
Kopalnia Soli Bochnia przywróciła ruch turystyczny szybem Sutoris w centrum miasta. Na razie dotyczy to tylko tzw. trasy ekstremalnej, ale wielkimi krokami zbliża uruchomienie nowej trasy, na potrzeby której szyb będzie wykorzystywany w pełnym zakresie. Kopalnia chce również uruchomić kolejkę elektryczną do przewozu turystów po mieście, własną restaurację na powierzchni oraz plac zabaw.

Dęby, buki, sosny, jodły i graby zasadzono w piątek (17 marca) wokół Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim (powiat tarnowski). W ten sposób powstał mały las, który upamiętniać ma zmarłego w ubiegłym roku Mirosława Hermaszewskiego – jedynego jak dotąd polskiego kosmonautę.
Wokół obserwatorium posadzono w sumie 126 drzew dla upamiętnienia Mirosława Hermaszewskiego. W akcji wzięli udział m.in. studenci - uczestnicy zakończonej właśnie kolejnej symulacyjnej misji kosmicznej

Przy Zakładzie Karnym w Tarnowie Mościcach uruchomiono oddział aresztu śledczego dla kobiet. To drugie tego typu miejsce w Małopolsce, gdzie kierowane są przez sądy podejrzane lub oskarżone o popełnienie przestępstw w związku z toczącymi się postępowaniami karnymi.
Pod potrzeby aresztu śledczego kosztem trzech milionów złotych zaadaptowany został stary pawilon dla mężczyzn-recydywistów w oddziale zewnętrznym tarnowskiego Zakładu Karnego w Mościcach.
W budynku utworzono 18 cel 2,3 i 4-osobowych dla w sumie 52 osadzonych. Jest też izolatka oraz cela dwuosobowa przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Jest też łaźnia, pomieszczenie do kontroli, a także do prowadzenia czynności procesowych, socjalne dla funkcjonariuszy, dyżurki wychowawcy, psychologa oraz funkcjonariusza oddziałowego. Dla osadzonych wykonane zostały także dwa odrębne place spacerowe, a w wydzielonym pomieszczeniu w ambulatorium utworzony został gabinet ginekologiczny

W Ciężkowicach otwarto wiosną Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Powstał przestronny budynek o powierzchni ponad 1300 metrów kwadratowych, połączony przewiązka z Muzeum Przyrodniczym.
Składają się na niego sale ekspozycyjne i do prowadzenia warsztatów, wyposażone w nowoczesny sprzęt i interaktywne, w tym multimedialne, eksponaty i tablice, za sprawą których nauka o przyrodzie będzie mogła być podawana w bardzo atrakcyjny i przystępny sposób, a nie będzie mieć wyłącznie wymiaru teoretycznego.
Ci, którzy skorzystają z zaproszenia i wejdą do środka zobaczą m.in. jak wygląda struktura ziemi na głębokości blisko 1000 metrów pod jej powierzchnią dzięki odwiertowi, który wykonany został w ubiegłym roku w Ciężkowicach.
Dowiedzą się dużo o życiu nietoperzy, za sprawą interaktywnych gier i zabaw poznają, w jaki sposób można wykorzystać energię wiatrową, a na przykładzie rzeki Biała będą mogli dowiedzieć się, jak powstaje powódź i spróbować ograniczyć jej rozmiary.
Dumą nowego centrum jest potężna sala konferencyjno-kinowa, wyposażona w nowoczesny sprzęt audiowizualny i oświetleniowy.