Po przerwie spowodowanej niejasnościami interpretacyjnymi oraz lukami w ustawie o obrocie gruntami, która weszła w życie 30 kwietnia, od września znów towarzystwa leasingowe mają w ofercie leasing ziemi.
- Zależy nam na tym, żeby zapewnić naszym klientom kompleksową obsługę szerokiej gamy inwestycji, w tym tak istotnej jak inwestycja w grunty - mówi Daniel Mrozek, dyrektor ds. marketingu i wsparcia sprzedaży w BZ WBK Leasing. - Przy wzrastającym zapotrzebowaniu na produkty rolne oraz odnotowywanym od kilku lat wzroście wydajności płodów rolnych z hektara, zakup gruntów rolnych stanowi najbardziej stabilną i pewną inwestycję. Oferujemy nowoczesną formę jej finansowania - dodaje ekspert.
Jednak jak wynika z danych, w pierwszym półroczu bieżącego roku rolnicy mniej chętnie niż w latach poprzednich korzystali z leasingu.
Eksperci upatrują przyczyny między innymi w oczekiwaniu na środki unijne z perspektywy na lata 2014-2020. Ich zdaniem one właśnie będą stymulowały rozwój tego rynku, jednak wydatki nie osiągną poziomu z poprzednich lat. Inwestycje w sektorze agro będą się stabilizować. Pierwszych wyraźnych efektów eksperci spodziewają się w drugiej połowie 2017 roku.