Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie optymizm, pracodawcy będą zatrudniać

Dorota Dejmek
Rośnie optymizm, pracodawcy będą zatrudniać
Rośnie optymizm, pracodawcy będą zatrudniać Adam Wojnar
Jak wynika z opublikowanego w marcu br. przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce są zauważalnie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach.

Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +8 proc. W ujęciu kwartalnym wynik wzrósł o 2 punkty procentowe, a w ujęciu rocznym pozostaje na zbliżonym poziomie. Spośród 750 przebadanych polskich pracodawców, 16 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, tylko 7 proc. zamierza redukować etaty, a 73 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

- Oznaki stopniowej poprawy na rynku pracy w Polsce obserwujemy w kwartalnym badaniu ManpowerGroup już od ponad roku - komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.- Od kilku kwartałów sytuacja stabilizuje się, co ma swoje przyczyny w dobrej kondycji naszej gospodarki oraz zwiększonych inwestycjach.

Jak podkreśla dyr. Janas, wpływa to na nastawienie pracodawców oraz ich chęć do powiększania swoich zespołów. Do optymistycznych prognoz zatrudnienia przyczyniła się też ciepła zima. W efekcie tych czynników prognozy polskich pracodawców na nadchodzące miesiące są jednymi z najbardziej optymistycznych spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

- To tym lepsze wieści, że nie spodziewamy się pogorszenia dobrych perspektyw również w dalszym czasie - komentuje Iwona Janas.

W ujęciu kwartalnym poprawa prognoz zatrudnienia nastąpiła w czterech z 10 badanych sektorów. Największy wzrost odnotowano dla branż budownictwo oraz transport, logistyka, komunikacja - odpowiednio o 11 i o 10 punktów procentowych. Niewielkiej poprawie uległa prognoza dla branż instytucje sektora publicznego oraz produkcja przemysłowa - odpowiednio o 3 i o 2 punkty procentowe.

Pogorszenie wyników odnotowano w trzech sektorach. Największy spadek uzyskano dla branż restauracje, hotele oraz energetyka, gazownictwo, wodociągi - odpowiednio o 4 i o 3 punkty procentowe. W pozostałych sektorach wynik nie zmienia się lub pozostaje na zbliżonym poziomie.

W ujęciu rocznym poprawa prognoz nastąpiła w pięciu z 10 sektorach. Największy wzrost, o 17 punktów procentowych, odnotowano dla budownictwa. Nieznacznie, o 3 punkty procentowe, wzrosła prognoza dla branży instytucje sektora publicznego. Największy spadek odnotowano dla sektora rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo - o 10 punktów procentowych. Nieznaczny spadek uzyskano dla sektora restauracje, hotele - o 3 punkty procentowe. W pozostałych branżach wynik nie zmienił się lub pozostaje na podobnym poziomie.

We wszystkich sześciu badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2015 r. jest dodatnia. Oznacza to, że w większości kraju przeważa optymizm pracodawców co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale. Najwyższy wynik uzyskano dla regionu południowego, dla którego prognoza netto zatrudnienia wynosi +12 proc. Zauważalny optymizm odnotowano również dla regionów północno-zachodniego, południowo-zachodniego oraz wschodniego, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi odpowiednio +10 proc., +9 proc. i +8 proc. Najniższe wyniki uzyskano dla regionów centralnego i północnego - odpowiednio +5 proc. i +4 proc.

Źródło: Dziennik Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska