Rok 2015. Pracujemy 252 dni, a przez 113 dni odpoczywamy [KALENDARZ WYDARZEŃ]

red.
Co nas czeka w nowym roku? Sprawdźcie dni wolne w 2015 roku, a także nasz kalendarz wydarzeń.

Ważne wydarzenia 2015 - Polska

I. Rozpoczyna się nowy rok, ogłoszony rokiem Jana Pawła II, Jana Potockiego i Jana Długosza. Jak co roku, wraz z pierwszym stycznia zostaje wprowadzony szereg zmian w różnych dziedzinach. Od 1 stycznia zmienia się m.in. formuła egzaminu na prawo jazdy - egzamin ma być droższy, a kursanci mają wykazać się znajomością tzw. jazdy ekologicznej. Zmienia się także m.in. lista leków refundowanych. W życie wchodzą też tzw. pakiety: kolejkowy i onkologiczny - oznacza to spore zmiany dla pacjentów. I niezadowolenie lekarzy.

II. Zmiany w zakupach przez internet. Płacenie kartą w sieci ma być bezpieczniejsze - to dzięki wymogowi dodatkowych zabezpieczeń,których wprowadzenie zleciła bankom Komisja Nadzoru Finansowego. Odtąd, jeśli będziemy płacić kartą za zakupy w internecie, mamy już nie podawać (jak teraz) numeru karty, daty ważności i trzech ostatnich cyfr znajdujących się na rewersie. Zamiast tego system będzie prosił o kod wysłany do nas SMS-em. Problem w tym, że banki dostały mało czasu na dostosowanie się do nowych przepisów - nie wiadomo, czy zdążą do lutego.

III. 1 marca do użytku wejdą nowe dowody osobiste. Również tego dnia nastąpią zmiany w prowadzeniu elektronicznej rejestracji aktów urodzeń i zgonów oraz udostępniania ich odpisów w dowolnym USC. Z rocznic: 17 marca obchodzić będziemy 150. rocznicę urodzin pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza.

IV. 2 kwietnia przypada 10. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II, wybitnego duchownego, teologa, filozofa, poety i dramaturga. Nie znamy jeszcze dokładnych planów uroczystości rocznicowych, ale można się spodziewać, że odbędą się one zarówno w Krakowie, Wadowicach jak i w Watykanie.

V. Zmiany w maturach, 70. rocznica zakończenia II wojny światowej i wybory prezydenta Polski. Tegoroczni maturzyści nie będą musieli już przygotowywać prezentacji maturalnej z języka polskiego - zamiast tego uczeń będzie odpowiadał na losowe pytanie z puli pytań przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Pisemna matura z języka polskiego nie będzie już zaś oceniana wg tzw. "klucza" - egzaminatorzy mają oceniać pracę całościowo, biorąc pod uwagę m.in. kreatywność ucznia oraz jego zdolności poprawnego pisania.

VI. 1 czerwca mija sto lat od urodzin ks. Jana Twardowskiego (1915-2006), księdza rzymskokatolickiego, polskiego poety. Również pod koniec miesiąca mają wejść w życie zmiany w podatku akcyzowym - chodzi przede wszystkim o uproszczenie procedur, z którymi zmagają się podatnicy akcyzowi. Do czerwca są ważne stare karty parkingowe dla niepełnosprawnych - jedyny dokument uprawniający do zostawiania aut na uprzywilejowanych miejscach. Do tego czasu trzeba wyrobić nowe karty. Wydawane już na określony czas.

VII. Od 1 do 4 lipca potrwa Open'er Festival w Gdyni - najważniejszy festiwal muzyczny w Polsce. W lipcu wejdą w życie zmiany w Kodeksie karnym i Kodeksie postępowania karnego. Odtąd m.in. jazda na rowerze po alkoholu będzie traktowana jako wykroczenie, a nie przestępstwo. 15 lipca przypada 605. rocznica bitwy pod Grunwaldem.

VIII. 15 sierpnia będziemy obchodzić 115. rocznicę urodzin Jana Brzechwy (1900-1966), polskiego poety, tłumacza literatury rosyjskiej, satyryka, a przede wszystkim autora utworów dla dzieci. Oprócz tego od 17 sierpnia obowiązywać będzie rozporządzenie unijne dotyczące międzynarodowych spraw spadkowych. Rozporządzenie określa m.in., że po śmierci spadkodawcy, w jego sprawie będzie obowiązywało prawo spadkowe tego kraju, które było ostatnim miejscem pobytu zmarłego.

