wymieniany na następcę odchodzącej minister Teresy Czerwińskiej.
Marian Banaś, urodził się w Piekielniku koło Nowego Targu. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Wydział Prawa (1979), studiów podyplomowych z religioznawstwa na UJ (1980); studiował też filozofię w Papieskiej Akademii Teologicznej.
Jak podaje „Encyklopedia Solidarności”: „ Od 1976 organizator kolportażu, kolporter niezależnych wydawnictw w Krakowie i na Podhalu, m.in. broszury pt. Raporty katyńskie ambasadora O’Malley’a oraz pisma „Placówka”. 1976-1980 współzałożyciel, działacz Akcji na rzecz Niepodległości, od V 1977 w SKS w Krakowie, od 1978 w Instytucie Katyńskim. 1979-1981 współpracownik ROPCiO i KPN, 1980-1981 RMP. 11 XI 1979 współorganizator niezależnej manifestacji pod Pomnikiem Grunwaldzkim w Krakowie.”
17 XII 1981 roku został aresztowany, skazany w trybie doraźnym na 4 lata więzienia, osadzony w ZK w Raciborzu, Strzelcach Opolskich, Kłodzku, w czerwcu 1983 (z powodu choroby żony) zwolniony. Współzałożyciel (z Ryszardem Kusiem, Ryszardem Majdzikiem, Wiesławem Mazurkiewiczem i Julianem Mielnikiem) Komitetu Pomocy Więzionym za Przekonania (od 1985 Komitet Obrony Więzionych i Prześladowanych za Przekonania Polityczne „S” Regionu Małopolska). 1984-1987 redaktor naczelny podziemnego pisma „Homo Homini”. W 1985 współtwórca Polskiej Partii Niepodległościowej, członek Prezydium Rady Naczelnej, 1985-1989 przewodniczący na Okręg Południowy.
W 1992 roku był doradcą ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza w rządzie Jana Olszewskiego, był pełnomocnikiem ds. Straży Granicznej. W latach 1992-2005 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli. W okresie 21 XI 2005 – 2 I 2008 był wiceministrem finansów, a w latach 2008-2015 ponownie trafił do NIK w Krakowie. Po wygranej przez PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 roku znowu trafił do administracji rządowej. Teraz objął tekę ministra finansów.
Kraków ma już w rządzie kilkoro ministrów z Krakowa. Wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego jest Jarosław Gowin, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym jest Zbigniew Ziobro. Andrzej Adamczyk kieruje resortem infrastruktury, a Jadwiga Emilewicz jest szefową Ministerstwa Przedsiębiorczości i technologii. Z rządu odeszła wicepremier Beata Szydło.
W spekulacjach przed rekonstrukcją rządu pojawiało się też nazwisko Daniela Obajtka, byłego wójta Pcimia, obecnie szefa PKN Orlen, rzekomo miał zostać ministrem przemysłu, co wiązałoby się ze zmiana struktury rządu. Ale na razie do tego nie doszło.
Spekulacje dotyczą też posła Jacka Osucha, który ma zostać wiceministrem sportu.
WIDEO: Krótki wywiad. Krótki wywiad. W Krakowie stają domki dla owadów
- Wstyd! Tak Polacy biją się o towar w sklepach
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane - mogą szkodzić
- Wybory Miss Małopolski 2019. Tak wyglądały zmagania kandydatek [ZDJĘCIA]
- Tragiczny stan Bulwarów Wiślanych. Widok jest przerażający
- Najlepsze memy o krakowskich uczelniach
- Skoczek narciarski Dawid Kubacki wziął ślub! [ZDJĘCIA]
