Rośnie optymizm, pracodawcy będą zatrudniać

Dorota Dejmek
Rośnie optymizm, pracodawcy będą zatrudniać
Rośnie optymizm, pracodawcy będą zatrudniać Adam Wojnar
Jak wynika z opublikowanego w marcu br. przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce są zauważalnie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach.

Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +8 proc. W ujęciu kwartalnym wynik wzrósł o 2 punkty procentowe, a w ujęciu rocznym pozostaje na zbliżonym poziomie. Spośród 750 przebadanych polskich pracodawców, 16 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, tylko 7 proc. zamierza redukować etaty, a 73 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

- Oznaki stopniowej poprawy na rynku pracy w Polsce obserwujemy w kwartalnym badaniu ManpowerGroup już od ponad roku - komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.- Od kilku kwartałów sytuacja stabilizuje się, co ma swoje przyczyny w dobrej kondycji naszej gospodarki oraz zwiększonych inwestycjach.

Jak podkreśla dyr. Janas, wpływa to na nastawienie pracodawców oraz ich chęć do powiększania swoich zespołów. Do optymistycznych prognoz zatrudnienia przyczyniła się też ciepła zima. W efekcie tych czynników prognozy polskich pracodawców na nadchodzące miesiące są jednymi z najbardziej optymistycznych spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

- To tym lepsze wieści, że nie spodziewamy się pogorszenia dobrych perspektyw również w dalszym czasie - komentuje Iwona Janas.

W ujęciu kwartalnym poprawa prognoz zatrudnienia nastąpiła w czterech z 10 badanych sektorów. Największy wzrost odnotowano dla branż budownictwo oraz transport, logistyka, komunikacja - odpowiednio o 11 i o 10 punktów procentowych. Niewielkiej poprawie uległa prognoza dla branż instytucje sektora publicznego oraz produkcja przemysłowa - odpowiednio o 3 i o 2 punkty procentowe.

Pogorszenie wyników odnotowano w trzech sektorach. Największy spadek uzyskano dla branż restauracje, hotele oraz energetyka, gazownictwo, wodociągi - odpowiednio o 4 i o 3 punkty procentowe. W pozostałych sektorach wynik nie zmienia się lub pozostaje na zbliżonym poziomie.

W ujęciu rocznym poprawa prognoz nastąpiła w pięciu z 10 sektorach. Największy wzrost, o 17 punktów procentowych, odnotowano dla budownictwa. Nieznacznie, o 3 punkty procentowe, wzrosła prognoza dla branży instytucje sektora publicznego. Największy spadek odnotowano dla sektora rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo - o 10 punktów procentowych. Nieznaczny spadek uzyskano dla sektora restauracje, hotele - o 3 punkty procentowe. W pozostałych branżach wynik nie zmienił się lub pozostaje na podobnym poziomie.

We wszystkich sześciu badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2015 r. jest dodatnia. Oznacza to, że w większości kraju przeważa optymizm pracodawców co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale. Najwyższy wynik uzyskano dla regionu południowego, dla którego prognoza netto zatrudnienia wynosi +12 proc. Zauważalny optymizm odnotowano również dla regionów północno-zachodniego, południowo-zachodniego oraz wschodniego, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi odpowiednio +10 proc., +9 proc. i +8 proc. Najniższe wyniki uzyskano dla regionów centralnego i północnego - odpowiednio +5 proc. i +4 proc.

Źródło: Dziennik Polski

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja........

ponad 50%... pracodawca płaci 2113zł za najniższą krajową, do ręki z tego jest 1286zł, a od tego jest jeszcze VAT, akcyza, pod. drogowy i kilka mniejszych...

D
Donald Tusk

Co z tego, jeśli zarabiając najniższą krajową muszę oddać 1/3 w podatkach.
Kwota wolna od podatku w Polsce najniższa w Europie. Tak się nas doi na utrzymanie panów z Warszawy

j
ja........

a co do kwoty wolnej od podatku to Rumunia, Bułgaria i Węgry mają niższą (czyli jak się zmieni z PO na PiS, co chce nam zrobić drugie Węgry to w tym miejscu się nie poprawi). Kiedy wreszcie te partie które są w Sejmie przestaną dostawać głosy i nas doić?

Dodaj ogłoszenie