IX. 17 września przypada 35. rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Ponadto od września 2015 roku dzieci mają mieć łatwiejszy dostęp do przedszkoli - gminy będą zobligowane do tego, by zapewnić miejsce w takiej placówce (gminnej lub działającej tak jak gminna) każdemu dziecku począwszy od czwartego roku życia. Od 2017 roku takie samo prawo przedszkolne zacznie obowiązywać również w odniesieniu do trzylatków.

X. W październiku odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.
31 października obchodzimy 70. rocznicę śmierci Wincentego Witosa (1874-1945). Od października zmieniają się też zasady rekrutacji na wyższe uczelnie - to bezpośrednia konsekwencja zmian maturalnych.

XI. Ułatwienia dla kierowców jeżdżących po Sądecczyźnie. Zakończy się budowa obwodnicy Nowego Sącza z przeprawą przez Dunajec. Prawdopodobnie również w listopadzie 2015 roku zmieni się wysokość zasiłku rodzinnego i progi dochodowe. 20 listopada będziemy obchodzić okrągłą, 180. rocznicę urodzin Marka Twaina, jednego z najpopularniejszych pisarzy młodzieżowych wszech czasów, autora tak wspaniałych powieści jak "Przygody Tomka Sawyera" i "Przygody Hucka".

XII. Od 15 grudnia zostaje zniesiony roaming w Unii Europejskiej.
Oznacza to, że połączenia telefoniczne wykonane pomiędzy krajami członkowskimi będą naliczane według normalnego, krajowego taryfikatora. Zmiany dotyczą również SMS-ów, MMS-ów i transmisji danych. Za połączenie np. do Anglii zapłacimy tyle, ile do Polski. Również wyjeżdżając za granicę i używając polskiego telefonu, nie będziemy musieli bać się wyższych rachunków.

Imprezownik na przyszły rok

Aż trudno uwierzyć, że po szczodrym w koncerty minionym roku ten będzie jeszcze bardziej obfity. Queen, Paul Simon, Def Leppard, Lenny Kravitz - od propozycji aż kręci się w głowie.

I
- 10 stycznia: przegląd konkursowy "Shanties" w krakowskiej Roundzie to impreza, podczas której wystąpią Krzysztof Bartłomiejczak, Gdynia Radio, Igi Band, Przemek Maruchacz The Nierobbers, Załoga Nibylandii, Z dala od Zgiełku, Zemsta Posejdona. Muzycy powalczą o udział w Festiwalu Shanties 2015.

- 17-18 stycznia: Polska Gala Ślubna 2015 - jedyne w Warszawie widowiskowe pokazy mody ślubnej w scenerii Pałacu Kultury. Szczególne atrakcje: suknie ślubne m.in. z Francji, Włoch, Hiszpanii, USA oraz polskich projektantów.

- 27 stycznia: wieczór z najzdolniejszymi przedstawicielami młodego pokolenia kabareciarzy w klubie Studio w Krakowie. Gala "The Best Of 2014 roku na scenie standupowej" zbierze na scenie najlepszych wykonawców tego gatunku: Abelarda Gizę, Katarzynę Piasecką, Kacpra Rucińskiego, Antoniego Syrek-Dąbrowskiego, Cezarego Jurkiewicza, Łukasza "Lotka" Lodkowskiego oraz Rafała Rutkowskiego.

II

- 5 lutego: księgarska premiera książki "House Of Cards" (wydawnictwo Znak). To chyba najbardziej oczekiwana powieść początku roku. Na jej podstawie zrealizowano głośny teleserial z Kevinem Spaceyem w roli głównej.

- 14 lutego w Kraków Arenie zagra sam Ennio Morricone! Wybitny kompozytor i zdobywca Oscara zagra w ramach trasy "50 lat muzyki".

- 21 lutego w Kraków Arenie wystąpi legendarna brytyjska grupa Queen. Muzykom towarzyszyć będzie wokalista Adam Lambert. Jak zabrzmią "Bohemian Rhapsody", "I Want to Break Free" i "We Will Rock You" w nowej wersji?

- 24 lutego: gwiazda muzyki pop Katy Perry przyjedzie do Krakowa w ramach trasy "Prismatic World". Płyta sprzedała się w 6-milionowym nakładzie, a singiel "Roar" osiagną nr 1 na listach przebojów w 96 krajach. Ci, którzy mieli okazję zobaczyć Amerykankę na scenie potwierdzają, że czeka nas imponujący show w Kraków Arenie.

III

- 4 marca w warszawskiej Stodole, a dwa dni potem w Krakowie wystąpi UFO. Legendarny brytyjski skład zagra w Polsce materiał z płyty "A Conspiracy Of Stars", nagranej przez zespół w składzie Phil Mogg, Paul Raymond, Vinnie Moore, Andy Parker i Rod De Luca. Materiał zrealizowany został przez Chrisa Tsangaridesa, który współpracował z takimi artystami, jak: Judas Priest, Thin Lizzy i Gary Moore.

- 13 marca w Kraków Arenie pojawią się Sting i Paul Simon. Wyruszyli na wspólną trasę koncertową. Z Polski duet uda się m.in. do Pragi, Berlina, Oslo, Sztokholmu, Amsterdamu, Paryża, Wiednia, Londynu i innych europejskich miast.

IV

- Świąteczny Wielki Tydzień z krakowskim festiwalem Misteria Paschalia to święto miłośników muzyki renesansu i baroku i moment do zadumy.

- 17 kwietnia w ramach trasy "Let Me Entertain You Tour" w krakowskiej Arenie wystąpi Robbie Williams. Koncert będzie podróżą przez obszerny katalog muzyczny artysty, w tym jego największe i najsłynniejsze przeboje.

V

- 27-31 maj. W tym czasie muzyka filmowa opanuje Kraków wszystko za sprawą ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest 8. Festiwal Muzyki Filmowej.

- 1-10 maj Off Plus Camera: Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego, który odbywa się w Krakowie przyciąga, do miasta największe gwiazdy ze świata filmu. Off Plus Camera to jednak nie tylko interesujące spotkania, ale także setki projekcji. O zainteresowaniu festiwalem świadczą kina wypełnione po brzegi.

- W połowie maja odbędzie się w Krakowie Festiwal Miłosza. Literackie święto w mieście, w którym wciąż czuć obecność wielkiego noblisty, co roku ściąga uznanych literatów. Czekamy na szczegóły programu.

VI

- 9 czerwca: IV edycja Impact Festival w Atlas Arenie w Łodzi. Gwiazdami tej prestiżowej imprezy będą m.in. Slipknot, Godsmack i Hollywood Undead.

- 12-14 czerwca: ruszy warszawski Orange Warsaw Festival. Muse, The Chemical Brothers, Asking Alexandria, Mela Koteluk i Kadebostany to pierwsi ogłoszeni wykonawcy, których zobaczymy na scenie. Organizatorzy zapewniają, że gwiazd będzie znacznie więcej.

- 17-20 czerwca Life Festival Oświęcim: od pierwszej edycji festiwalu powstałego z inicjatywy dziennikarza Darka Maciborka upłynęło sześć lat. Za jego sprawą w Małopolsce zagrały takie gwiazdy jak Sting, Peter Gabriel czy Soundgarden. Poprzeczka ustawiona jest wysoko. Co organizatorzy przygotowali na najbliższą edycję? W styczniu poznamy pierwsze gwiazdy!

VII

- 1-4 lipca, Open'er Festival na lotnisku Gdynia-Kosakowo. Bilety są już dostępne na stronach organizatorów. Na największą gwiazdę imprezy wyrasta na razie Kasabian z Wielkiej Brytanii. Ale potwierdzono też koncerty innych wykonawców (St. Vincent, Alt-J i Jonny Greenwood).

- 13 lipca, w Kraków Arenie pojawi się Mark Knopfler. Zagra w ramach swojej światowej trasy koncertowej i będzie to jednocześnie okazja dla fanów, żeby usłyszeć na żywo piosenki z nadchodzącego albumu "Tracker", który zostanie wydany nakładem Virgin/EMI Records już w styczniu. Muzyk jest w znakomitej formie i zapowiada również wykonanie swoich największych hitów.

- 25 lipca - Stadion Narodowy. Australijczycy z AC/DC wrócą po pięciu latach do Polski. Tym razem będzie można ich zobaczyć w ramach trasy "Rock or Bust World Tour" promującej ich najnowszy album.

VIII

- Lenny Kravitz wystąpi 8 sierpnia 2015 r. w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. Koncert odbędzie się w ramach drugiej części trasy "Strut Tour" promującej nowy album muzyka. Okazał się on gigantycznym sukcesem kasowym i artystycznym. Koncerty w Berlinie, Mediolanie, Paryżu i Londynie ściągnęły fanów Lennego Kravitza z całej Europy. Bilety na te wydarzenia rozeszły się w mgnieniu oka już na początku uruchomienia sprzedaży.

- 14 sierpnia. Polska premiera kinowego amerykańskiego hitu "Fantastyczna Czwórka" w reżyserii Josha Tranka. Film utrzymany jest w klimacie komediowego SF. W rolach głównych m.in.: Kate Mara, Miles Teller, Jamie Bell i Michael B. Jordan.

- 22 sierpnia na Stadionie Narodowym i 25 w Arenie krakowskiej wystąpi gwiazda Disneya Violetta. Podczas koncertu "Violetta Live" wystąpią członkowie obsady serialu z Martiną Stoessel, grającą tytułową Violettę, na czele. Na scenie dołączą do niej Jorge Blanco, Diego Dominguez, Facundo Gambande , Mercedes Lambre, Candelaria Molfese i Samuel Nascimiento.

IX

- 4 września: polska premiera romansu przygodowego "Untitled Cameron Crowe Project", w reżyserii Josha Tranka. W rolach głównych m.in. Bradley Cooper, Emma Stone, Rachel McAdams i Edi Gathegi.

- 18-26 września: 58. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Festiwal odbywa się od 1956 r., od 1958 corocznie, tradycyjnie w drugiej połowie września, i trwa 8-10 dni.

- 28 i 29 września: w berlińskiej O2 World Berlin swój show pokaże U2. Irlandczycy nagrywają i koncertują nieprzerwanie od 1978 r. W skład słynnej grupy wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr.

- 29 września na jedynym koncercie w Kraków Arenie wystąpi Eros Ramazzotti. To wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich miłośników muzyki włoskiej, szczególnie że Eros obchodzi trzydziestolecie pracy artystycznej.

X

- Początek października to czas alternatywnej muzyki w Krakowie za sprawą Unsound Festival. Niebanalne brzmienia, połamane dźwięki- Unsound co roku łamie schematy i granice gatunków muzycznych. Przed nami trzynasta edycja.To nie może być pechowy rok.

- Październik, Poznamy laureatów prestiżowej, międzynarodowej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W 2015 roku odbędzie się trzecia edycja Nagrody przyznawana poetom.

- Koniec października: Festiwal Conrada w Krakowie. Dedykowany autorowi "Jądra ciemności" festiwal to jedno z największych literackich wydarzeń roku. W 2014 r. gośćmi byli Jaume Cabre, Borys Akunin i Paul Auster. Pierwsze zapowiedzi poznamy wiosną.

XI

- 6 listopada: W klubie Słowianin w Szczecinie zagrają The Analogs, obchodzący 20-lecie istnienia. Gościem specjalnym będzie Farben Lehre, który zagra set własnych hitów.

- 13 listopada: W cyklu Światowa Scena Jazzarium usłyszymy koncert Samuel Blazer Quartet "Spring Rain a Tribute to Jimmy Giuffre". Miejsce koncertu: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie.

- Koniec listopada: finisaż wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie "Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, w Polsce i w Europie". Wystawa zorganizowana we współpracy z Real Academia de Bellas Artes de San Fernando w Madrycie.

XII

- 11 grudnia: W cyklu Światowa Scena Jazzarium, organizowanym przez Mariusza Adamiaka, usłyszymy koncert grupy Renaud Garcia Fons. Miejsce koncertu: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie.

Grudzień: Jak co roku Kraków stanie się polską stolicą teatru. Wszystko za sprawą festiwalu Boska Komedia organizowanego przez Bartosza Szydłowskiego, dyrektora Teatru Łaźnia Nowa. Czeka nas szereg spotkań z artystami, obejrzymy też dziesiątki najlepszych spektakli z całej Polski.

- 31 grudnia: sylwester na Rynku Głównym w Krakowie? Czy w końcu do stolicy Małopolski ściągną międzynarodowe gwiazdy muzyki? Jest jeszcze za wcześnie, żeby pisać o szczegółach. Liczymy jednak, że tym razem miasto Kraków stanie na wysokości zadania.

Wydarzenia 2015 - sport

I

- 4-17: 36. Rajd Dakar, start i meta w Buenos Aires; 6: zakończenie Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen; 15.01 - 01.02: mundial piłkarzy ręcznych w Katarze z udziałem Polaków; 17-18: konkursy PŚ w skokach narciarskich w Zakopanem; 19.01 - 01.02: Agnieszka Radwańska w Australian Open.

II

- 7-8: tenisowy Fed Cup w Krakowie, mecz Polska - Rosja, czyli starcie Radwańskiej z Szarapową; 17: lekkoatletyczny mityng Pedro's Cup, po raz pierwszy w Łodzi; 17-19: do gry wraca Liga Mistrzów i Liga Europy. 19-28: MŚ w narciarstwie klasycznym w Falun. Do boju, Kowalczyk i Stoch!

III

- 6-8: spotkanie tenisowej reprezentacji Polski w Pucharze Davisa z Litwą; 6-8: halowe ME w lekkoatletyce (Praga); 15: rusza Formuła 1, pierwsze Grand Prix w Australii; 15: zakończenie sezonu w biegach narciarskich; 22: w Planicy ostatni raz w sezonie odbędą się skoki (i loty).

IV

- 18: żużlowe Grand Prix w Warszawie, na Stadionie Narodowym. Tej dyscypliny tam jeszcze nie było; 19-25.04: hokejowe MŚ Dywizji 1A w Krakowie; 26: w stolicy 3. edycja Orlen Maratonu;
29: zakończenie sezonu zasadniczego T-Mobile Ekstraklasy, podział punktów i na grupy.

V

- 2: Piłkarski PP - finał (Warszawa); 5-6: Piłkarska LM - pierwsze półfinały (rewanże: 12-13); 7: Piłkarska LE - pierwsze półfinały (rewanże: 14); 9-31: wyścig kolarski Giro d'Italia; 27: Finał Ligi Europy (Warszawa); 25.05 - 7.06: tenisowy turniej Roland Garros (Paryż); 30-31: LŚ w siatkówce mężczyzn.

VI

- 6: Piłkarska LM - finał (Berlin). 6-7: T-Mobile Ekstraklasa - ostatnia kolejka fazy finałowej; 11.06 - 4.07: Copa America (Chile); 13: Mecz el. piłkarskich ME 2016 Polska - Gruzja (Warszawa); 29.06 - 12.07: turniej tenisowy Wimbledon (Londyn) - czy Radwańska wygra w końcu Szlema?

VII

- 2-5: Rajd Polski - el. samochodowych mistrzostw świata; 4-26: Tour de France. Rafał Majka wygrał w 2014 r. dwa etapy i zwyciężył w klasyfikacji górskiej; 5: Formuła 1 - GP Anglii; 7-26: Złoty Puchar CONCACAF - Gold Cup (USA); 14-19: Turniej finałowy Ligi Światowej w siatkówce mężczyzn.

VIII

- 2-8 Kolarski wyścig Tour de Pologne (w 2014 r. klasyfikację generalną wygrał Rafał Majka); 2-9: MŚ w pływaniu (Kazań); 6-15: ME w boksie (Sofia); 22.08 - 13.09: Wyścig kolarski Vuelta a Espana; 22-30: MŚ w lekkiej atletyce (Pekin); 31.08 - 13.09: Turniej tenisowy US Open (Nowy Jork).

IX

- 4: Niemcy - Polska we Frankfurcie, czyli rewanż za porażkę kadry Löwa na Narodowym. Trzy dni później podejmiemy Gibraltar; 5-22: EuroBasket. Polacy są w grupie z Francją, Rosją, Bośnią, Finlandią i Izraelem. 20-27: Kolarskie mistrzostwa świata w Richmond. Czy Michał Kwiatkowski obroni tytuł?

X

- 3: Żużlowe GP Polski w Toruniu; 8, 11: Kluczowe dla Polaków mecze eliminacji Euro 2016, najpierw wyjazd do Glasgow, później na Narodowym z Irlandią; 9-18: ME w siatkówce mężczyzn. Gospodarzami Włosi i Bułgarzy, faworytami - Polacy. 26.10 - 1.11: Turniej tenisowy masters WTA Finals w Singapurze.

XI

- 1: 45. Maraton Nowojorski. W zeszłym roku bieg ukończyły 50 564 osoby, to najlepszy wynik w historii; 15-22: Tenisowy ATP World Tour Finals w Londynie; 20-29: Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów w Houston. Z poprzednich Polacy wrócili bez żadnego medalu.

XII
- 2-6: Mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie (Netanja, Izrael); 5-20: Mistrzostwa świata w piłce ręcznej kobiet. Zespół Kima Rasmussena w 2013 r. był tuż za podium, może tym razem uda się zdobyć medal?; 12: Losowanie grup Euro 2016. Mamy nadzieję, że z udziałem polskiej delegacji.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bacha

Wszystko pięknie łądnie.... wystarczy wziąć 1 dzień wolnego i mamy 4 dni, Ale tylko dla osób, które pracują od poniedziałku do piątku!!! A co z osobami które pracują w weekendy??? np galerie, sklepy i wiele innych "instytucji"!! Już nie jest tak kolorowo!!!

p
prawda

...będą pracować nauczyciele,urzędnicy,kierowcy oraz robotnicy budowlani????I kto z tej wymienionej grupy pracuje na kogo a kto dostaje trzynastkę a czasem nawet czternastkę i bony na święta????

Dodaj ogłoszenie